Výstava „Ostrava nevídaná“ v Ostravském muzeu k 750. výročí města

23. 3. 2017 Výstava Ostrava nevídaná představí návštěvníkům dosud nevystavené archiválie, včetně závěti biskupa Bruna.

Další událostí oslav 750. výročí od první písemné zmínky o městě (1267 závěť olomouckého biskupa Bruna) bude výstava Ostrava nevídaná, kterou připravilo Ostravské muzeum ve spolupráci s Archivem města Ostravy. Pro veřejnost bude otevřena od 24. března do 2. července. Záštitu nad výstavou převzal primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Výstava se skládá ze šesti částí, které mapují nejen dlouhou historii osídlení místa až po současnost, ale také  se soustřeďují na atributy, které Ostravu charakterizují. V každé sekci je vystaveno několik předmětů, které bude mít veřejnost možnost vidět vůbec poprvé.

„Ostrava má bohatou a úspěšnou minulost, na kterou můžeme být právem hrdí. Výstava nás seznámí s milníky cesty k „její velikosti“, jak je uvedeno v dovětku jejího názvu, bude prezentovat také nejnovější archeologické objevy nebo zajímavosti dosud ukryté v depozitářích. Věřím, že výstava obohatí naše znalosti o minulosti města a zároveň přispěje k oslavě výročí první písemné zmínky o Ostravě,“ říká primátor Tomáš Macura.

Málokteré město se může pochlubit osídlením sahajícím do doby paleolitu stejně jako Ostrava. Tuto dobu připomíná sekce Ostrava nejstarší, kterou budou reprezentovat jak staré nálezy z návrší Landek (Petřkovická venuše z doby před 25 tisíci lety), tak například mamutí kel, nalezený nedávno v řece Odře. Kel bude vystaven pro veřejnost poprvé. Druhý fenomén představuje jantarová stezka, prastará obchodní cesta spojující sever a jih Evropy, jejíž přítomnost nám na Ostravsku dokládají nalezené antické mince.

„V Ostravě vystavíme řadu originálů. Hned na začátku závěť biskupa Bruna, v červnu bude v rámci výstavy k vidění originál Petřkovické venuše, a to zdaleka není všechno. Opravdu se je na co těšit a přijít podívat,“ říká ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Ostravu středněvěkou zastoupí zejména dochované významné historické listiny vztahující se k městu, či městská pečeť již se znakem koně.  Vždy na nějakou dobu budou vystaveny jejich originály, stále pak faksimile. Nejnovější archeologické nálezy dokládají řemeslnou činnost, k vidění budou také předměty z nejbližších hradů i stříbrný mincovní poklad, objevený přímo v centru Ostravy.

Ostrava pulzující zachycuje přerod Moravské Ostravy z malého řemeslnicko-zemědělského města v jedno z největších a nejvýznamnějších průmyslových center tehdejší habsburské monarchie. Stěžejním exponátem je litografie Ernsta Wilhelma Knippela z počátku 50. let 19. století zachycující Moravskou Ostravu a okolí při pohledu z Landeku. Jsou na ní zobrazeny mj. železárny ve Vítkovicích, doly, nádraží a trať Severní dráhy Ferdinandovy.

Zvláštní pozornost si zasluhují také řeky Ostravice a Odra. Sekce Ostrava na soutoku řek představuje unikátní nivní krajinu, která byla v minulosti protkaná spletí říčních meandrů a odstavených mrtvých ramen Odry i jejích přítoků Opavy a Ostravice.

V Ostravě poetické se návštěvník setká s díly výhradně ostravských, respektive regionálních malířů. Ze sbírky výtvarného umění Ostravského muzea byly vybrány kresby a grafické listy, které dosud nebyly vystavovány a jsou veřejnosti neznámé.

Staré fotografie ze sbírek Ostravského muzea v části Ostrava a lidé představují Ostravu jako město, kde se lidé rodí, vzdělávají, pracují, baví se, ale také umírají.