Strategie města Ostravy pro sport na období 2017 – 2025

15. 3. 2017. Ve středu 1. 3. schválili ostravští zastupitelé Strategii města Ostravy pro sport na období 2017 – 2025.

Celý dokument je členěn do několika kapitol. Obsahuje analýzu současného stavu, analýzu financování sportu v Ostravě, SWOT analýzu se zainteresovanými kluby a také návrhy strategických a rozvojových cílů města v této oblasti. Oblast sportu byla rozčleněna do tří kategorií: vrcholový sport, sport výkonnostní a sport pro všechny.

„Víme, že Ostrava pravidelně pořádá sportovní akce mezinárodního významu a od jejich organizátorů dostává jen ta nejlepší hodnocení. Na druhou stranu ve městě působí kluby, které pro svůj další rozvoj nemají odpovídající zázemí anebo jim zcela chybí a problémy mají také s financováním. I proto vznikla strategie sportu. Popsala současný stav a zároveň definovala nové záměry. Byl bych rád, kdyby se Ostrava v této oblasti rozvíjela také v následujících letech, aby i dále svými možnostmi lákala pořadatele šampionátů, ale zároveň aby nabízela kvalitní zázemí pro širší škálu sportů než doposud a ještě ve větší míře podporovala růst mladých talentů. Atraktivní akce vždy lákají do města hosty a díky nim Ostrava ožívá,“ řekl náměstek primátora Martin Štěpánek.

Ze SWOT analýzy vyplynuly silné a slabé stránky sportu v Ostravě pro jednotlivé kategorie. Jako velmi silnou stránku uvedli zástupci klubů u vrcholového sportu infrastrukturu ve městě a schopnost pořádat významné sportovní události a jako slabá stránka se jim jeví nízká finanční podpora od sponzorů a malá spolupráce s vysokými školami. U výkonnostního sportu byly definovány silné stránky v podobě velkého počtu tělocvičen u základních škol, avšak na druhou stranu slabou stránkou se stala jejich zastaralost a nevyhovující parametry pro konání oficiálních utkání. U sportu pro všechny dominoval zájem veřejnosti o sport celkově a všeobecné konání sportovních akcí v Ostravě a jako slabou stránku uvedli chybějící informovanost o možnostech sportování.

V těchto definovaných oblastech vznikly i cíle pro nadcházející období. Cíle pro investiční oblast jsou např. výstavba víceúčelové haly pro míčové sporty s kapacitou cca 2.500 diváků, výstavba 8 fotbalových hřišť, přičemž polovina z nich bude s umělým povrchem a dále zapojení Ostravy do výstavby přírodních běžeckých tras nebo zapojení do systému cyklostezek. Cíle v neinvestiční oblasti byly definovány především jako zachování stávající sítě grantů a dotací v celkové výši 150 mil. Kč za rok, dále pak vytvoření webového portálu Sportuj v Ostravě a v neposlední řadě podpora minimálně jedné akce celoevropského charakteru ročně (ME, Davis Cup, Zlatá tretra, apod.).

Strategie srovnala Ostravu se třemi dalšími městy, a to s Plzní, Brnem a Olomoucí. Podpora Ostravy je, co se týče přepočtu na jednoho obyvatele, při srovnání s těmito městy nejvyšší. Dokument dále potvrdil, že každoročně roste počet registrovaných sportovců o téměř 5 %. Mimo jiné bylo potvrzeno, že nejvíce mezinárodních akcí se koná právě v Ostravě.

Následovat bude tvorba každoročního Akčního plánu, který představí projekty pro naplnění jednotlivých cílů strategie. Akční plán nebude uzavřeným dokumentem, ale bude možné jej doplnit o další sportovní projekty, které budou v souladu se schválenou strategií.