Výměna oken v budově radnice pokračuje svou druhou etapou

15. 3. 2018. V budově radnice na Prokešově náměstí pokračuje druhou etapou výměna oken, která byla zahájena vloni v květnu. V první etapě se jednalo o 317 oken v levém křídle budovy. Ve čtvrtek 15. března vítěz veřejné zakázky zahájil druhou část výměny. V následujících týdnech vždy od pátku do úterý bude měnit okna v pravém křídle. Nejpozději v říjnu bude mít radnice města dalších 231 nových oken.

Radnice je nemovitou kulturní památkou a nachází se v městské památkové zóně Moravská Ostrava. Nová okna jsou replikami stávajících, jsou z dubu, stejných rozměrů i členění, zachována je subtilnost profilů i způsob a směr otevírání křídel. Realizátorem je Truhlářství Petr Kaiser z Rožmitálu pod Třemšínem, které vyhrálo veřejnou zakázku s nejnižší nabídkovou cenou 78 372 480 korun bez DPH.

Zakázka je rozdělena do 4 etap. Výměna oken byla zahájena v levém křídle, následuje pravé křídlo, třetí etapa se týká střední části budovy (vyměněna budou i velká okna v místnosti, kde se konají zasedání zastupitelstva města, vitráže u velkého schodiště budou repasovány). Jako poslední budou vyměněna okna v přístavbě na Sokolské ulici. V tomto případě se už nejedná o kulturní památku, ale o část, která se nachází v památkové zóně.

• V první etapě bylo vyměněno celkem 317 oken v levém křídle.
  • Druhá etapa skončí nejpozději v říjnu a týká se 231 oken v pravém křídle.
  • Třetí etapa v období od května do října 2019 obsahuje nejen výměnu 514 oken ve střední části budovy radnice, ale také repasi vitráží u hlavního schodiště.
  • Poslední, čtvrtá etapa od května do října 2020 zahrnuje 121 oken v přístavbě v Sokolské ulici.

Okna v radniční budově jsou stará 86 let. Vyměněna jsou již v místnostech, které byly zrekonstruovány, tj. ve firemní školce a místnosti centrálního bateriového zdroje. A dále v levém křídle radnice.