Miliony v programu na obnovu ostravských památek

1. 2. 2018. Ostrava ze svého rozpočtu podporuje obnovu kulturních památek. Dlouhodobě se jedná o významné kulturní památky, od letošního roku jsou to nově historicky a architektonicky významné stavby, které spoluvytvářejí obraz města. K dispozici je 5 milionů korun, o dotaci z programu si mohou požádat vlastníci staveb od 2. března do 2. května. Žádost o poskytnutí neinvestiční dotace nemůže podávat stát a subjekty jím zřizované a financované. O schválení dotací rozhodnou zastupitelé na svém zasedání 20. června.

Zásady pro poskytování neinvestičních dotací pro rok 2018 schválili ve středu 31. ledna ostravští zastupitelé. Schvalovány jsou každoročně, stanovují závazné termíny pro podávání žádostí, jednotnou formu žádostí a jejich podání a současně také stanovují jasná a jednotná pravidla formulující podmínky pro poskytnutí dotace.

„V předchozím období jsme rozdělovali každý rok přibližně 3 miliony korun. S použitím dotace z tohoto programu byla opravena celá řada významných kulturních památek na území města např. Katedrála Božského spasitele v Moravské Ostravě, byla zpřístupněna Stará kotelna, zmínil bych také záchranu těžního stroje v areálu dolu Hlubina a po řadu let probíhající opravu kostela sv. Anny v Ostravě-Polance,“ řekl náměstek primátora Břetislav Riger.

Podané žádosti projedná komise muzejní, letopisecká, názvoslovná a heraldická rady města, která doporučí ostravským radním a zastupitelům schválení neinvestičních dotací vybraným žadatelům. Předpokladem poskytnutí finančního příspěvku je vyrovnání veškerých závazků žadatele k rozpočtu statutárního města Ostravy.

Žádosti musejí vlastníci kulturních památek nebo historicky a architektonicky významných staveb odevzdat ve stanoveném termínu elektronicky a současně fyzicky včetně požadovaných příloh e-mailem a dále prostřednictvím pošty nebo na podatelně magistrátu.

Výběrová řízení na poskytnutí dotací na zachování a obnovu kulturních památek nebo historicky

a architektonicky významných staveb na území statutárního města Ostravy jsou zveřejněny na webových stránkách města: http://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/utvar-hlavniho-architekta-a-stavebniho-radu/oddeleni-uzemniho-planu-a-pamatkove-pece/dotace a v denním tisku.