Květen 2013

Květnové vydání měsíčníku Ostravská radnice

titulka

 

 

 

 

 

 

Ostravskou radnici si můžete také stáhnout ve formátu pdf.


Strana 1

Uvnitř listu

2 Komenského sady omládnou
5 Termín poplatků za odpad se blíží
8 Turistická sezona začíná
9 Budeme Evropské město sportu?
12 Umíte se o sebe postarat?
14 Zoo otevřela návštěvnické centrum
15 Volejbalisté Ostravy mistry ČR!

sociální péče

Dávný sen rodičů postižených dětí se naplnil

Domov plný světla

Je snadno dostupný autem i hromadnou dopravou, vejít a pohybovat se v něm můžete po svých i na invalidním vozíku. Má pokoje plné světla a je dobře vybavený. Takový je Duhový dům, který byl otevřen 8. dubna v obvodu Mariánské Hory a Hulváky pro osoby s těžkým tělesným a kombinovaným postižením.
Slavnostní události se zúčastnil primátor Petr Kajnar, jeho náměstci Jiří Hrabina, Tomáš Sucharda a Martin Štěpánek, Zuzana Filipková, ředitelka Slezské diakonie, ostravsko-opavský biskup František V. Lobkowicz, biskup Slezské církve evangelické augsburského vyznání Jan Waclawek, zástupci Regionální rady Moravskoslezsko a další hosté.
„O vybudování takového zařízení jsme v Ostravě dlouho usilovali, protože ve spektru sociálních služeb, které ve městě máme, chybělo,“ řekl primátor Kajnar.
„Město Ostrava disponuje nejen sociálními zařízeními různého typu, ale také bohatou nabídkou sociálních služeb, které občanům poskytujeme ve spolupráci s neziskovými organizacemi. Naše sociální práce je koncepční, je obsažena v systému komunitního plánování, jehož posláním je zajišťování místní dostupnosti sociálních služeb a souvisejících aktivit,“ dodal náměstek Štěpánek.
Pro Věru Rackovou, která si myšlenku vybudování centra přivezla před dvaceti lety z Francie, bylo otevření Duhového domu završením jejího mnohaletého úsilí o zkvalitnění péče pro hendikepované. Její dcera Zuzanka se této události již nedočkala, zařízení však bude sloužit mnoha dalších dětem a lidem do 50 let.
Jeden z pokojů byl při slavnostním otevření již zařízen nábytkem, hračkami, fotografiemi, čeká na Michala, který trpí autismem. Přišli však jeho rodiče, pro které je každodenní péče o postiženého syna již nezvladatelná. Přes týden bude Michal v Duhovém domě, na víkend si jej budou brát domů. Také mohou kdykoli přijít a strávit se synem společné chvíle v jeho pokoji nebo ve společenských místnostech.
Duhový dům provozuje Slezská diakonie. Původně předpokládané náklady projektu 150 milionů korun byly soutěžením sníženy na necelých 100 milionů korun. Z Regionálního operačního programu soudržnosti Moravskoslezsko přišlo 48 mil. korun, zbytek nákladů hradí město Ostrava. Jde o největší projekt financovaný z ROP Moravskoslezsko v oblasti sociálních služeb. Město teď čeká na přidělení státní dotace pro hrazení provozu, který by měl představovat asi 30 až 40 mil. korun ročně. Částečně ho bude hradit také město Ostrava. (vk)

Foto: Ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková provázela hosty slavnostního otevření Duhového domu jeho interiéry.

Superfinále pro Vítkovice!

O první letošní velký úspěch ostravského sportu se zasloužili florbalisté 1. SC WOOW Vítkovice. V superfinále extraligy zdolali v pražské 02 Aréně před rekordní návštěvou 10 451 diváků tým Chodova 4:3. Po čtyřech letech se stali popáté ve dvacetileté historii soutěže mistry České republiky. Sílu ostravského florbalu podtrhly ženy Vítkovic, které ve finále jen těsně podlehly Herbadentu Praha 2:3.
Florbalisty napodobili volej¬balisté VK Ostrava, kteří také vybojovali titul mistrů republiky (více na straně 15). (vi)

Ostrava kandiduje na Evropské město sportu

Ostrava je městem s bohatou sportovní minulostí i současností. Už desítky let se osvědčuje jako hostitel slavného atletického mítinku Zlatá tretra i dalších špičkových akcí na úrovni evropských a světových pohárů, šampionátů. Z neobyčejně silné základny výkonnostního a rekreačního sportu vyrůstají špičkoví jedinci, kteří šíří slávu naší země daleko za jejími hranicemi. Vždyť kdo by neznal tenistu Ivana Lendla, nejslavnějšího ostravského sportovního rodáka?

