Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Tiskové zprávy

Poslední změna: Sobota 12.11.2016 10:40 - Radomír Panna

Ostrava letos podpoří sociální a zdravotnickou oblast částkou 1,2 miliardy korun

16. 4. 2018. Pro rok 2018 je v rozpočtu města vyčleněna pro sociální oblast a zdravotnictví částka ve výši 1,24 miliardy korun. Tvoří ji náklady na provoz příspěvkových organizací města: domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem a pobytových služeb pro lidi s postižením v sociální oblasti, ve zdravotnictví na provoz Městské nemocnice Ostrava a Dětského centra Domeček, v celkovém objemu 494 mil. Kč.

Začala výstavba oddělení Následné intenzivní péče

16. 4. 2018. V pondělí 16. dubna začaly úpravy pavilonu v areálu Městské nemocnice Ostrava. Vítěz veřejné zakázky, společnost Pozemní stavitelství Zlín, vybuduje podle projektové dokumentace oddělení Následné intenzivní péče v pavilonu H2 a vystaví novou chráněnou únikovou cestu z nově zřízeného oddělení, aby splňovala přísné protipožární předpisy. Práce v celkové hodnotě 14,47 milionu korun bez DPH (17,5 mil. s DPH) budou podle sjednaného harmonogramu ukončeny do 20 týdnů od převzetí staveniště, to znamená do 28. srpna 2018.

Bikesharing v Ostravě odstartuje v květnu pilotním projektem

13. 4. 2018. Dlouho připravovaný systém sdílení jízdních kol, který je součástí Strategického plánu rozvoje města FajnOVA, bude v Ostravě fungovat od 1. května. Stanice s koly budou umístěny na celkem 39 místech v širším centru města. V první vlně bude k dispozici 180 kol městského typu s nízkým nástupem, protišlapnou brzdou a praktickým košíkem na drobná zavazadla. Službu bude v Ostravě poskytovat společnost Rekola Bikesharing, a město za ni nebude nic platit. Půjčování kol bude v provozu od května do zimní sezóny, nejpozději však do 21. 12. 2018. Do stejného termínu platí také uzavřená smlouva.

Město schválilo záměr vypsání mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže na koncertní halu

11. 4. 2018. Město Ostrava vyhlásí další architektonickou soutěž. Jako pátá v pořadí za poslední dva roky a jedna z nejvýznamnějších v celé historii města to bude mezinárodní soutěž na koncertní halu. Snahou města je postavit výjimečnou stavbu nejen z architektonického hlediska, ale především se špičkovou akustikou. Soutěž bude koncipována jako kombinovaná se dvěma koly. Náklady na realizaci koncertní haly jsou v tuto chvíli odhadovány na 1,5 mld. korun bez DPH.

O dotacích k výročím rozhodli zastupitelé

11. 4. 2018. Zastupitelé města na svém dubnovém zasedání rozhodli o přidělení dotací ve dvou programech s názvy 100 let republiky: Ostrava 1918 – 2018 a 90. výročí od úmrtí českého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Na podporu projektů v obou výzvách bylo vyčleněno celkem 1,2 milionu korun, rozděleno bude celkem 1,116 milionu korun. Podpořeno bude 21 projektů v rámci výzvy 100 let republiky v celkové výši 712 000 korun a 11 projektů v rámci výzvy 90. výročí od úmrtí Leoše Janáčka ve výši 404 tisíc korun.

Nebuď LAMA, buď eco-friendly

5. 4. 2018. Město Ostrava vyhlásilo v pondělí 19. února soutěž pro děti ostravských základních škol s názvem Nebuď LAMA, buď eco-friendly. Akce je součástí kandidatury Ostravy na Evropské zelené město 2020. Děti mají za úkol natočit videospot nebo připravit prezentaci, slideshow či animaci na jedno z daných témat. Dvě vítězné školy získají peníze na modernizaci školních budov. Ve hře jsou také outdoorové kamery, tablety, koloběžky nebo příspěvek na výlet pro celou třídu.

