Vyhlášení nejlepších sportovců Ostravy roku 2012

21. 3. 2013. Ve čtvrtek 21. března ve 14 hodin jsme v Radnici města Ostravy, v místnosti 206a, vyhlásili pošesté nejlepší sportovce města Ostravy. O výsledku ankety pro rok 2012 rozhodli hlasováním členové Komise rady města pro podporu vrcholového sportu.

V dosavadních pěti ročnících ankety Sportovec města Ostravy se mezi jednotlivci stali vítězi atletka Denisa Rosolová (2007 a 2011), fotbalista Václav Svěrkoš (2008), atletka Kateřina Cachová (2009) a hokejista Jakub Štěpánek (2010).

Nejlepší sportovec města Ostravy roku 2012

Barbora Závadová

Plavkyně Klubu plaveckých sportů Ostrava a Centra individuálních sportů Ostrava, reprezentantka ČR.
Účastnice letních olympijských her v Londýně 2012, kde obsadila na 400 metrů polohový závod celkové 15. místo, na stejné trati vybojovala na Mistrovství Evropy 2012 v Maďarsku bronzovou medaili
Finalistka Mistrovství světa 2011 v Číně je mnohonásobnou mistryní ČR, drží české rekordy na polohových tratích 200 metrů, 400 metrů a na 400 metrů volný způsob

Nejlepší sportovní kolektiv města Ostravy 2012

DHC Sokol Poruba

Klub házené DHC Sokol Poruba, je nejúspěšnějším ostravským sportovním kolektivem roku 2012. Družstvo žen vybojovalo titul mistryň České republiky, hrálo finále Českého poháru.
Pokračovatelky slavné tradice ostravské ženské házené vloni získaly domácí titul, když ve finále play-off porazily obhájkyně prvenství z roku 2011 házenkářky Veselí nad Moravou 3:1 na zápasy.
Klub DHC Sokol Poruba je pravidelným dodavatelem hráček do kádru reprezentace České republiky. Na loňském Mistrovství Evropy v Srbsku ostravský klub reprezentovaly Michaela Hrbková, Romana Chrenková, Pavla Poznarová a Dominika Selucká.

Nejlepší hendikepovaný sportovec

Markéta Sidková

Lukostřelkyně TJ Mariánské Hory a Centra individuálních sportů Ostrava patří už řadu let k nejlepším hendikepovaným sportovcům České republiky.
Účastnice Paralympijských her v Londýně 2012, kde vybojovala v soutěži jednotlivkyň v lukostřelbě krásné 5. místo
Markétu ve 13 letech zákeřná nemoc upoutala na invalidní vozík. Filmy o Králi prstenu ji v roce 2002 inspirovaly k tréninku lukostřelby, sportu, kterému se věnuje také její maminka Marta. Díky píli a talentu se svěřenkyně trenéra Jana Dřevjaného brzy probojovala do domácí lukostřelecké špičky. Výsledkem byly tituly mistryně ČR a také starty na světových šampionátech a paralympiádách.

Nejlepší talentovaný sportovec Ostravy 2012

Jakub Kubík

Vzpěrač Tělovýchovné jednoty Sokol Moravská Ostrava a Centra individuálních sportů Ostrava.
Talentovaný vzpěrač, měl v roce 2012 vynikající sezónu. Stal se vicemistrem republiky do 17 let, čtvrtá místa vybojoval ve vyšších věkových kategoriích. Přes svůj ještě dorostenecký věk reprezentoval na Mistrovství Evropy 2012 dospělých v Turecku, kde ve své váhové kategorii obsadil 12. místo.
Jakub Kubík se v současné době pilně připravuje na start na Mistrovství světa juniorů do 17 let, které bude v příštím měsíci hostit město Taškent v Uzbekistánu.

Sportovní osobnost – legenda ostravského sportu

Jan Kozák

Basketbalista, dlouholetý vynikající československý reprezentant a úspěšný trenér.

Jan Kozák začal s vrcholovou košíkovou v roce 1946 v Brně. Postupně hrál za brněnské kluby Sokol, PF a Slavii, celkem sedmkrát s nimi získal titul mistra ČSR.
Byl trojnásobným vicemistrem Evropy s týmem Československa, hrál na olympijských hrách v Londýně 48 a Helsinkách 52. V reprezentaci odehrál v letech 1947-55 celkem 113 utkání.
Jan Kozák hrál ligu za Tatran až do roku 1961. V TJ NHKG pak dlouhá léta trénoval prvoligový tým mužů, k titulu mistrů republiky ale přivedl hráče Brna a Opavy. Trénoval také reprezentační B tým, působil v Kuvajtu. Ještě v loňském roce trénoval v BK NH Ostrava mládež.