Titul na druhý pokus?

Nyní se Ostrava rozhodla potvrdit renomé získáním titulu Evropské město sportu (EMS) 2014, který od roku 2001 uděluje Evropská komise prostřednictvím Asociace evropských měst sportu při Evropské unii (ACES Europe). Ostrava už v minulosti podobné ambice měla, když usilovala o Evropské hlavní město kultury 2015. Nakonec se musela sklonit před konkurencí Plzně, nicméně kulturní metropolí zůstala i bez titulu.
Soutěž o titul EMS má poněkud jiná pravidla a hned tři kategorie. Nejvyšší metou jsou „Capitals – hlavní města“, kterým se stává jediný kandidát. Poctou se už mohly pyšnit třeba Madrid, Stockholm, Glasgow, Kodaň, Varšava a letos Antverpy. Ostrava kandiduje v kategorii „Cities – velkoměsta“, v níž je šance na úspěch vyšší. V roce 2013 titul získalo hned pět italských měst např. Cremona, Modena nebo Reggio di Calabria, španělská Lorca, britský Lisburn, rumunské Pitesti nebo portugalský Guimaraes. Celkem jde o deset měst Evropy. Vloni mezi ně patřil náš Liberec, letos se do třetí kategorie „Town – města“ zařadil východočeský Náchod.

Podpora sportu pro všechny

První kroky v rámci projektu Ostrava – EMS 2014 udělali na ostravské radnici v prosinci loňského roku. Po zaslání oficiální přihlášky do Bruselu začal realizační tým projektu usilovně pracovat na přípravě kandidatury. Ta zavazuje, jak se praví v základní informaci, „k podpoře sportu jako spojení fyzické pohody jednotlivců s vlivem na celkové zlepšení kvality života a harmonické integrace jednotlivců“. Ostrava se chce zaměřit hlavně na výkonnostní a rekreační sport. Vyzývá ke společným aktivitám sportovní a tělovýchovné organizace, instituce, firmy, školy i jednotlivce ve všech obvodech města i v širším moravskoslezském regionu.
„Pokud Ostrava v kandidatuře uspěje, zavazuje se v roce 2014 k rozšíření podpory všech sportovních odvětví ve městě. Závazek bereme velmi vážně,“ zdůraznil náměstek primátora Martin Štěpánek, který se spolu s koordinátorkou projektu Šárkou Mokrou setkal 17. dubna v Nové radnici s více než stovkou zástupců ostravských sportovních jednot a klubů. Funkcionáři i sportovci se dozvěděli základní informace o možnostech získání zvláštních grantů z rozpočtu města na své akce, které budou organizovat v rámci projektu v příštím roce. „Půjde nám o to, aby peníze získalo co nejvíce sportů. Předpokládáme, že nejčastější dotace budou v řádech desetitisíců, náročnější projekty podpoříme i vyššími částkami. Z městského rozpočtu máme už dnes jistých deset milionů korun, další finance bude schvalovat zastupitelstvo. O posílení rozpočtu jednáme i se soukromými subjekty,“ podtrhl Martin Štěpánek.

Buďme závislí na pohybu

Když se řekne Ostrava, ozvěnou zazní Zlatá tretra, Davisův pohár, Fed Cup, mistrovství světa a Evropy, které hostila hlavně multifunkční hala ČEZ Aréna. Fanoušci fotbalu a hokeje nedají dopustit na své kluby Baník a Vítkovice, tradici má atletika, volejbal, basketbal, házená, stále více se hlásí o slovo florbalisté. Přesto chtějí nositelé projektu EMS 2014 ve své vizi představit celou šíři sportů, které jsou dostupné na hřištích, ale také v parcích, na sídlištích, v ulicích. Jejich cílem je vytvořit hlavně u dětí a mládeže, ale i u dospělých, „závislost na pohybu“. „Na území Ostravy působí 266 sportovních organizací. A to už je hodně velká základna,“ nepochybuje projektová manažerka Šárka Mokrá. „Napočítali jsme 35 sportů a řadu dalších příbuzných aktivit. Předpokládáme, že v roce 2014 budou na území města v průměru až dvě akce denně. Plánujeme retrospektivní výstavu o sportu v Ostravě na Masarykově náměstí, tvářemi projektu se stane dvanáct sportovních osobností. První, mistra Evropy na 400 metrů Pavla Masláka, jsme už představili.“

