Nová letecká základna v Ostravě

22. 5. 2017. Zkušebním provozem Letecké služby Policie ČR bude v pondělí 22. května zahájen provoz nové letecké základny, která je součástí Integrovaného výjezdového centra v Ostravě-Zábřehu.

Celkové náklady ve výši 19,5 milionů korun s DPH hradí město Ostrava částkou 10,8 milionů a kraj přispívá 8,7 miliony korun. V areálu vznikl nový hangár pro vrtulníky, podzemní nádrž leteckých pohonných hmot a plocha před hangárem byla rozšířena tak, aby umožňovala přistávání a vzlety středně těžkého vrtulníku Bell-412.

Letecká služba bude poskytovat podporu policejním složkám, útvarům Hasičského záchranného sboru, složkám Integrovaného záchranného systému a útvarům Ministerstva vnitra. V krizových situacích bude pomáhat při záchranných a likvidačních pracích, hledat ztracené a na životě ohrožené osoby, zapojí se do pátrání po pachatelích trestné činnosti, ale bude také monitorovat dopravní situaci.

„Cením si toho, že policejní letecká záchranná služba bude sídlit i v Ostravě a přispěje tím k vyšší bezpečnosti v našem městě a regionu. Díky nové základně se bude doba zásahu pohybovat v řádech minut. I to byl důvod, proč jsme její zřízení významně podpořili z rozpočtu města. Tradiční úzká spolupráce s bezpečnostními složkami nám potvrzuje, že se jedná o profesionály, kteří si zaslouží nejen náš obdiv, ale také podporu - v tomto případě finanční prostředky na vybudování zázemí pro fungování letecké služby Policie České republiky. V letošním roce přidáme k zhruba 11 milionům na leteckou základnu dalších 16 milionů pro hasičský záchranný sbor; na opravy budov a nákup 4 vozidel. Městská policie Ostrava dostane z rozpočtu necelých 6 milionů korun především na obnovu vozového parku,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Letos na podzim by měla začít realizace II. etapy. Rozšíří se stávající manipulační plocha před nově vybudovaným hangárem a dovybaví se světelným zabezpečovacím zařízením pro zajištění denního i nočního letového provozu. Jedná se o světelné vytýčení nové přistávací a vzletové plochy před novým hangárem, současně se instaluje i systém, umožňující dálkové rádiové ovládání světelného vybavení z  paluby vrtulníku.

„Bezpečnostní složky operující v regionu potřebují k výkonu své služby také vrtulník, který v jejich vybavení, na rozdíl od Prahy a Brna, doposud chyběl. Je důležitý při řízení záchranných prací, povodních a dalších živelních událostech, účinný také při zajištění bezpečnosti na rizikových akcích, například fotbalových utkáních a dalších. Investujeme nemalé finanční prostředky do bezpečnosti občanů, ochrany jejich životů a majetku. Je pro nás prioritní, aby se cítili bezpečně. Spolupracujeme s Policií České republiky a dalšími složkami Integrovaného záchranného systému, financujeme řadu projektů,“ řekl hejtman MSK Ivo Vondrák.

Vrtulníky policejního letectva stály u zrodu Letecké záchranné služby v roce 1987. Již před tímto datem, v 60. a 70. letech, však policejní vrtulníky pomáhaly při záchranných akcích např. při povodních nebo při hledání ztracených turistů. V Ostravě, v areálu fakultní nemocnice, byla zřízena základna Letecké záchranné služby v srpnu 1989, od roku 1999 působí letecká záchranná služba v novém areálu Integrovaného záchranného systému v Ostravě-Zábřehu. Výstavba nového hangáru umožňuje využívat tuto základnu i pro potřeby Letecké služby Policie ČR.

logo msk