Putovní výstava se přesune do Staré Bělé a Polanky nad Odrou

5. 9. 2017. Do dalších dvou ostravských obvodů – Staré Bělé a Polanky – se přestěhuje v září celoroční putovní výstava s názvem Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti, která je součástí celoročních oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě. Čtyři základní panely provázejí návštěvníka prostřednictvím nejdůležitějších časových mezníků dějinami města, pátý je vždy specifický pro daný obvod.

Panel věnovaný městskému obvodu Polanka nad Odrou představuje hlavní dominanty obce – školu a kostel a dnes již bohužel značně zchátralý zámek. Připomenuty jsou rovněž nejznámější osobnosti spojené s historií obce, jimiž byli letec Jiří Král a malířka Helena Salichová. Stranou nezůstala ani Polanská niva, která byla vyhlášená národní přírodní rezervací v roce 1985, a se stala vyhledávaným výletním místem pro obyvatele nejširšího okolí Ostravy.

Vernisáž výstavy se koná 9. září v 11 hodin v Dělnickém domě v Polance nad Odrou, kde bude k vidění až do 30. září vždy mezi 15. a 20. hodinou.

Panel věnovaný městskému obvodu Stará Bělá připomíná, že tato původně slovanská obec patřila v minulosti k největším na Ostravsku. Byla centrem farnosti s pozdně barokním kostelem sv. Jana Nepomuckého, vysvěceném v roce 1801. Výstava si všímá také Bělského lesa, jehož blahodárného vlivu využívali nejen místní obyvatelé, ale i představitelé Vítkovických železáren, kteří na jeho okraji postavili rehabilitační ústav.

Výstavu mohou zájemci navštívit v době od 5. do 30. září v prostorách zdejší základní školy.