Verdikt padne na Tretře

Není pochyb o tom, že Ostrava může titulu EMS 2014 využít i pro rozšíření počtu druhů sportu a zvýšení kvality svých sportovišť. Vedle ČEZ Arény by měl po dokončení rekonstrukce vzniknout pro atletiku a fotbal divácky komfortní Městský stadion ve Vítkovicích a krytá hala pro atletiku, areál U Cementárny pro in line bruslení aj. Nezapomínejme ani na zviditelnění Ostravy a regionu pro cestovní ruch jako zajímavé části střední Evropy, kde je možné smysluplně trávit volný čas. „Bruselská výběrová komise ohlásí svůj verdikt 27. června během konání 52. ročníku atletické Zlaté tretry. Věřím, že zazní – Ostrava bude Evropským městem sportu 2014!“ podtrhl náměstek primátora Martin Štěpánek.

Připravil Libor Vidlička


 

Strana 2

Začala druhá etapa rekonstrukce zelené oázy v centru velkoměsta

Komenského sady omládnou

V závěru dubna začala druhá etapa rekonstrukce Komenského sadů v lokalitě ohraničené zadním traktem Nové radnice, nábřežím řeky Ostravice, mostem Pionýrů a bustou Jana Ámose Komenského.
Vlastní realizace byla zahájena výstavbou oplocení staveniště, které omezuje pohyb v úseku od lávky na Kamenec po most Pionýrů. Od 12. května bude uzavřen také úsek od lávky ke Komenského bustě. Obě uzavírky by měly skončit v červenci 2013. Přístup pro chodce z ulice Horovy na lávku na Kamenec a také vstup do restaurace „Dáma Pyková“ zůstaly zachovány.
Během druhé fáze obnovy parku budou opraveny dlážděné a asfaltové chodníky, zabudováno 121 nových laviček, renovováno 76 původních, přibude 50 odpadkových košů, 14 košů na psí exkrementy, zazelenají se nové stromy a keře, rozzáří modernější osvětlení. Revitalizace Komenského sadů bude stát cca 29 milionů korun, v první etapě bylo prostavěno přes 13 milionů korun. (vi)

Vizualizace:Nový vzhled okolí pomníku s bustou J. Á. Komenského.

z jednání městského zastupitelstva

Zastupitelstvo města Ostravy (ZMO) na jednání 24. dubna neprojednalo formu účasti na „Konsolidaci Bazaly, a. s., vedoucí k zachování prvoligové příslušnosti FC Baník Ostrava“. Nejvíce se hovořilo o variantě, podle které město odkoupí stadion Bazaly za zhruba 120 mil. korun a pomůže klubu, kterému kvůli zadlužení hrozí insolvence a pád do třetí ligy.
Po návrhu zastupitelského klubu ČSSD a dohodě s koaličním partnerem ODS byl bod z jednání stažen. Podle primátora Petra Kajnara město usiluje o dosažení vyváženějších podmínek. Pomoc Baníku má řešit mimořádné zastupitelstvo, jehož termín nebyl v době naší uzávěrky znám. Stažena z programu byla také koncepce bydlení ve městě a obvodech.
Zastupitelé mimo jiné schválili zařazení projektů do Integrovaného plánu rozvoje města – Pól rozvoje s žádostí o dotace z ROP. Jedná se o Edukační traumatologické centrum pro lékaře a mediky (více na str. 2) a Kampus Palace (str. 3). Rozhodli také o poskytnutí účelové investiční dotace na zateplení tří budov Domu dětí a mládeže Poruba, o uzavření smlouvy o dílo na realizaci významné veřejné zakázky stavby cyklostezky ze Seidlerova nábřeží k hradu a úpravě statutu Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší (podrobně na str. 4). ZMO rozhodovalo také o způsobu vyřízení petice občanů za zrušení obecně závazné vyhlášky města týkající se povinného čipování psů. (hob)

Chrání před prodejci

Od minulého měsíce platí v Ostravě nový tržní řád, který zakazuje podomní a pochůzkový prodej bez prodejního zařízení. Tedy prodej zboží mimo provozovnu, při němž je občan bez předchozí objednávky vyhledáván prodejcem na veřejně přístupných místech, ve svém domě, bytě ap. Magistrát vyšel vstříc požadavkům obyvatel, kteří se prodejci cítili být obtěžováni. Na dodržování tržního řádu dbá městská policie, za jeho porušení hrozí právnickým osobám pokuta až 200 tisíc Kč, fyzickým osobám až 30 tisíc. Zákaz pochůzkového prodeje se netýká schválených charitativních akcí. Plné znění tržního řádu je k dispozici na stránkách www. ostrava.cz v sekci Úřad – Právní předpisy – Nařízení města. (ph)

