Ostravské kalendárium 2016

30. 1. 2017. Již tradičně na konci ledna vychází publikace připravená Archivem města Ostravy ve spolupráci se členy komise muzejní, letopisecké, názvoslovné a heraldické Rady města Ostravy s názvem Ostravské kalendárium 2016, jež nabízí přehled událostí za právě uplynulý rok.

„Ostravské kalendárium je unikátní. Žádné jiné město takové kalendárium nevydává. Sám jej využívám. Je pro mne zdrojem informací a vždy v něm najdu něco zajímavého,“ řekl primátor Tomáš Macura.

V chronologickém sledu je možné si v kalendáriu připomenout řadu politických, společenských, kulturních a sportovních událostí nejen ve městě, ale také ty, které jsou s Ostravou určitým způsobem spojeny.

Orientaci v jednotlivých záznamech při vyhledávání konkrétní informace umožňují rejstříky – jmenný, institucí – a také přehled akcí k významným ostravským výročím.

Na úspěch Městského stadionu ve Vítkovicích v celostátní soutěži Stavba roku, upozorňuje fotografie na titulní straně. K událostem, které jsou dále uvedeny, patří mj. akce v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016, Ceny divadelní kritiky udělené Komorní scéně Aréna, krajské a senátní volby, zprovoznění dopravního terminálu Hranečník či Nádražní ulice v Moravské Ostravě.

OK 2016 dále připomíná 60. výročí ostravského studia České televize, dostavbu Integrovaného výjezdového centra Ostrava-Jih, 20. výročí ostravsko-opavské diecéze, otevření Kampusu Palace, či unikátní přírůstek v ostravské zoo – damana pralesního.

Z bohatého kulturního života lze uvést ceny Thálie pro Iordanku Derilovou za roli Renaty v opeře Ohnivý anděl a Inscenace roku udělená dramatu Slyšení z produkce Komorní scény Aréna, Letní shakespearovské slavnosti Ostrava, festivaly Colours of Ostrava, Janáčkův máj a Svatováclavský hudební festival, 90. výročí otevření Domu umění nebo výstavu Korunovační klenoty v dějinách světa v Ostravském muzeu.

Ze sportovních událostí roku 2016 vybíráme otevření Atletické haly Vítkovice Aréna, a. s., Český běh žen, olympijský park u příležitosti olympijských her v Rio de Janeiro, atletický mítink Zlatá tretra a mistrovství světa v požárním sportu.

Výše uvedené a mnoho dalších informací je zaznamenáno na  119 stranách publikace připravené kronikářem statutárního města Ostravy Martinem Juřicou.

Náklad 500 ks bude v omezeném množství bezplatně k dostání od 31. ledna 2017 v pobočkách OIS, v Knihovně města Ostravy a v Moravskoslezské vědecké knihovně.

V elektronické podobě bude OK 2016 přístupno na adrese: http://amo.ostrava.cz, v oddíle publikace.