Výstava putuje do Hošťálkovic a obvodu Mariánské Hory a Hulváky

3. 4. 2017. Putovní výstava s názvem „Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti“, která je součástí oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě, se stěhuje do dalších dvou městských obvodů. Během dubna bude k vidění v Mariánských Horách a Hulvákách a v Hošťálkovicích.

Kromě základních panelů, které provázejí návštěvníka výstavy ve všech obvodech dějinami města od období pravěku do 20. století, bude panel věnovaný městskému obvodu Mariánské Hory a Hulváky akcentovat především kroky z počátku 20. století k povýšení Mariánských Hor na město. Stalo se tak 1. dubna 1907. V Hulvákách až do 60. let 20. století přitahovalo pozornost obyvatel moderní veřejné letní koupaliště, které bylo otevřeno v roce 1930. Výstava je v tomto obvodu k vidění ve Středisku volného času Korunka, a to v každý pracovní den od 10 do 19 hodin. Součástí je také výstava dětských prací na téma Ostrava. Slavnostní vernisáž se uskuteční v úterý 4. dubna od 14 hodin, výstava potrvá do 30. dubna.

V městském obvodu Hošťálkovice bude výstava veřejnosti zpřístupněna v době od 3. do 30. dubna 2017, a to v prostorách nově otevřené restaurace v Kulturním domě Hošťálkovice. Návštěvníci si mohou pročíst informace nejen o vzniku Slezskoostravského hradu, o barokním Mariánském sloupu na Masarykově náměstí nebo stavbě Nové radnice, ale také o objevení uhlí na Slezské Ostravě a následném založení Vítkovických železáren. Panel o Hošťálkovicích připomene rok 1742, v němž se ves v důsledku prohraných slezských válek stala součástí Pruska. Pominout nelze ani dominanty obvodu – retranslační věž a televizní věž. Vernisáž výstavy v Hošťálkovicích se uskuteční 3. dubna v 17 hodin.

V květnu se expozice přemístí do Poruby a do městského obvodu Radvanice a Bartovice.

Výstavu „Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti“ připravuje Archiv města Ostravy spolu s Městem Ostravou a obvodem, v němž se právě výstava nachází. Obsahuje pět panelů se stručnou historií města Ostravy a částečně také historií příslušného městského obvodu. Putovní výstavu uvidí během letošního roku postupně obyvatelé všech ostravských obvodů.