Kolik stojí bezplatná přeprava seniorů

● Větu v lednovém čísle Ostravské radnice, že od 1. ledna 2016 cestují senioři starší 65 let městskou hromadnou dopravou zdarma, zpochybnila občanka, která se podepsala jako seniorka Š. Morini, Ostrava. Podle ní musí každý senior zaplatit za možnost cestovat MHD 300 korun ročně. Jak je to doopravdy?

Miroslav Albrecht, mluvčí Dopravního podniku Ostrava: „Občané nad 65 let věku mají nárok na bezplatné cestování v rámci města Ostravy (dříve zóny 1 až 4, dnes nově jedna celoostravská zóna 77). Bezplatná přeprava je podmíněna nahráním 365denní jízdenky s nulovou cenou na bezkontaktní čipovou kartu ODISka. Bezplatná přeprava občanů po dovršení 65 let platí jen v uvedených zónách. Bezplatná přeprava neplatí ve vlacích Českých drah, a.s. Cena za vydání nové ODISDky je 130 Kč s tím, že její platnost je 6 let. Poplatek 300 Kč je třeba uhradit pouze při expresním vydání ODISky do 3 pracovních dnů. Pozor, cestovat na platný osobní doklad (občanský průkaz nebo cestovní pas) mohou pouze občané narození před 1. 1. 1946. Jakmile někdo v současné době dosáhne věku 70 let, nadále bude muset používat ODISku s ‚nulovým‘ kuponem“.