Do „ostravských Beskyd“ tramvají číslo 5

Bohumír Michálek z Poruby poukazuje na skutečnost, že 70letí a starší senioři, kteří jezdí ostravskou MHD zdarma, musí platit jízdné na trase tramvaje číslo 5 z Poruby, smyčky do Horní Lhoty, Zátiší. „Jsme převážně bývalí pracovníci šachet a hutí, se zdravotními a dýchacími potížemi. Ostravské Beskydy, jak oblast, kam zajíždí tramvaj č. 5 nazýváme, bychom rádi navštěvovali důstojněji a bez nutného poplatku,“ doplňuje pan Michálek.

Libuše Humlíčková, vedoucí oddělení silniční a drážní dopravy odboru dopravy magistrátu: „Rozhodování o poskytnutí bezplatné přepravy v rámci ostravské MHD na území města přísluší orgánům města. Rada města využila své územní a věcné působnosti a vyslovila se zavedením bezplatné přepravy důchodců starších 70 let souhlas, který byl potvrzen projednáním na valné hromadě společnosti KODIS s.r.o., která je organizací mající na starosti správu a rozvoj integrovaného dopravního systému ODIS, jehož je ostravská MHD součástí. Město své rozhodnutí každoročně podporuje úhradou ztráty, která dopravci z této bezplatně poskytované služby vzniká.

Orgány města nemohou stanovovat výši jízdného na území jiných obcí. To platí i v případě, že jsou tyto obce obsluhovány linkami ostravské MHD (platí i pro území obcí, kterými projíždí tramvajová linka č. 5). Linka č. 5 mimo území města projíždí tarifní zónou ODIS č. 9. V každé z tarifních zón by měla být pro danou skupinu cestujících uplatňována stejná pravidla, ať cestují tramvají nebo autobusy a ať jsou nebo  nejsou občany dané obce, která je součástí konkrétní tarifní zóny. Rozhodnutí je tedy na kraji a obcích, zda takovouto bezplatnou dopravu budou na svém území poskytovat a ztrátu z ní dopravcům hradit. Nemohou být zvýhodňováni jen důchodci starší 70 let, bydlící v Ostravě a využívající linku č. 5, když v dané zóně se přepravuje mnohem širší skupina cestujících starších 70 let, a to i autobusovou dopravou.“