Porota vybrala vítěze architektonické soutěže na nový bytový dům v centru Ostravy

24. 7. 2018. Z celkem 48 návrhů, které byly doručeny do architektonické soutěže na novostavbu bytového domu na křížení ulic Kostelní a Biskupská, vybrala porota vítěze. Rada města schválila vítězný návrh a čtyři další, které získají finanční odměnu. Nejvíce se porotcům líbil návrh architekta Michala Palaščáka z Brna a jeho spoluautorů. Architektonickou soutěž, otevřenou a jednofázovou, vyhlásilo město Ostrava ve spolupráci s obvodem Moravská Ostrava a Přívoz letos v lednu.

Vítězný návrh porota označila za současný nikoliv však extravagantní ani módní. Jeho autory za architekty, kteří dobře pochopili „genia loci“ této části centra města. Projekt podle jejich hodnocení geniálním a formálně zajímavým způsobem ukázal, jak vyřešit problém nezajímavého, převážně severně orientovaného pozemku a stejně nezajímavého kontextu v podobě protější skleněné fasády budovy.

„Do žádné z našich architektonických soutěží zatím nedorazil tak vysoký počet návrhů. Třetina z nich je přitom ze zahraničí. A bylo z čeho vybírat. Porotci nakonec jednohlasně podpořili autory z Brna, kteří mají na svém kontě projekty několika bytových domů, rekonstrukci kryté tržnice na Zelném trhu i návrh na výstavbu parkovacího domu nebo lávky přes Labe. Věřím, že v této proluce na historicky cenném místě bývalé středověké městské brány brzy podle vítězného návrhu vyroste architektonicky hodnotný vícepodlažní městský objekt,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Druhé místo na základě rozhodnutí poroty uděleno nebylo. Třetí nejzajímavější návrh pochází ze studia consequence forma. Dílu byla schválena odměna ve výši 200 tisíc korun. Vítězi patří odměna ve výši 500 tisíc korun.

Do soutěže se mohl přihlásit neomezený počet dodavatelů. Podmínky účasti byly přeloženy do anglického jazyka, aby se jí mohly zúčastnit také zahraniční subjekty. Soutěžní návrhy odevzdala zahraniční studia ze Španělska (2x), Itálie, Velké Británie, Nizozemska, Polska, Německa a Slovenska (7x). Z celkem 48 návrhů jich bylo ze soutěže pro nesplnění závazných soutěžních podmínek vyloučeno patnáct. Porotci posuzovali celkem 33 návrhů.

Soutěžní porota se dohodla, že udělí odměny, a bude vybírat ze všech soutěžních návrhů i z těch, které byly vyřazeny z posuzování. Odměna ve výši 90 tisíc korun bude vyplacena studiu STOPRO architekta Petra Stojanova, 70 tisíc korun bude vyplaceno dohromady studiím PLATFORMA Architekti a 53 architekti s architektem Petrem Bořeckým a 40 tisíc korun náleží architektovi Martinu Cvičkovi.

Projekt nového bytového domu v lokalitě Biskupská x Kostelní souvisí se snahou o oživení historického centra města, kde je jednou ze základních podmínek úspěchu navýšení počtu rezidentů v lokalitě. Město a centrální obvod mají v různé fázi rozpracovanosti několik projektů nových nebo rekonstruovaných bytových domů, které by měly do lokality umístit cca 200 nových bytů.

Pro oživení centra je nezbytný návrat rezidentů, kterým chceme nabídnout dostupné nájemní bydlení, po němž je poptávka jak mezi mladými, tak i staršími lidmi. Proto ve spolupráci s městem chystáme zástavbu proluky v ulicích Kostelní – Biskupská. Obvod v loňském roce dokončil zastavovací studii. Území je, díky v minulosti nekoncepčně vybudovanému vchodu do kolektoru, poměrně složité a jako jednu z podmínek výstavby bytů máme zabezpečení odpovídajícího počtu podzemních parkovacích míst,“ uvádí starostka Petra Bernfeldová.

Soutěžní porota posuzovala návrhy v tomto složení: závislí členové poroty starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová, místostarosta obvodu Dalibor Mouka a vedoucí odboru útvar hlavního architekta MMO Cyril Vltavský a dále nezávislí porotci: ostravský architekt Tadeáš Goryczka, architekt z Brna Adam Horák, pražský architekt Tomáš Oth a varšavský architekt Jakub Szczęsny. A dále náhradníci: vedoucí katedry architektury VŠB Martina Peřinková a brněnský architekt Gabriel Kurtis Sedlák.

Investorem stavby bytového domu bude městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který požádal magistrát města o organizaci architektonické soutěže, se kterou sami nemají dostatek zkušeností.