Putovní výstava o historii Ostravy do Michálkovic a Krásného Pole

2. 2. 2017. Putovní výstava Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti k 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě bude v únoru k vidění v Michálkovicích a Krásném Poli.

V Michálkovicích bude výstava zahájena vernisáží v prostorách Knihovny města Ostravy, pobočky Michálkovice v Sládečkově ulici 90 v pátek 3. února v 16 hodin. Naposledy bude k vidění 28. února.

V Krásném Poli bude výstava instalována v prostorách radnice městského obvodu. Vernisáž se uskuteční 6. února v 16.30 hodin, výstava zde potrvá rovněž do 28. února.

Expozice sestávají vždy z pěti velkoplošných panelů, z nichž jsou čtyři vyhrazeny historii města a jeden důležitým dějinným událostem na území dané městské části.

V Michálkovicích bude panel věnovaný městskému obvodu prezentovat především významná data spojená s rozvojem dolování a Národní kulturní památkou Důl Michal.  Obsahovat bude také připomínku početné místní židovské obce, a to prostřednictvím židovského hřbitova ze začátku 20. století.

Mezi daty ilustrující historii Krásného Pole může zaujmout rok 1938, kdy byla obec začleněna k Sudetské župě v tehdejším vládním obvodu Opava, rok 1976, kdy byla obec připojena k Ostravě, nebo rok 1980, kdy zde zahájilo provoz Planetárium Ostrava jako samostatné vědecko-výzkumné pracoviště Vysoké školy báňské.

V březnu se výstava přestěhuje do Hrabové a Svinova.

Putovní výstava s názvem Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti je součástí letošních oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě. Expozice mapuje nejdůležitější milníky v dějinách města a postupně ji uvidí obyvatelé všech 23 městských obvodů.

Výstava byla zahájena 9. ledna symbolicky v Petřkovicích, kde dnes známou historii teritoria města Ostravy začali psát před 25 tisíci lety lovci mamutů. K vidění byla také ve Vítkovicích, jejichž Dolní oblast se stala nejznámějším symbolem nové, moderní Ostravy.

Putovní výstavu připravil Archiv města Ostravy spolu s ostravským magistrátem. Její rozsah a podoba byly voleny tak, aby odpovídaly prostorovým možnostem všech městských obvodů. „Umístit na pět panelů celou historii Ostravy nebylo snadné. Věřím, že jsme vybrali ty nejvýznamnější milníky v dějinách města a jeho částí,“ uvedla na adresu expozice ředitelka městského archivu Blažena Przybylová.