Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Vy se ptáte, radnice odpovídá

Poslední změna: Sobota 12.11.2016 08:15 - Radomír Panna
Od prvního vydání Ostravské radnice v roce 2015 naše čtenáře vyzýváme, aby nám posílali dotazy a připomínky k problémům, které se týkají našeho okolí, obvodu, města. Jsme potěšeni množstvím reakcí, některé z nich otiskujeme i s odpověďmi představitelů vedení města nebo odborníků z magistrátu. Najdete je také zde v elektronické podobě.

Netolerujme krádeže papíru

● Ivo Petráš se nás zeptal, co hodlá město dělat s vybíráním nádob na komunální odpad (kov, papír) za účelem jeho zpeněžení? „Je to krádež, vždyť jde o majetek města!“ burcuje čtenář a rozebírá metody, kterými si „sběrači“ vydělávají na živobytí a snižují tak výnosy města a společnosti OZO.

Provoz na Výškovické

Čtenář Jan Klimant se zeptal: „Jak bude řešena křižovatka Pavlovova-Výškovická, kde se zvýšil provoz zejména ve špičkách z důvodu otevření propojky ulic Plzeňské a Pavlovovy?“

Vraťte nám lavičku!

S problémem, a nejen svým, se na nás obrátila paní Božena Adamcová: „Vloni v rámci rekultivace sídliště Fifejdy strhli starou zastávku Jiřího Trnky ve směru do města a vybudovali novou s lavičkami. Ze zastávky ve směru na Porubu byla lavička odstraněna. Domnívala jsem se, že i tam vyroste nová zastávka, nebo tam aspoň umístí novou lavičku. Bohužel, nic se nestalo. V květnu mi bude 72 let, mám problémy při chůzi, ale zejména při stání. A když mi autobus 37 těsně ujede a já čekám i 20 minut, věřte mi, je to strašné. Vrátíte nám lavičku?“

Za hezčí Černou louku

Paní Hanu Blažkovou trápí nepěkný vzhled Černé louky: „Co hodlá město Ostrava udělat zejména s prostorem mezi tramvajovou zastávkou a divadlem loutek? Naprosto havarijní je tam stav chodníků a zeleně a vůbec celé Černé louky. Na druhé straně se investují obrovské částky do úprav nábřeží Ostravice u Sýkorova mostu, kde je pohyb lidí minimální! Spousta laviček, nové osvětlení. U Černé louky o lavičku nezavadíte a za šera si můžete na chodníku zlomit nohu!“

Kolik peněz pro sport?

Pan Ladislav Bzonek položil obsáhlý dotaz na oblast sportu, z něhož jsme vybrali: „Ostrava dává nemalé prostředky do sportu, do velkých projektů, jsou zřejmě potřeba, jinak o nás nikdo nebude vědět. Odhadem Baníku město dává 240 milionů. Ale co dostávají další městské kluby? Tam je přece masovost, aby kluci nelumpačili. V jakých podmínkách pracují? Nebylo by dobré podporovat i menší kluby?“

Prodloužená Místecká

Čtenáře Miloslava Hurníka zajímá: „Jak to vypadá s výstavbou III. etapy Prodloužené Místecké I/56, o které už léta není zmínka?“

Je to skvělý projekt, děkujeme

Dopis čtenáře s pochvalou vždy potěší, ale především toho, kdo je chválen. A tak rádi zveřejňujeme vyjádření paní Dagmar Jelenové z Ostravy-Poruby:

V Ostravě nosí čip přes 18 tisíc psů

Vojtěch Mader z Moravské Ostravy svůj dotaz uvádí žádostí o revizi nebo doplnění vyhlášky č. 9/2012 a návazné vyhlášky č. 5/2013, aby nařízené povinné čipování psů se změnilo na dobrovolné. „Vyhlášky vznikly podle zastaralého Zákona na ochranu zvířat z roku 1994 a v době platnosti starého Občanského zákoníku, kdy pes byl věc a ne živý tvor. Obě vyhlášky porušovaly práva majitelů psů, garantovaná Listinou základních práv a svobod. Novým Občanským zákoníkem byl pes uznán za živého tvora. Každý rozumný majitel za svého psa odpovídá a ví, co je pro něj dobré,“ vybíráme z obsáhlé připomínky občana.

Když se na semaforu rozsvítí zelená

Ivo Kubica jezdí i chodí přes křižovatku ulic Opavské a Porubské v Porubě, na které byly nedávno zrekonstruovány semafory. Podle čtenáře čeká na řidiče hlavně MHD při příjezdu od kruhového objezdu po Porubské vcelku neřešitelná „pastička“ v podobě zoufale krátkého signálu zelené pro průjezd křižovatkou směrem vlevo. „Mám dojem, že projektant neseděl v době špičky v autobuse odbočujícím na této křižovatce vlevo. Místo blikajícího panáčka by se tam hodil více signál pro opuštění křižovatky. Sedíc v autobuse jsem zažil pocit bezmoci, když se k nám přiřítilo s patřičnou zvukovou kulisou auto. My už totiž zřejmě odbočovali na jeho zelenou. Dá se s tím něco dělat?“ se ptá I. Kubica.

O nezaměstnané pečují úřady práce

Jiřinu K. zajímá, co se po volbách a obměně lidí v radnici bude dělat pro nezaměstnané, kteří marně hledají práci. Popisuje špatné zkušenosti s některými zaměstnavateli při výběrových řízeních. „Zamezíte zaměstnavatelům takové chování, bude mít člověk někde skutečně zastání?“ ptá se brzy 50letá čtenářka hledající práci už skoro šest let.

Bude stadion Bazaly mládežnickým centrem?

Čtenář Ivo Krupař se zeptal, jak město hospodaří s areálem stadionu Bazaly. Jmenovitě uvedl nemovitosti v katastrálním území Slezská Ostrava, o jejichž koupi rozhodlo zastupitelstvo města v květnu 2013 (následuje výčet pozemků, budov, objektů apod.), a položil otázky:

Do „ostravských Beskyd“ tramvají číslo 5

Bohumír Michálek z Poruby poukazuje na skutečnost, že 70letí a starší senioři, kteří jezdí ostravskou MHD zdarma, musí platit jízdné na trase tramvaje číslo 5 z Poruby, smyčky do Horní Lhoty, Zátiší. „Jsme převážně bývalí pracovníci šachet a hutí, se zdravotními a dýchacími potížemi. Ostravské Beskydy, jak oblast, kam zajíždí tramvaj č. 5 nazýváme, bychom rádi navštěvovali důstojněji a bez nutného poplatku,“ doplňuje pan Michálek.