Svinovské mosty do plného provozu

Dopravní terminál Svinovské mosty začal sloužit veřejnosti s tříměsíčním předstihem a ve zkušebním provozu před Vánocemi 2012. Do poloviny letošního dubna stavbaři dokončovali práce na mostech a některých pozemních objektech za cca 50 milionů korun. Aktuálně probíhá kolaudace díla.
Nositelem projektu „Revitalizace přednádražního prostoru Svinov, II. etapa“ bylo město Ostrava a Moravskoslezský kraj, zhotovitelem díla Sdružení pro přednádražní prostor Svinov, II. etapa, firmy IMOS Brno a SDS Exmost. Práce na projektu začaly již v červenci 2011, původní termín zprovoznění terminálu byl 96 týdnů, tedy březen, resp. duben 2013. Stavební náklady projektu činily 382,8 mil. Kč bez DPH, z toho na město Ostravu připadalo 289,5 mil. Kč bez DPH (z toho maximální dotace ROP pro část projektu města představovala 91,98 % ze všech způsobilých nákladů projektu), na kraj 93,3 mil. Kč bez DPH (z toho max. dotace ROP pro část projektu kraje 70 % ze všech způsobilých nákladů projektu).
Projekt navázal na dříve realizovanou rekonstrukci nádražní haly Českých drah ve Svinově. V jeho rámci vznikly kromě komfortního přístupu k zastávkám MHD na mostech také dvě okružní křižovatky na ulici Bílovecké, sjezd z ulice Opavské a křížení s prodlouženou částí Peterkovy ulice. (ph)

aktuálně

Pro sira Wintona

Petici na podporu udělení Nobelovy ceny za mír siru Nicholasi Wintonovi můžete až do konce května podepsat v pobočkách Ostravského informačního servisu v Nové radnici, u Elektry, na nádražích v Přívoze a Svinově aj. Brzy 104letý sir Nicholas Winton zachránil v roce 1939 před nacisty přes šest stovek převážně židovských dětí z území Protektorátu Čechy a Morava okupovaného hitlerovským Německem. Navzdory neochotě úřadů své vlastní země organizoval vlakové transporty do Velké Británie. (lo)

Edukační centrum

V rámci projektů do oblasti Rozvojové póly regionu, které jsou součástí Integrovaného plánu rozvoje města Ostravy, vznikl návrh na vybudování tzv. Edukačního centra, který zastupitelstvo schválilo na zasedání 24. dubna. Má rozvíjet vzdělávání společnosti ve vybraných oborech, což povede ke zvýšení konkurenceschopnosti. Projektový záměr předpokládá rozvoj už získaných poznatků dále precizovat vyšším odborným, postgraduálním či doktorandským studiem především v medicínských oborech, což má zaručit vysoká kvalifikace a erudice lektorů českých i zahraničních. Centrum může iniciovat nové projekty. Mělo by zahájit činnost už v příštím roce, náklady představují 60 mil. korun, z toho dotace 85 procent. (k)

Happening na náměstí

Nevídaný happening připravuje festival Mezidomí, který se uskuteční od 29. května do 5. června v centru Ostravy. Na Masarykově náměstí vyroste stůl, který se stane platformou pro nejrůznější aktivity – hostinu, projekci filmů, speciální vydání PechaKucha Night nebo debatu s urbanisty, studenty architektury a zastupiteli. Zváni jsou všichni obyvatelé Ostravy. K festivalu patří i tzv. kontejnery k světu, jejichž cílem je oživit prostor i v dalších českých městech, která budou během akce propojena. Všude se lidé budou moci vyjádřit k estetice veřejného prostoru. (d)


 

