O nezaměstnané pečují úřady práce

Jiřinu K. zajímá, co se po volbách a obměně lidí v radnici bude dělat pro nezaměstnané, kteří marně hledají práci. Popisuje špatné zkušenosti s některými zaměstnavateli při výběrových řízeních. „Zamezíte zaměstnavatelům takové chování, bude mít člověk někde skutečně zastání?“ ptá se brzy 50letá čtenářka hledající práci už skoro šest let.

Jaroslava Rovňáková, vedoucí odboru sociálních věcí, zdravotnictví a vzdělanosti magistrátu: „Vážená paní, dotkla jste se závažného a aktuálního tématu, který v současné době trápí 11 procent občanů našeho města. Taková je aktuální nezaměstnanost v Ostravě. Otázka zaměstnanosti se odvíjí od politiky státu a mnoha dalších situací v daném regionu. Konkrétně pomoci vám může především úřad práce, který je státní institucí, je vybaven nástroji k tomu určenými, včetně financování vzdělávání, rekvalifikačních kurzů a podpory vzniku pracovních míst. Město Ostrava vstupuje velmi aktivně do spolupráce s úřadem práce při tvorbě konkrétních projektů pro zvýšení zaměstnanosti občanů. Aktuálně je to podpora rozvoje sociálního podnikání, kde by dostali šanci i občané těžce umístitelní na trhu práce, aktivně se také zapojujeme do využití institutu veřejně prospěšných prací. Těžkosti při získávání místa již u konkrétních zaměstnavatelů, na které upozorňujete a nekorektní chování zástupců zaměstnavatelů, vždy oznamujte příslušnému úřadu práce. To je orgán, který by měl s vámi situaci řešit. Město Ostrava, s novým vedením, je nyní na počátku změn, které bychom chtěli postupně uskutečňovat s vizí prospět občanům města.“