Ostrava přispěje až 10 tisíc na žadatele v druhé výzvě kotlíkových dotací, otevře informační místo a nabídne bezúročnou zápůjčku

27. 6. 2017. Město Ostrava se do druhé výzvy tzv. kotlíkových dotací opět připojuje - svým finančním příspěvkem a dalšími aktivitami nad rámec „standardní“ kotlíkové dotace. S příspěvkem statutárního města Ostravy mohou občané získat dotaci až do výše 145 tisíc Kč. Krajský dotační program pro občany bude vyhlášen 29. června, příjem žádostí bude spuštěn 5. září 2017.

Ostrava přispěje všem žadatelům vlastnícím rodinný dům na území města částkou až 10 000 Kč. Tato částka bude poskytnuta vlastníkům rodinných domů na území města za podmínky, že ke dni podání žádosti o dotaci nejsou vůči městu, jeho orgánům nebo jím zřízeným a založeným právnickým osobám v prodlení se splněním jakékoliv peněžité povinnosti. Tato bezdlužnost bude prokazována čestným prohlášením.

Připravili jsme kampaň cílenou na Ostravany, aby se dobře orientovali v podmínkách pro druhou výzvu kotlíkových dotací. Všem majitelům rodinných domů doručíme materiály s veškerými informacemi, v naší kotlíkové kanceláři jim poradíme a pomůžeme s vyplněním žádosti krok za krokem,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Od poloviny června podpoří výzvu s iniciativou podání žádosti následující aktivity města, některé jsou připraveny, některé se již realizují:

plakáty ve všech vozech MHD s upozorněním na dotaci města a možnost podání žádosti s kontakty (červen – září)

  • vlastní edukativní leták/skládačka s informacemi k podání žádosti pro Ostravany vlastnící rodinný dům
  • rozeslání informací a výzva k podání žádosti s malým dárkem, balíčkem „kotlíkové kávy“ do vytipovaných lokalit - 5 000 rodinných domků/adres na území Ostravy v lokalitách Bartovice, Radvanice, Hošťálkovice, Hrabůvka, Krásné Pole, Martinov, Nová Bělá, Poruba, Slezská Ostrava)
  • animovaný film vytvořený dětskou rukou ve spolupráci s dětskou dílnou QQ studia Ostrava s jednoduchým příběhem dětí, které nechtějí, aby z komína jejich domku stoupal špinavý černý kouř
  • infopoint – informační místo (kancelář, která bude v provozu 2 x týdně v pondělí a ve středu od 3. července na rohu u Mostu pionýrů v bývalém zlatnictví na Sokolské ulici).
  • uspořádání besed pro občany v městských obvodech

Termíny besed:

Lokalita

termín

sál

Krásné Pole

26. 6. v 16 h

Obřadní síň Úřadu městského obvodu   Krásné Pole, Družební 576, 725 26 Ostrava - Krásné Pole

Radvanice a Bartovice

28. 6. v 16 h

Společenský dům   v Ostravě-Bartovicích, Bartovická 459/8, 717 00 Ostrava

Nová Bělá

10. 7. v 16 h

Dům s pečovatelskou službou   Bělásek, Krmelínská 523/305, Nová Bělá, 724 00 Ostrava 24

Slezská Ostrava

12. 7. v 16 h

Kulturní dům Ostrava-Muglinov, Na   Druhém 4/358

Hošťálkovice

31. 7. v 16 h

Kulturní dům Ostrava-Hošťálkovice,   Za Hřbitovem 120

Magistrát města Ostravy

24. 7. v 16 h

MMO – Nová radnice

 

Pro ty žadatele, kteří si nemohou z důvodu své finanční situace dovolit vynaložit předem tak velkou částku na výměnu kotle, město umožnilo zažádat si o bezúročnou zápůjčku právě na dobu překlenutí období mezi schválením dotace krajem a jejím následným vyplacením ze strany MSK.

Zápůjčky ve výši 100 % přiznané dotace budou poskytovány jednorázově a bezúročně. Požádat si o ně může fyzická osoba, která je vlastníkem nebo spoluvlastníkem rodinného domu na území města Ostravy. O poskytnutí zápůjček bude rozhodovat zastupitelstvo města. Žádosti bude přijímat odbor ochrany životního prostředí magistrátu města.

O zápůjčku budou moci obyvatelé města požádat až po uzavření smlouvy o poskytnutí dotace s krajem, nejpozději ale do dvou měsíců od uzavření této smlouvy. Žadatel bude muset udělit souhlas s inkasem a v případě nedodržení podmínek bude sankcionován. Dobré zkušenosti s tímto postupem mají jiná města v regionu, věřím, že tento systém bude fungovat a umožní i nízkopříjmovým žadatelům, aby si vyměnili svůj starý kotel za nový, moderní a hlavně ekologický,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Za kotlíkovou dotaci mohou obyvatelé rodinných domů vyměnit stávající ručně plněné kotle na tuhá paliva, které nesplňují požadavky 3. třídy dle EN 303-5, za nové účinné nízkoemisní tepelné zdroje. Jedná se o tyto tepelné zdroje:

  • tepelné čerpadlo,
  • kotel pouze na biomasu (s ručním plněním i automatický),
  • automatický kotel na uhlí a biomasu (kombinovaný),
  • plynový kondenzační kotel.

Z kotlíkové dotace lze hradit tyto náklady:

  • pořízení nového ekologického zdroje tepla a jeho montáž,
  • stavební práce, dodávky a služby bezprostředně související s pořízením nového zdroje vytápění nebo úpravou stávajícího
  • náklady na zkoušky nebo testy
  • náklady na projektovou dokumentaci

Do kotlíkové dotace nelze zahrnout náklady na zpracování žádosti.

Obyvatelé v oblastech s nejvíce znečištěným ovzduším získají bonus ve výši 7500 Kč, každá výměna kotle bude navíc podpořena příspěvkem kraje, a to jednotnou částkou 7500 Kč. Kdo se rozhodne kombinovat kotlíkovou dotaci s žádostí o podporu v programu Nová zelená úsporám, může získat další bonus ve výši až 40 000 Kč.