Strana 3

Nová pobočka Ostravského informačního servisu má mezinárodní úroveň

Europe Direct představuje Unii

Svou šestou pobočku otevřela 8. dubna městská společnost Ostravský informační servis (OIS) v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice. Sdílí ji společně s informačním střediskem Evropské unie „Europe Direct“.
Hlavní náplní pobočky je informování občanů o záležitostech EU, pořádání workshopů, seminářů, přednášek a dalších aktivit pro podporu evropského občanství. Zároveň zde lidé najdou tradiční služby, které jsou poskytovány v pobočkách OIS: turistické a kulturní informace, prodej vstupenek, suvenýrů, směnárnu apod.
Provoz pobočky zahájil jednatel OIS Radim Chytka společně s vedoucím zastoupení Evropské komise v Praze Janem Michalem, europoslancem Evženem Tošenovským, generálním ředitelem společnosti Vítkovice Machinery Group Janem Světlíkem a dalšími hosty.
Autorem návrhu interiéru pobočky je architekt Josef Pleskot. Náklady na její pořízení dosáhly 1 mil. korun, rovným dílem se o ně podělily město Ostrava a EU. Pobočka bude sloužit veřejnosti v pracovní dny od 13 do 17 hod. (čtvrtek 15-17), o sobotách od 10 do 14 hod. Otevřena bude i mimo uvedené časy v době konání akcí v Gongu. (vi)

Foto: Mirka Matochová a Tomáš Majliš jsou ve vítkovickém Gongu připraveni poskytnout informace o Evropské unii i o možnostech zábavy a poučení v Ostravě.

Z hotelu Palace studentské koleje

Historicky cenný komplex budov bývalého hotelu Palace v centru Ostravy má šanci po letech znovu ožít. Jeho vlastník společnost Sedm stromů přišla se záměrem využít areál pro ubytování studentů.
Na svém dubnovém jednání schválili městští zastupitelé zařazení projektu Kampus Palace do Integrovaného plánu rozvoje města s dotací ve výši až 60 procent (max. 83,4 mil. Kč) z předpokládaných nákladů 190 mil. korun. Nyní ho začne řešit Regionální rada Moravskoslezsko.
Návrh budoucího využití objektů počítá s 350 lůžky pro studenty, kteří získají výhodné ubytování v docházkové vzdálenosti od univerzitních budov, obchodních a zábavních center. Efekt bude i opačný. Studentské koleje pomohou oživit vylidňující se centrum města a nejbližší okolí. Rekonstrukční a stavební práce začnou v říjnu 2013 a zhruba za rok by mělo být vše hotovo. (vi)

Vizualizace: Kampus Palace a jeho budoucí obyvatelé z řad studentů představují šanci pro zkrášlení a oživení historického středu města.

Muzejní noc u radnice

Město Ostrava se k Muzejní noci připojí programem na Prokešově náměstí, kde v 17 hodin celoměstská muzejní noc začne a bude pokračovat do 23 hodin. Nabídne prohlídky prostor Radnice města Ostravy s průvodcem, v 17.30 program slavnostně začne ve stylu kabaretu s moderátory Lukášem Červenkou a Robertem Galiou.
Mobilní planetárium v budově radnice: 18–23 hodin, živě komentovaný let vesmírem a okolím vybraných planet Sluneční soustavy, poslední skupina ve 23 hodin.
Vyhlídková věž Nové radnice: 17–23 hodin, k dispozici jsou dva kvalitní pevné dalekohledy, poslední vyhlídka ve 23 hodin.
Program pro děti se Středisky volného času Ostrava na Prokešově náměstí: 17–21 hodin, tvůrčí podvečer pro děti, malování na obličej, kreslení, soutěže, deskové hry, keramika, výroba masek a ozdob, chůze na chůdách aj.
První ostravský kabaret na Prokešově náměstí: 17.30–23 hodin. Kabaretní melodie, písničky, skeče, francouzská šansoniérka, retro harmonikář, kouzelník a další hosté. Nadchne i mobilní kabaretní kavárna na náměstí.
Info na www.ostrava.cz, www.ostravainfo.cz, tel. 596 281 111, 599 443 096. Program dalších institucí na str. 16. (o)

Pro informace na Hlavní třídu

Nové informační centrum na Hlavní třídě č. 583/105 otevřeli 25. dubna v městském obvodu Poruba. Poskytuje informace o kulturních, sportovních či společenských akcích v Porubě, lidé si zde mohou koupit také vstupenky na akce konané v celém městě ap. Provozovatelem je Kulturní centrum Poruba, které zde bude mít po dobu rekonstrukce KD Poklad také své sídlo. (mo)

