Systém sdružených nákupů s novou firmou a s velkou úsporou

8. 11. 2017. V Ostravě již opět funguje Systém sdružených nákupů. Současným dodavatelem je společnost Tender systems, se kterou Ostrava uzavřela smlouvu o poskytování služeb 18. dubna. Po podpisu následovala 180 denní implementace nového systému, po kterou si zaměstnanci téměř 180 městských organizací a firem, za které v předchozích letech pořádala e-aukce společnost eCentre, museli zajistit nákup potřebných komodit a služeb sami.

Městské organizace nyní již mohou opět využívat Nákupní portál a další funkcionality systému. V současné době jsou na nákupním portálu k dispozici nákupní košík na potraviny a soutěže na další komodity se připravují (např. nafta, kancelářské potřeby, čisticí prostředky atd.).

„Hlavními cíli využívání systému sdružených nákupů jsou vedle úspor také zjednodušení nákupního procesu, lepší evidence, efektivní řízení samosprávy a kontrola nad vynakládáním veřejných prostředků. Systém považuji také za nástroj prevence proti případné korupci,“ uvedl náměstek primátora Radim Babinec.

Rada města Ostravy 17. října odsouhlasila Pravidla Systému sdruženého nákupu. Díky výběru nového dodavatele a uzavření Smlouvy o poskytování služeb se společností Tender systems byla dosažena úspora za poskytování služby SSN, a to ve výši více než 60 %, když paušální platba společnosti Tender systems s.r.o. činí 5,297 milionů korun, zatímco předchozímu dodavateli byla za rok 2016 vyplacena odměna ve výši zhruba 17 mil. Kč (včetně DPH).

Statutární město Ostrava je jedním z průkopníků a propagátorů systému sdružených nákupů v oblasti veřejné správy v rámci celé České republiky. Aktivně jej využívá od roku 2010.

Na stránce  https://www.youtube.com/watch?v=5Ajj6YtXrTc  je možné se podívat v názorném videu na návod, jak nakupovat na nákupním portálu pro statutární město Ostravu.

Pravidla systému byla odsouhlasena jako základní legislativní dokument vycházející z principů a požadavků hospodárnosti, efektivnosti a účelnosti při zadávání veřejných zakázek a s tím souvisejícím dosažením finančních úspor. Požadavky k realizaci zavedení komplexního Systému sdruženého nákupu (SSN) se opírají o řadu platných dokumentů zejména vlády ČR a EU v oblasti efektivního nakupování a hospodaření.