Ostrava bude hostit konferenci evropského významu

17. 5. 2017. Ostrava bude hostit 6. ministerskou konferenci Světové zdravotnické organizace (World Health Organization). Akce globálního významu s podtitulem „Životní prostředí a zdraví“ se uskuteční ve dnech 13. až 15. června v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice. Na konferenci přijede zhruba 600 účastníků z 53 zemí, představitelé mezinárodních a nevládních organizací a zástupci médií. Mezi hosty bude až 40 ministrů zdravotnictví a životního prostředí, náměstků ministrů a státních tajemníků členských zemí Evropského regionu WHO.

V pořadí již 6. ministerská konference zhodnotí dosavadní úsilí členských států Evropského regionu WHO ve vztahu k životnímu prostředí a zdraví a vezme v potaz nové vědecké poznatky s ohledem na Agendu udržitelného rozvoje do roku 2030 (Cíle udržitelného rozvoje) a program WHO Zdraví 2020. V předchozích letech se konference konala pouze jedenkrát v zemi východní a střední Evropy, a to v Budapešti v roce 2004. Ostrava je historicky třetím nehlavním městem, které konferenci bude hostit, po Frankfurtu v roce 1989 a Parmě v roce 2010. Základními tematickými okruhy konference budou např. oblasti znečištění ovzduší, voda a sanitace, plýtvání (odpad), město a mobilita, chemikálie, bezpečnost a klimatické změny ve vztahu ke zdraví a životnímu prostředí. Tato témata by měla být předmětem politických závazků přijatých na konferenci, přičemž závěrečný dokument by měl obsahovat jen omezený počet jasně definovaných cílů, včetně jejich ukazatelů ve snaze usnadnit monitorování závazků a prováděcí plán.
Česká republika byla navržena pořadatelskou zemí především ke své vůdčí roli při implementaci programu WHO Zdraví 2020 a zkušenostem s meziodvětvovým přístupem k udržitelnému rozvoji a zdraví ve vztahu k Cílům udržitelného rozvoje (SDGs).
Moravskoslezský kraj a město Ostrava jsou destinace s výjimečně zajímavou a unikátní historií. Právě příklad úspěšné rekultivace průmyslového areálu Dolní oblasti Vítkovice na kulturně společenské centrum s více než milionem návštěvníků ročně byl jedním z hlavních důvodů pro volbu Ostravy jako jedinečného a pravého místa pro konání konference.
Konference je unikátní příležitostí pro prezentaci Ostravy, a to ve všech směrech. V posledních letech došlo k významnému pokroku ve zlepšení kvality životního prostředí. Zároveň Ostrava plánuje svou budoucnost v rámci trvale udržitelného rozvoje řadu aktivit a projektů, které budou mít pozitivní dopad na zdraví obyvatel v celé ostravské aglomeraci. Uděláme vše pro to, aby se Ostrava představila návštěvníkům konference v co nejzajímavějším světle,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.
Jen v letech 2007-2015 Ostrava investovala přibližně 12 miliard korun do strategických projektů, které významně pozměnily její vzhled, charakter i život ve městě. Ostrava má svůj neopakovatelný „genius loci“, díky němuž se vedle tradičních historických metropolí Čech a Moravy v posledních letech stala zajímavým turistickým centrem. Svou budoucnost Ostrava spojuje s realizací nového strategického plánu schváleného počátkem roku 2017 pod značkou fajnOVA, www.fajnova.cz.
„Jsem přesvědčen, že naše moravskoslezská metropole bude důstojným hostitelem pro špičkové odborníky z celé Evropy, kteří se na vlastní oči přesvědčí, že náš region je moderní a dynamickou částí naší republiky. Otázka zlepšování zdravotního stavu obyvatel je pro Moravskoslezský kraj klíčová, už jen proto, že si náš region nese určitou průmyslovou zátěž, která má dopady právě i na zdraví našich lidí. Proto prioritně investujeme nejen do zlepšování kvality životního prostředí, ale také do rozvoje systematické sítě kvalitních zdravotnických zařízení. Jedním z největších problémů, a to nejen v našem kraji, je stárnoucí populace ve spojení s civilizačními chorobami. Chceme proto hrát klíčovou roli ve vytváření podmínek a zajišťování služeb, které pomohou negativní dopady těchto faktorů zmírnit. Podporujeme proto vzdělávání dětí a mladých lidí ve zdravotnické oblasti, stejně jako investujeme do renovace a nákupů techniky našich zdravotnických zařízení,“ sdělil Ivo Vondrák hejtman MSK.
Konference Světové zdravotnické organizace na téma životní prostředí a zdraví je pravidelným setkáním členských zemí Evropského regionu WHO na vysoké úrovni k tzv. Evropskému procesu životního prostředí a zdraví (European Environment and Health Process). EEHP se zabývá dopady poškozeného životního prostředí na lidské zdraví, včetně možností jejich minimalizace.
Očekává se, že konference definuje priority pro životní prostředí a zdraví v Evropě 21. století, zvýší angažovanost a závazek členských států a povede k přijetí stručného a cíleného závěrečného dokumentu.
V týdnu od 13. do 15. června bude v rámci konference Světové zdravotnické organizace zdravím a životním prostředím žít nejen Dolní oblast Vítkovice, kde se konference koná, ale doslova celé město.
„I přesto, že hlavní část programu konference je přímo řízena Světovou zdravotnickou organizací a veřejnosti je nepřístupná, chceme do dění vtáhnout i ji. Připravili jsme řadu zajímavých akcí -sportovní aktivity, besedy i přednášky. Konkrétně bych zmínila například „Zelenou relaxační zónu“, která bude po celý týden fungovat před Gongem. Nabízet bude příjemné zázemí nejen pro neformální setkávání účastníků konference, ale také pro veřejnost. Na místě budeme prezentovat naše projekty a další záměry z oblasti životního prostředí,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Program organizovaný městem Ostrava: 

