Ostrava vyhlášena Evropským městem sportu 2014

28. 6. 2013. Ostrava, město s bohatou sportovní tradicí i současností, získalo prestižní titul Evropské město sportu 2014. Verdikt Asociace evropských měst sportu (ACES Europe) při Evropské unii vyhlásil její prezident Gian Francesco Lupatelli ve čtvrtek 27. června během 52. ročníku atletického mítinku Zlatá tretra za přítomnosti primátora města Ostravy Petra Kajnara a náměstka primátora pro sociální věci, školství, sport a volný čas Martina Štěpánka.

„Je pro nás velkou ctí, že budeme příští rok patřit do rodiny evropských měst sportu,“ zdůraznil primátor Petr Kajnar. „Očekáváme, že pestrá nabídka akcí přiláká ke sportování ve větší míře obyvatele města i jeho návštěvníky. Právě zvýšený zájem o návštěvu Ostravy může pomoci také ekonomice. A to je dobrá zpráva pro turistický ruch a sektor služeb ve městě.“

Po Liberci 2012 a Náchodu 2013 získala Ostrava titul Evropské město sportu jako třetí město České republiky. Pro rok 2014 kandidovala v kategorii Cities – velkoměsta do půl milionu obyvatel. Asociace ACES Europe vyhlašuje od roku 2001 každoročně tituly pro evropská města ve třech kategoriích: Capitals, Cities a Town.

Ostrava je už řadu let město zaslíbené sportu, které se osvědčuje jako hostitel významných mezinárodních akcí na úrovni evropských a světových šampionátů, pohárů, turnajů a zápasů. Z neobyčejně silné základny výkonnostního a rekreačního sportu vyrůstají špičkoví jedinci, kteří šíří slávu naší země daleko za jejími hranicemi.

„Jako Evropské město sportu 2014 nabídneme formou společných aktivit podpořených granty zdravý pohyb občanům, kteří nesportují vůbec nebo jen výjimečně. Nezapomeneme ani na rekreační a hendikepované sportovce, organizace ve všech obvodech města a širším regionu. Umožníme lidem setkat se s vynikajícími sportovci přímo na hřištích. Ostrava se příští rok stane atraktivním místem pro aktivní trávení volného času,“ podtrhl náměstek primátora Martin Štěpánek.