Možnost zapojit se do mezinárodní konference TBEX pro komerční subjekty

4. 4. 2018. Ostrava bude jako první země ve střední Evropě hostit ve dnech 26. – 28. července konferenci TBEX EUROPE 2018 (The Travel Blog Exchange). Jedná se největší světové shromáždění blogerů, vlogerů, tvůrců obsahu o cestování a profesionálů z oblasti cestovního ruchu, kteří jsou aktivní na sociálních sítích. Konferenční část bude pro zhruba 600 návštěvníků z celého světa doplněna o poznávací exkurze v regionu a České republice.

Životní prostředí zlepší i jednotlivci

4. 4. 2018. Město chce v co nejširší míře zapojit obyvatele Ostravy do péče o životní prostředí a upozornit na osobní zodpovědnost každého z nás za jeho stav. Proto přichází s kampaní „I na Tobě záleží“, která potrvá po celý měsíc duben a zabývá se tématy vody a cyklodopravy.

O architektonickou soutěž na nový bytový dům v centru je velký zájem

29. 3. 2018. Do další architektonické soutěže, kterou město Ostrava vyhlásilo ve spolupráci s obvodem Moravská Ostrava a Přívoz v lednu na novostavbu bytového domu na křížení ulic Kostelní a Biskupská, dorazilo 48 návrhů. Kvalitu nabídek i jejich platnost posoudí porota, která se sejde ve středu a čtvrtek 28. a 29. března. Architektonická soutěž je otevřená a jednofázová s realizační cenou, která nepřesáhne částku 120 milionů korun bez DPH. Předpokládá se, že již v dubnu o vítězi rozhodnou na základě doporučení soutěžní poroty ostravští radní.

Ostravané produkují více odpadu, ale daří se ho více využívat

28. 3. 2018. V roce 2017 bylo v Ostravě vyprodukováno 112 570 tun komunálního odpadu, což je nejvíce za posledních sedm let. Oproti roku 2016 jde o nárůst o bezmála 10 tisíc tun. Komunální odpad byl přitom využit ze 47 procent, což je nejlepší výsledek za posledních sedm let. V roce 2011 to bylo pouhých 28 procent.

Město Ostrava se připojí ke Světovému dni vody

19. 3. 2018. Světový den vody se koná každoročně 22. března k připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji. Mottem letošního ročníku je „Nature for water“ – „Příroda pro vodu“. Město Ostrava se do projektu zapojí prezentací své kandidatury na Evropské zelené město 2020 na dni otevřených dveří v provozech OVAK. Dárky a výletem pro školáky přispívá do soutěže „Hledej pramen vody“. Do rekonstrukce stávající úpravny vody investuje z rozpočtu stovky milionů korun. Další projekty spojené s vodními prvky budou realizovány v Pustkoveckém údolí nebo na Hulváckém kopci.

Rozšíření Fajne dílny na Hlubině

16. 3. 2018. V pátek 16. března byl za přítomnosti ostravského primátora Tomáše Macury, náměstkyně primátora Ivety Vozňákové a dalších hostů slavnostně rozšířen provoz Fajne dílny v Dolní oblasti Vítkovice. Tři stávající dílny - keramická, šicí, 3D a Arduino dílna byly přesunuty z ateliérů do Kompresorovny, kde k nim nově přibyly dvě největší dílny - truhlářská a zámečnická. Všech pět dílen je pro veřejnost otevřeno od páteční 13. hodiny v Kompresorovně na Dole Hlubina.

Výměna oken v budově radnice pokračuje svou druhou etapou

15. 3. 2018. V budově radnice na Prokešově náměstí pokračuje druhou etapou výměna oken, která byla zahájena vloni v květnu. V první etapě se jednalo o 317 oken v levém křídle budovy. Ve čtvrtek 15. března vítěz veřejné zakázky zahájil druhou část výměny. V následujících týdnech vždy od pátku do úterý bude měnit okna v pravém křídle. Nejpozději v říjnu bude mít radnice města dalších 231 nových oken.

