V DK Akord se uskutečnila třetí konference k projektu Systém sdružených nákupů
26.4.2012. Konference k projektu Systém sdružených nákupů (SSN) statutárního města Ostrava pořádaná Magistrátem města Ostravy ve spolupráci s provozovatelem systému eCENTRE, a. s. proběhla ve čtvrtek 26. dubna v Domě kultury Akord v Zábřehu.
Letošní třetí ročník, kterého se zúčastnili zástupci městských organizací, obvodů, odborníci na elektronizaci veřejných zakázek, byl tematicky zaměřen na evidenci a nákup přes Nákupní portál města Ostrava.
S prezentací systému, který město pro své organizace zavedlo v roce 2010 a do dneška díky němu ušetřilo přes 110 mil. Kč, vystoupil v průběhu konference primátor Petr Kajnar. „Naše město jako první v republice zavedlo tento systém. A šetříme. Částka 110 milionů korun za rok a půl fungování je výborný výsledek. Navíc tento systém je něco nového. Něco, co skutečně zamezuje korupci. V počátcích jsme samozřejmě narazili na nedůvěru a v některých případech i nezájem, “ uvedl primátor Petr Kajnar.
O náročnosti prosazování systému elektronických aukcí ve veřejné správě hovořil i ředitel eCENTRE Vítězslav Grygar. Obšírně se věnoval také evidenci, jako základu fungování projektu SSN. „Evidence je skutečně základem fungování systému, a to hned z několika důvodů. Za prvé, teprve když víte, co vaše organizace nakupují, můžete zmapovat, co je možné sdružit a soutěžit v rámci centrálního zadání, ale také kde je ještě prostor k úsporám. Za druhé, pokud organizace řádně evidují veškeré své nákupy, říkají tím zároveň, že jsou tyto nákupy transparentní, protože nemají co skrývat. A samozřejmě, v neposlední řadě, právě díky evidenci a následnému sdruženému nákupu a využití aukcí, tyto organizace šetří. A šetří nejen peníze města a své organizace, ale šetří tímto i peníze nás, občanů této země,“ vysvětlil Vítězslav Grygar.
V rámci svých vystoupení se o dosavadní zkušenosti podělili zástupci Divadla loutek Ostrava, Domova pro seniory Sluníčko, Střediska volného času Ostrava, Dopravního podniku Ostrava, městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a dalších organizací. „Zavedení systému bylo zpočátku náročné na čas, ale rozhodně se nám to vyplatilo. Je to o manažerském řízení organizace,“ uvedla ředitelka Domova pro seniory Sluníčko Hana Ježková.
„Na 1. ročníku konference jsem byl jedním z největších odpůrců systému. Vnímal jsem především náročnost zavedení takového systému ve školském zařízení. A ano, znamenalo to zpočátku více práce. Mělo to ale svůj efekt a my jsme díky systému už ušetřili statisíce korun a dneska už s tím umíme pracovat,“ zaznělo od ředitele ZŠ a MŠ Kosmonautů 15 z Ostravy-Zábřehu, Marka Pabjana.
„Dopravní podnik už eviduje přes systém 100% všech nákupů. I díky systému jsme v roce 2011 výrazně ušetřili na provozních nákladech. Mohli jsme tak zvýšit průměrnou mzdu zaměstnancům,“ informoval posluchače zástupce Dopravního podniku Ostrava Bohuslav Kočí.
„Jedná se o systém, který by, v případě, že bychom jej nasadili celorepublikově, ušetřil státnímu rozpočty miliardy korun. Otázka je, proč se toho zatím nikdo nechopil,“ uvedl nedávno primátor.