Centrum města se promění v historické dějiště oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě

6. 9. 2017. V pátek 8. a v sobotu 9. září ovládne Masarykovo náměstí, Černou louku a Slezskoostravský hrad zábava v historických kulisách. Dvoudenní akce nazvaná Historický rej bude jedním z vrcholů letošních oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě. Vedle kejklířů, žonglérů, rytířů, vojáků či sokolníků budou ke zhlédnutí ukázky řemesel, k dispozici bude dobré jídlo a pití. Vše v doprovodu dobové hudby. Součástí oslav bude kostýmová fotosoutěž. Akci pořádá statutární město Ostrava a je určena široké veřejnosti. Vstup je zdarma.

Historický rej bude slavnostně zahájen v pátek v 16.30 hodin na Masarykově náměstí kostýmovaným průvodem, a to za účasti ostravského primátora Tomáše Macury, náměstka primátora Zbyňka Pražáka a pozvaných hostů (samotný program oslav ale začne již v pátek v poledne).

Historický rej nabídne dobový program

Nezapomenutelné budou i kostýmované průvody městem, historické, rytířské a šermířské souboje, jezdecké turnaje, rytířská a kejklířská ohňová show či sokolníci, pouliční divadélka a ukázky dobových řemesel. Dvoudenní program plný příjemné hudby a dobrého jídla a pití vyvrcholí v sobotu 9. září ve 21.45 hodin na Slezskoostravském hradě vyhlášením vítězů kostýmové soutěže.

Mše pod širým nebem

Neopakovatelnou událostí bude v sobotu od 10 hodin Slavnostní mše svatá. Poprvé v historii se tak u příležitosti výročí města uskuteční na Masarykově náměstí děkovná bohoslužba, kterou bude celebrovat ostravsko-opavský biskup Mons. František Václav Lobkowicz. Kromě duchovního rozměru nabídne mše i zajímavou podívanou, a to ceremoniální žehnání praporů a organizacím, které tyto prapory reprezentují. Vedle vojáků, policistů nebo hasičů zde budou kupříkladu zastoupeni skauti či jednotlivé městské obvody, jejichž praporům biskup požehná. Mše bude doprovázena orchestrem – Instrumentálním sdružením při katedrále Božského Spasitele, Pěveckým sborem ostravských farností pod vedením Lukáše Kubenky a na varhany budou hrát Lukáš Kubenka a Radka Slaninová.

Pozvání na slavnostní mši přijali také emeritní biskup Katovic Mons. Damian Zimoň, pomocný biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David, zástupci nekatolických církví a řada kněží a jáhnů z Ostravy a okolí.

K dispozici bude dostatek míst k sezení i stání. Pro zájemce bude připraven program s průběhem liturgie.

Ostravské oslavy navštíví zástupci partnerských měst

Na jeden z vrcholů celoročních oslav přijali pozvání zástupci hned šesti partnerských měst. Dorazí nejen nejbližší sousedi z Katovic, ale také hosté  z daleké Číny. Kromě města Gaziantepu, Suzhou, Miškolce a Drážďan potvrdilo účast také město Pireus.

Soutěž dobových kostýmů

A protože se dvoudenní slavnost bude odehrávat v dobových kostýmech a historických kulisách, pro veřejnost je připravena soutěž o zajímavé věcné ceny. Stačí přijít na slavnost v kostýmu a nechat se vyfotit v prezentační zóně města Ostravy na Masarykově náměstí. Může jít o zajímavý dobový kostým z půjčovny, ale i vlastnoručně vyrobený kostým. Fantazii a šikovnosti se meze nekladou! Inspirovat se dá jednoduchými návody na webových stránkách oslav www.ostrava750.cz nebo na facebookovém profilu ostrava750.cz. Připraveny jsou čtyři soutěžní kategorie: žena, muž, dítě do 140 cm a skupina. V každé kategorii budou odbornou komisí vybrány tři nejlepší kostýmy. Vítězové budou vyhlášeni na slavnostním ukončení oslav na Slezskoostravském hradě v sobotu ve 21.45 hodin.

Program včetně podrobnějších informací k fotosoutěži kostýmů je na www.ostrava750.cz.