Ostrava na veletrhu MIPIM po jednadvacáté v řadě

9. 3. 2018. Ve francouzském Cannes se od 13. do 16. března uskuteční 29. ročník prestižního mezinárodního veletrhu MIPIM. Ostrava se na něm představí s Prahou a Brnem ve společné expozici s názvem Czech Cities. Výstavní prostor o ploše 253 m² má nový jednotný celistvý design.

Novela vyhlášky o nočním klidu

8. 3. 2018. Ostravští zastupitelé přijali ve středu 7. března obecně závaznou vyhlášku o nočním klidu, kterou se mění a doplňuje vloni přijatá vyhláška. Upravená pravidla vstoupí v platnost ve čtvrtek 22. března. Hlavním impulzem k úpravě bylo vyhodnocení loňské festivalové sezóny. Novela vyhlášky o nočním klidu přináší značnou redukci počtu akcí, kvůli jejichž konání je zkrácena doba nočního klidu. Z loňských 106 akcí jich pro letošní rok zůstalo 37.

Ostrava letos podpoří kulturní oblast částkou téměř 1,1 miliardy korun

7. 3. 2018. V rozpočtu města je pro rok 2018 na podporu kultury rezervována částka ve výši 1,062 miliardy korun. Tvoří ji náklady na provoz příspěvkových organizací a obchodních společností města v oblasti kultury, částka na investice a veškeré finanční podpory města (dotace, neinvestiční příspěvky a transfery) ve výši 874,3 milionu korun. Dalších 188 milionů korun je určeno na rekonstrukci Divadla Jiřího Myrona.

Téměř půl miliardy do ostravského sportu

7. 3. 2018. Na podporu sportu je pro rok 2018 v ostravském rozpočtu alokováno celkem 473 milionů korun. Jedná se o investiční a neinvestiční dotace obchodním společnostem, dotace, podporu profesionálních klubů, výchovu talentů i podporu menších sportovních odvětví a rekreačních sportovců. V porovnání s rokem 2017 se jedná o nárůst podpory v této oblasti o 23 milionů korun.

Začínáme přijímat žádosti o dotace k výročím

1. 3. 2018. Žádosti o dotace ve dvou programech s názvy 100 let republiky: Ostrava 1918 – 2018 a 90. výročí od úmrtí českého hudebního skladatele Leoše Janáčka přijímáme od pondělí 5. do pátku 9. března do 13 hodin. Na podporu projektů v obou výzvách je vyčleněno celkem 1,2 milionu korun, na jednu žádost maximálně 50 tisíc korun. Představení, přednášky, workshopy a další možné aktivity, které budou podpořeny, se musí uskutečnit do konce letošního roku. O poskytnutí dotací, příspěvků a transferů rozhodnou ostravští zastupitelé nejpozději do konce dubna 2018.

Začíná instalace požárních hlásičů a detektorů oxidu uhelnatého do obecních bytů

21. 2. 2018. Město Ostrava nakoupilo po dohodě s městskými obvody do obecních bytů požární hlásiče a detektory oxidu uhelnatého (CO). Namontováno do nich bude 2799 hlásičů požáru a v domácnostech, které využívají k ohřevu tepelné zdroje, 1682 detektorů CO. Instalace zařízení v celkové hodnotě 2,2 milionu korun s DPH bude zahájena ve druhé polovině února a nejzazším termínem pro její dokončení je konec srpna 2018.

Nebuď LAMA, buď eco-friendly

21. 2. 2018. Město Ostrava vyhlásilo v pondělí 19. února soutěž pro děti ostravských základních škol s názvem Nebuď LAMA, buď eco-friendly. Akce je součástí kandidatury Ostravy na Evropské zelené město 2020. Děti mají za úkol natočit videospot nebo připravit prezentaci, slideshow či animaci na jedno z daných témat. Dvě vítězné školy získají peníze na modernizaci školních budov. Ve hře jsou také outdoorové kamery, tablety, koloběžky nebo příspěvek na výlet pro celou třídu.