Ostrava je lídrem v modernizaci vozového parku na alternativní pohon

21. 2. 2018. Šestici vozidel na alternativní pohon předal ve středu 21. února ostravský primátor Tomáš Macura a náměstkyně primátora Kateřina Šebestová zástupcům Městské policie Ostrava a městských obvodů. Ředitel MPO Zdeněk Harazim převzal dvě vozidla VW Caddy s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Elektromobily Volkswagen e-UP! si převzali starostové. Pro Radvanice a Bartovice převzala dva vozy Šárka Tekielová , po jednom za Slezskou Ostravu Barbora Jelonková a za Hrabovou Igor Trávníček. Auta byla nakoupena v rámci projektu „Ostravou na alternativní pohon I“ spolufinancovaného z Národního programu životní prostředí (NPŽP). Těchto 6 vozidel bylo pořízeno za 3,96 milionů korun, z toho činí dotace ministerstva ŽP 900 tisíc korun.

• Město Ostrava má k 21. únoru 2018 k dispozici celkem 33 ekovozidel.

Stále neuspokojivý stav kvality ovzduší nás vede k využití všech možností, jak situaci zlepšit. Jedním z nich je i urychlená ekologizace vozového parku města. Proto jsme vloni připravili projekt „Ostravou na alternativní pohon I“ na pořízení 21 ekologických vozidel a získali na něj podporu od Ministerstva životního prostředí, “ řekl k tématu ostravský primátor Tomáš Macura.

Ke zmíněným šesti vozidlům přibude v rámci projektu „Ostravou na alternativní pohon I“ dalších 15 nejpozději do konce letošního října. Ještě v březnu budou předány dva elektromobily Volkswagen e-Golf pro potřeby ostravského magistrátu. Zbývajících 13 vozů s pohonem CNG pro Městskou policii Ostrava bude dodáno letos na podzim.

• V říjnu 2018 bude mít Ostrava pro magistrát, obvody a MPO 48 ekovozidel.

„Abychom k zapojení do tohoto projektu motivovali i městské obvody, nabídli jsme jim vedle státní dotace i příspěvek ve výši 200 tisíc korun na každý automobil z městského Fondu životního prostředí. První čtyři takto pořízená vozidla předáváme právě dnes,“ dodává náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Na konci února magistrát předloží novou společnou žádost v rámci projektu „Ostravou na alternativní pohon II“ na dalších 20 kusů vozidel na alternativní pohon, 5 vozů pro Městskou policii Ostrava a zbytek pro 11 městských obvodů Hošťálkovice (1 ks), Hrabovou (1 ks), Krásné Pole (1 ks), Mariánské Hory a Hulváky (3 ks), Moravskou Ostravu a Přívoz (2 ks), Novou Ves (1 ks), Ostravu – Jih (1 ks), Polanku nad Odrou (1 ks), Porubu (1 ks), Radvanice a Bartovice (1 ks) a Starou Bělou (2 ks). Tři vozy budou na pohon CNG, ostatní budou elektromobily.

Projekt bude spolufinancován z Národního programu Životní prostředí. Příjem žádostí o podporu končí 27. září letošního roku.

Na pořízení elektromobilů pro městské obvody je navrženo spolufinancování z Fondu životního prostředí MMO v celkové výši 3 miliony korun, to znamená příspěvek 200 tisíc korun na každý z 15 elektromobilů pro městské obvody.

V případě úspěšného schválení žádosti o podporu z Národního programu ŽP bude mít Ostrava v roce 2019 celkem 68 vozidel z kategorie nízko-emisních aut.

Předpokládaná časová osa počtu vozidel na alternativní pohon do roku 2019:

Uživatel vozidla

68

43

25

Stejný záměr ekologizace se týká i vozidel MHD. Dopravní podnik již dříve deklaroval, že se do roku 2020 zcela zbaví dieselových autobusů a jeho vozový park bude založen jen na elektřině a CNG. Z celkového počtu 288 autobusů je dnes 105 na CNG a 4 elektrobusy, do roku 2019 budou nově pořízeny 3 elektrobusy, 50 CNG autobusů, 7 minibusů na CNG a 3 elektro minibusy. Z celkového počtu 616 vozidel provozovaných DPO bude do roku 2019 obměněno 117 kusů. Po Ostravě bude v té době jezdit 40 nových středně kapacitních tramvají a dalších 12 nových trolejbusů.

banner eko