Nezapomeňte si vyřídit včas cestovní doklad

27. 2. 2017. Nejkratší lhůta pro vydání cestovního pasu je šest dnů, běžný termín je 30 dnů. Také dítě musí mít samostatný cestovní doklad (CD) bez ohledu na to, kolik mu je let či měsíců.

V Ostravě vydává cestovní pasy oddělení občanských průkazů (OP) a cestovních dokladů odboru vnitřních věcí Magistrátu města Ostravy, které sídlí v ulici Gorkého 2. Otevřeno má v pracovní dny ráno vždy od 7.30 h, odpoledne v pondělky a středy do 17.30 h, v úterky a čtvrtky do 16 h a v pátky do 12 h. K podání žádosti se můžete objednat, a to na telefonních číslech 599 499 311 a 844 121 314 nebo přes elektronický portál města https://esmo.ostrava.cz/cs/objednavkovy-system (objednání k vyřízení cestovního dokladu, informace, že doklad je již hotový, fronta čekajících u jednotlivých agend).

K žádosti o vydání cestovního pasu je nutné přiložit:

Do 15 let – rodný list dítěte, starý cestovní pas, pokud byl vydán, platný doklad totožnosti (OP nebo CP) zákonného zástupce.

Osoby starší 15 let a mladší 18 let – občanský průkaz žadatele, rodný list žadatele, souhlas zákonného zástupce s vyřízením cestovního pasu s úředně ověřeným podpisem. Pokud je zákonný zástupce přítomen podání žádosti, souhlas uděluje přímo do žádosti.

Osoby starší 18 let – platný doklad totožnosti, starý pas, pokud byl vydán.

Vyžadována je osobní přítomnost každého, komu je cestovní pas vydán. Při podání žádosti se pořizuje biometrický snímek obličeje a osobám starším 12 let se snímají i otisky prstů.

Časté chyby, kterých se žadatelé dopouštějí:

• Rodič přijde žádat o vydání CP pro dítě – dítě není přítomno, rodič nemá rodný list nebo platný pas dítěte.
  • Občan nemá platný doklad totožnosti (platný OP nebo platný CP).
  • Osoba starší 15 let a mladší 18 let přijde sama a nemá souhlas zákonného zástupce.
  • Nutnost uhradit správní poplatek při podání žádostí – hotově nebo kartou přes terminál (bez zaplacení nelze přijmout žádost).
  • Veškeré doklady je nutné předkládat v ČJ, pokud se občan narodí v cizí zemi, je nutné vyřídit rodný list ze Zvláštní matriky Brno – střed a Osvědčení o státním občanství.

Informace o množství klientů na přepážkách, které vyřizují cestovní doklady, najdete zde: https://webcall.ostrava.cz/mon/index.php?id=1.