Duhový dům pro lidi s kombinovaným postižením otevřen

8. 4. 2013. V ostravském městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky bylo 8. dubna slavnostně otevřeno nové komunitní centrum s názvem Duhový dům, které bude poskytovat kvalitní sociální služby osobám s těžkým tělesným a kombinovaným postižením.

Slavnostního otevření se zúčastnili primátor města Ostravy Petr Kajnar, jeho náměstci Martin Štěpánek, Jiří Hrabina a Tomáš Sucharda, dále Zuzana Filipková, ředitelka Slezské diakonie, ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowitz, biskup Slezské církve evangelické augsburského vyznání Jan Waclawek, zástupce Regionální rady Moravskoslezsko a další hosté.

 „O vybudování zařízení tohoto typu jsme v Ostravě dlouho usilovali, protože v širokém spektru sociálních služeb, které ve městě máme, dosud chybělo. V Duhovém domě dnes můžeme nabídnout hendikepovaným občanům individualizovanou podporu, která jim pomůže zachovat nebo rozvinout možnosti seberealizace a podpoří jejich začlenění do běžné společnosti. Služby zde poskytované pomohou nejen jim, ale také jejich rodinám, které tak získají nezbytný čas k odpočinku při vědomí, že jejich blízkým osobám je poskytnuta kvalitní potřebná péče,“ řekl primátor Petr Kajnar.

„Město Ostrava disponuje nejen sociálními zařízeními různého typu, ale také různorodou a bohatou nabídkou sociálních služeb, které občanům poskytujeme ve spolupráci s neziskovými organizacemi. Naše sociální práce je koncepční, je obsažena v systému komunitního plánování, jehož posláním je především zajišťování místní dostupnosti sociálních služeb a souvisejících aktivit. Nové ostravské komunitní centrum, provozované Slezskou diakonií, je důležitou součástí nabídky pro skupinu hendikepovaných spoluobčanů a věřím, že jim nejen usnadní život, ale bude rozvíjet jejich schopnosti i možnosti seberealizace,“ sdělil náměstek Martin Štěpánek.

Duhový dům představuje domov pro osoby se zdravotním postižením s kapacitou 18 osob ve věku od 18 let, denní stacionář pro 54 osob ve věku od 15 let, odlehčovací službu pro 6 osob ve věku od 1 roku. Maximální věková hranice pro přijetí do všech druhů služeb je 50 let. Toto zařízení podporuje kromě zachování rodinných vazeb a spolupráce s rodinou také služby, které pomohou klientům Duhového domu dosáhnout maximální soběstačnosti v sebeobsluze, v komunikaci se svým okolím, mají si také udržet a rozvíjet školní znalosti a pracovní dovednosti a podobně.

Jak sdělila ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková, klienti se do Duhového domu budou postupně stěhovat zhruba až do letošního září, někteří přímo z domova, další z jiného sociálního zařízení. V současné době je kapacita naplněna, někteří klienti čekají na otevření podobného zařízení již řadu let.

Nové komunitní centrum nabízí kvalitní a technicky moderní ubytování v 18 jednolůžkových pokojích a 3 dvoulůžkových apartmánech s vlastním sociálním zařízením, ale také stravování, k dispozici je psycholog a speciální pedagog. Středisko má prostory pro terapeutické činnosti (nácvikové, výtvarné, PC učebnu aj.), multifunkční společenský prostor pro relaxaci a místnosti pro rehabilitaci, prostředí je bezbariérové a propojené s venkovním navazujícím prostorem.

Centrum provozuje Slezská diakonie. Původně předpokládané náklady projektu činily 150 milionů korun, ty se po soutěžení snížily na necelých 100 milionů korun. Na vybudování Duhového domu byly využity evropské peníze z Regionálního operačního programu soudržnosti Moravskoslezsko ve výši 48 milionů korun, zbytek nákladů hradí město Ostrava. Jde o největší projekt financovaný z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko v oblasti sociálních služeb. Podle sdělení náměstka Martina Štěpánka nyní čeká město na přidělení státní dotace pro hrazení provozu, který by měl stát asi 30 až 40 milionů korun ročně. Částečně bude provoz hradit město Ostrava.

Duhový dům přinese také pracovní příležitost pro celkem 40 zaměstnanců v přímé péči (30 v domově a 10 ve stacionáři), ale také pro 3 sociální pracovníky, fyzioterapeuta, speciálního pedagoga, zdravotní sestry, pracovníky údržby a další, celkem zde bude při plném provozu zaměstnáno okolo 50 osob. 

Jako fakultativní služba je k dispozici svoz klientů, cena se odvíjí od vzdálenosti bydliště – do 5 km za 40 Kč, do 10 km za 70 Kč a do 20 km za 100 Kč. V ceníku služeb je například 30 Kč za hodinu v denním stacionáři, celodenní strava ve stacionáři stojí 120 Kč vč. nápojů, 3 Kč se platí za minutu rehabilitace. Ubytování v domově pro osoby se zdravotním postižením stojí 180 Kč za den, celodenní strava s pitím pak 150 – 160 Kč, přidává se příspěvek na péči. Využije-li klient dočasné, tzv. odlehčovací služby, bude ho ubytování stát 170 Kč, péče podle nutných a skutečných úkonů pak 120 Kč za hodinu, celodenní strava vč. pití 150 – 160 Kč.

 

   rop