Odborná konference „Enviroment and urban areas“, která se uskuteční 13. června od 13 hodin v prostorách Nové radnice.
Životní prostředí je jednou z priorit Strategického plánu města Ostravy a město již realizuje, či připravuje několik projektů, které pomohou naplnit strategické cíle „Přiblížit město přírodě“ a „Kultivovat prostředí pro život všech generací“. Cílem je zvýšit množství funkčních ploch a kvalitní zeleně pro obyvatele Ostravy a současně město lépe připravit na dopady klimatické změny. Na konferenci budou o svých konkrétních zkušenostech a příkladech z této oblasti hovořit zástupci Ljublany, Bielsko-Bialy a švédského Växjö.

Každý den v týdnu mimo neděle se otevře jedna z odborných institucí Ostravy.

Do Dní otevřených dveří“ se zapojilo 8 subjektů a každý z nich připravil pestrý program. V pondělí 12. června se otevře meteorologická zahrádka Českého hydrometeorologického ústavu.
Od úterý do čtvrtka je možné absolvovat prohlídky i vyšetření na několika odděleních Městské nemocnice, např. v Centru hyperbarické medicíny, Centrálním příjmu Emergency, očním oddělení, porodnici, k nahlédnutí budou připraveny dva sanitní vozy, měřit se bude krevní tlak či glykémie. Zájemci se mohou naučit jak správně poskytnout první pomoc.
V úterý 13. června se zájemcům otevře reálný provoz Ústřední čistírny odpadních vod v Přívoze. K vyzkoušení bude vyrobená pitná voda přímo na výstupu v Úpravně vody v Nové Vsi.  Historii ostravského vodárenství uvede expozice muzea Babylon.
Ve středu 14. června předvede Zdravotní ústav v Ostravě práci s akustickou kamerou, elektronovým mikroskopem či testování AIDS. Centrum odpadové výchovy OZO bude promítat 3D film „Cesta odpadu“.
Ve čtvrtek 15. června představí IT4Innovations – národní superpočítačové centrum vlastní medicínské projekty s využitím superpočítačů. Součástí bude i prohlídka superpočítačové infrastruktury.
Povodí Odry představí svým návštěvníkům v pátek 16. června vybavení vodohospodářského dispečinku, laboratoře a způsoby měření kvality povrchových a podzemních vod.
V sobotu 17. června budou zpřístupněna 3 integrovaná výjezdová centra (IVC), a to v Porubě, Zábřehu a Ostravě-Jih. Na všech stanicích bude připravena statická ukázka mobilní zásahové techniky a návštěvníci budou provedeni po prostorách IVC. IVC představí areál hipologie a kynologie Městské policie Ostrava, IVC Zábřeh vrtulník ZZS a IVC Poruba statickou ukázku nového lezeckého automobilu a technických prostředků pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou.
Od pondělí 12. června do neděle 18. června jsou připraveny sportovní aktivity – běhání s trenérem z SSK Vítkovice na 4 místech Ostravy, procházka po cenné přírodní lokalitě údolím Lučiny s výkladem Jana Lenarta z Ostravké univerzity a Pavla Hrušky literárního kritika a amatérského přírodovědce. Ostravský informační servis připravil tematickou vyjížďku na kolech.
V Komenského sadech jsou naplánovány 4 tvůrčí dílny v režii ostravských středisek volného času na téma Podpora zdraví, Zlepšování kvality ovzduší, Smyslové vnímání, Voda. S klubem Fiducia budou zájemci ve stejný den a na stejném místě stavět hmyzí domky. Některé z nich budou nainstalovány přímo v parku.
Od úterý 13. června jsou v centru Pant připraveny panelové diskuse na téma ovzduší – Nízkoemisní zóny a Antifosilní zákon. Následovat bude veřejná terénní exkurze s přednáškou s názvem „Na kole do města“ o zlepšení podmínek v cyklistické a pěší dopravě v Ostravě, konkrétně o využití nábřeží Odry a Opavy k cyklistickému propojení největších sídlišť (zejména Poruby) s centrem Ostravy i s okolní krajinou.
Podrobné informace k celému programu „Týdne zdraví“ budou zveřejněny na webových stránkách www.tydenzdravi.ostrava.cz.