Sbíráme vzkazy budoucím generacím, truhlu zapečetíme 29. listopadu

8. 11. 2017. Až do 29. listopadu mohou zájemci napsat anebo nahrát své poselství pro budoucí generace a aktivně s námi oslavit 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě. Celoroční oslavy vyvrcholí na Prokešově náměstí před radnicí města ve středu 29. listopadu v době od 15 do 18 hodin. Oslavy budou zakončeny přesně ve stejný den, který je uveden v testamentu biskupa Bruna ze Schauenburku v souvislosti se zmínkou o osadě jménem Ostrava, ale o 750 let později.

Součástí závěrečné akce s podtitulem „Přejeme ti, Ostravo!“ bude nejen zamčení a zapečetění truhly se vzkazy do roku 2067, ale také rozsvícení vánoční výzdoby Prokešova náměstí a radnice a bohatý kulturní program, který završí slavnostní ohňostroj.

Dřevěná truhla se vzkazy Ostravanů pro příští generace bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy. Do té doby bude uložena ve foyer radnice. Klíč si budou předávat primátoři města. Do truhly budou uloženy všechny psané, kreslené, snímané, namluvené či natočené vzkazy, které budou do termínu jejího zapečetění sesbírány.

Vzkazy mohou budoucím generacím zanechat významní obyvatelé města, umělci, ale také široká veřejnost. Dodány musí být na papírovém podkladu o velikosti maximálně A4 v nezalepené obálce. Obsahem vzkazů může být text, fotografie nebo kresba. Truhla je umístěna do 28. listopadu v Cooltouru na Černé louce, a také o víkendech v nákupních centrech - 11. a 12. listopadu můžete vzkaz napsat a odevzdat v nákupním centru Avion Shopping Park, 18. a 19. listopadu bude možné vzkaz vytvořit a odevzdat ve FORU NOVÁ KAROLINA pod hlavním schodištěm, a konečně o víkendu 25. a 26. listopadu budou vzkazy sbírány v nákupním centru Futurum.

Další důležitou variantou zanechání poselství do budoucnosti jsou sociální sítě, na které mohou občané umístit vzkazy s hashtagem #ostrava2067, které budou zpracovány a uloženy do truhly v digitální podobě. Nutné je ale příspěvek vložit jako veřejný (nastavení soukromí), jinak nebude viditelný.

Vzkazy v podobě krátkých videí anebo zvukových spotů budou nahrány na blu-ray nosiče, které mají garantovanou životnost minimálně 50 let, a následně budou vloženy do truhly spolu se zařízením pro jejich přehrávání včetně kompletní dokumentace a schématu zapojení.

Akci podporuje kampaň na sociálních sítích s deseti vzkazy známých osobností, které jejich prostřednictvím vyzývají veřejnost k aktivní účasti na přípravě poselství pro Ostravany za padesát let. Mezi nimi jsou Jaromír Nohavica, primář neurochirurgie Městské nemocnice Ostrava Marián Starý, herec Norbert Lichý, rektoři ostravských univerzit, sportovci a další.

Dřevěnou truhlu s poselstvím do budoucnosti s názvem Ostrava 2067 připravilo město Ostrava společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci.