Ostrava splatila své dluhopisy z roku 2004

31. 7. 2014. V pondělí 28. července splatilo město Ostrava obligace v celkové hodnotě 100 milionů eur, které emitovalo na zahraničních trzích v roce 2004.

Výnos z této emise byl použit na financování investičních akcí města a městských obvodů. Splacením dluhopisů došlo k výraznému snížení zadluženosti města. Hodnota dluhové služby poklesla o 2,5 miliardy korun na současnou úroveň okolo 4 miliard korun. Díky předvídavé a promyšlené finanční politice se městu navíc podařilo při transakci ušetřit téměř 250 milionů korun.

„Dne 28. července vypršela desetiletá doba splatnosti zahraničních obligací a proto došlo k jednorázovému splacení 100 milionů eur,“ upřesnil náměstek ostravského primátora pro finance a rozpočet Tomáš Petřík s tím, že v září 2012 se městu podařilo zajistit celý objem emise zajišťovacím obchodem při tehdejším kurzu 25 korun za euro. „Díky tomu mohlo město v červenci 2014 nakoupit zmíněných 100 milionů euro na splacení emise za příznivý kurz z roku 2012, i když aktuální kurz činil 27,465 koruny za euro. Uzavřením tohoto obchodu jsme tak dosáhli úspory okolo 246 milionů korun,“ vysvětlil Petřík.