Kostel sv. Václava otevírá svou bránu

16. 5. 2017. V rámci oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě bude pro veřejnost od 17. do 23. května po celý týden otevřen kostel sv. Václava, který je nejstarší církevní památkou ve městě.

Připomenuto bude i významné výročí – 17. květen roku 1362, kdy sám Karel IV. udělil Ostravě právo konat výroční trhy.

„Bylo mým velkým přáním, aby se nám do seznamu doprovodných akcí, které v rámci oslav chceme veřejnosti nabídnout, podařilo vhodně zakomponovat i nejstarší stavební památku v Ostravě, kterou je kostel sv. Václava, jehož výstavba spadá až do 13 století. A právě výstavou zajímavých historických církevních artefaktů, které se váží k našemu městu i připomenutím významné osobnosti císaře a krále Karla IV., který zde před 655 lety udělením práva konání výročních trhů také zanechal svoji stopu, chceme zdůraznit, že Ostrava je městem, které je nezanedbatelnou součástí historie naší země,“ řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

V kostele sv. Václava budou vystaveny kopie originálů královských korun Karla IV., které měl právo nosit a kterými byl korunován (Lombardská železná koruna, Svatováclavská koruna, královská koruna Svaté říše římské a stříbrná koruna z Cášské busty říšské). Vystaveny budou také části originálního žebroví kostela sv. Václava a z Olomouce bude přivezena jedna z nejstarších památek zachovaných z období Karla IV. – historický zvon, který je součástí arcibiskupských sbírek.

„Kostel sv. Václava v centru Ostravy lidé znají nejen z bohoslužeb, ale také z různých kulturních představení; nebo jej navštívili během Noci kostelů. Farnost Moravská Ostrava již v minulých letech kostel zpřístupnila turistům a nabízela zde prohlídky s průvodcem. Nově je kostel zájemcům otevřen každou sobotu a neděli v rámci projektu Otevřené chrámy a to až do konce října; vždy od 13 do 17 hodin. K dispozici mají školené průvodce. Těší nás, že se během oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě rozšíří možnost navštívit kostel po celý týden. Každý z Ostravanů nebo i ten, kdo v centru Ostravy pracuje či přijel do města za nákupy, bude mít možnost tuto jedinečnou památku blíže poznat," uvedl tiskový mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.

Kostel bude pro veřejnost přístupný po celý týden, denně od 10 do 18 hodin.