Ostravská muzejní noc začne před radnicí města, koná se již podeváté

7. 6. 2017. Historizující Ostravská muzejní noc aneb Stará Ostrava vypravuje. Pod tímto názvem se uskuteční v sobotu 10. června již devátý ročník populárního ostravského kulturního festivalu.

Věnován bude především historii města, které slaví 750 let od první písemné zmínky o své existenci. Zahájení se uskuteční v 18 hodin na Prokešově náměstí před Radnicí města Ostravy a spolu s dětmi z ostravských středisek volného času se ho ujme primátor Tomáš Macura. A již tradičně mu s tím pomohou i návštěvníci, tentokrát foukáním do pouťových frkaček.

Program na Prokešově náměstí začne již o půl šesté odpoledne. Diváci se budou moci zaposlouchat do romantické produkce středověké hudební skupiny a vžít se do toho, jak se asi žilo v našem městě před několika stoletími. Děti si prohlédnou opravdovou středověkou mučírnu a zapojí se do pážecího turnaje. Všichni si budou vychutnávat atmosféru rytířských soubojů a učit se svůdný tanec Markytánek. Mezitím se zájemci mohou vydat na oblíbené prohlídky reprezentačních prostor Nové radnice (18 – 23 h), setkat se s ostravským primátorem Tomášem Macurou a třeba mu položit nějakou otázku a pokochat se pohledem na západ slunce či noční město z radniční vyhlídkové věže (18.30 – 23 h), z výšky 73 metrů.

Na pódiu při zahájení bude pokřtěna také publikace s názvem Ostrava – Počátky a vývoj středověkého města. Populárně-naučná kniha mapuje život obyvatel Moravské Ostravy a samotné město ve 13.-15. století. Její obsah je založen na archeologických nálezech a listinách.

Spousta atrakcí se bude tuto mimořádnou noc odehrávat po celém městě. Do svého zákulisí vpustí účastníky festivalu 39 organizací, které se věnují kultuře nebo vzdělávání – muzea, galerie, knihovny, školy, technické památky, kavárny, kluby, cirkus i centra se speciálním zaměřením.  Nebudou chybět výstavy, komentované prohlídky, přednášky, projekce, koncerty, workshopy, tvůrčí dílny nebo scénická vystoupení. Vše přirozeně zdarma, v době zpravidla od 17 hodin téměř do půlnoci. Také letos budou po městě jezdit čtyři muzejní autobusové linky zdarma. Podrobnosti na webu http://ostravskamuzejninoc.cz.

Ostravská muzejní noc se koná pod záštitou primátora Tomáše Macury, za finanční podpory města Ostravy. Festival muzejních nocí 2017 pořádá Asociace Muzeí a galerií České republiky s podporou Ministerstva kultury ČR.