Firmy přispívají do Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší

26. 12. 2016. V říjnu rozhodli zastupitelé o poskytnutí dotací a příspěvků z Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší na realizaci ozdravných pobytů v období od 1. listopadu 2016 do 30. dubna 2017 40 školám v celkovém objemu 18 330 000 Kč.

Do fondu už teď přibývají dary od velkých společností, které působí na území města. Společnost BorsodChem MCHZ poskytne dar ve výši 83 tisíc korun, Skupina ČEZ přidá dalších 70 tisíc korun a zatím posledním přírůstkem bude 200 tisíc od společnosti Veolia Energie ČR.

„První desítky dětí vyrazily za příspěvky z fondu do hor a my už dáváme dohromady finance na další ročník výzvy. Doufám, že se nám podaří shromáždit ještě více peněz než v letošním roce a zvýší se také počet dětí, kterých letos do přírody vyrazí 3306. Příspěvek z rozpočtu města jsme zdvojnásobili už před dvěma lety, teď jsem se s žádostí o příspěvky obrátila na firmy z regionu a věřím, že přispějí i další. Společnostem patří za příspěvky poděkování,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. „Milionový dar společnosti ArcelorMitall, který jsme obdrželi ještě před podzimním rozdělováním příspěvků, pošle do hor již v letošní sezóně 166 dětí,“ dodala náměstkyně K. Šebestová.

Z fondu mohou být hrazeny náklady na ozdravné pobyty v délce minimálně 14 dnů v oblasti, která není zasažena smogovou situací, organizované školou, jako příjemcem finančních prostředků, pro své žáky. Z prostředků tak lze hradit ubytování, stravování, dopravu, doprovodný program ozdravného charakteru, pojištění a poplatky. Celková výše prostředků, kterou mohou školy použít na jednoho žáka, se oproti minulému období zvýšila o 1 500 Kč, tj. na 6 000 Kč na jednoho žáka. Důvodem navýšení prostředků je snaha o zlepšení podmínek pro zajištění kvalitnějšího stravování a ubytování, které musí odpovídat alespoň standardům pro školní stravování a ubytování stanoveným pro pobyt dětí ve školách v přírodě a snížení doplatků rodičů na ozdravný pobyt.

Ostrava zřídila Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší za účelem snížení dopadů zhoršené kvality ovzduší na zdraví dětí v květnu 2010.