životní prostředí

Obnova území staré čistírny

Město ukončilo v dubnu projekt „Regenerace brownfield Přívoz – Stará čistírna odpadních vod“, který je spolufinancován z prostředků EU–ROP regionu Moravskoslezsko.
Realizací projektu se povedlo sanovat území bývalé čistírny odpadních vod zrušené koncem 90. let. Lokalita, v platném územním plánu vymezená pro lehký průmysl, je připravena pro další využití. V minulosti byl areál nevyužívaný, zůstaly v něm zbytky staveb, inženýrských sítí a skládka zemin. Hrozily zde negativní jevy z hlediska životního prostředí i poten¬ciální zdravotní rizika. Cílem projektu se stala revitalizace areálu a jeho přeměna na zelenou plochu. Po demolici zbytků objektů se terén podařilo upravit a rekultivovat.
Ve veřejné soutěži pro realizaci projektu zvítězila společnost Tomi-Remont. Celkové náklady na projekt představovaly 12 040 tis. Kč včetně DPH, z toho maximálně 8 930 tisíc korun bude proplaceno z evropských fondů. (oer)


 

Strana 4

Uctili památku osvoboditelů

Město Ostrava a Krajské vojenské velitelství uspořádali 30. dubna vzpo¬mínkovou akci k 68. výročí osvobození města. Pietního aktu s kladením věnců k uctění hrdinů padlých v boji s německými o¬kupanty se u Památníku Rudé armády v Komenského sadech zúčastnili místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, velvyslanec Ruské federace v ČR Sergej Kiseljov, představitelé Moravskoslezského kraje, Armády ČR, váleční vete¬ráni, přímí účastníci Ostravsko-opavské operace, zástupci města, ostravských obvodů, politických stran, společenských organizací, hosté ze zahraničí, občané aj. (vi)

Foto: Za statutární město Ostravu položili věnec a kytici k památníku primátor Petr Kajnar (uprostřed) a náměstci primátora Jiří Hrabina (vpravo) a Tomáš Sucharda.

střípky

PARTNEŘI Z TURECKA.

Delegaci partnerského tureckého města Gaziantep vedenou jeho primátorem Asimem Güzelbeyem (na snímku) přijal 30. dubna v ostravské radnici primátor Petr Kajnar s náměstkem primátora Tomášem Petříkem. Během dvoudenní návštěvy se hosté, kromě jednání s představiteli vedení města Ostravy, podívali do provozů společnosti Vítkovice Machinery Group a Dopravního podniku prohlédli si expozice Národní kulturní památky Dolní oblast Vítkovice, Hornické muzeum Landek, Janáčkovu konzervatoř, divadlo loutek a Ostravské muzeum. Zúčastnili se také pietního aktu u příležitosti 68. výročí osvobození Ostravy v Komenského sadech. (vi)

STÁŘÍ OČIMA DĚTÍ.

Výsledky soutěže s názvem „Stáří očima ostravských dětí a mládeže“ vyhlásili 17. dubna v Knihovně města Ostravy. Autoři projektu si dali za cíl přivést děti k zamyšlení nad stárnutím a prostřednictvím výtvarných a literárních prací poznat jejich vnímání starší generace. Soutěže se zúčastnilo na 1 500 chlapců a děvčat ze čtyř ostravských ZŠ. Pro ceny si přišly oceněné děti v doprovodu rodičů a pedagogů (foto H. Oborilová). Nechyběli prarodiče, o kterých děti psaly nebo je malovaly. Náměstkyně primátora Simona Piperková poděkovala všem, kteří se do projektu, jenž spojuje nejmladší a nejstarší generaci, zapojili. (hob)

Novinka v pobytech pro děti

O finanční příspěvky z Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduším mohou nově žádat i jednotlivé osoby. Například v případě dítěte v předškolním věku v doprovodu jednoho z rodičů s trvalým bydlištěm v městských obvodech Radvanice a Bartovice či ve Slezské Ostravě.
O změně ve statutu fondu rozhodla rada města. Společnost ArcelorMittal Ostrava poskytla do fondu 2 miliony Kč, mohou je však využít jen děti předškolního věku s trvalým pobytem v obvodech Radvanice a Bartovice a Slezská Ostrava v doprovodu jednoho z rodičů. Obdobně jako v případě podpory poskytované školám bude maximální výše dotace činit 4 500 Kč na 14denní pobyt. Finanční prostředky však nebudou poskytovány rodičům přímo, ale prostřednictvím poskytovatelů služeb z výběrového řízení.
Město Ostrava letos zvýšilo svůj vklad do fondu na 7,5 milionu z původních 5 milionů korun. V loňském roce o příspěvky ve výši téměř 18 mil. korun žádalo 32 škol, rozděleno mohlo být pouze 6,3 mil. korun celkem 16 školám. Žádosti je letos možné na Magistrátu města Ostravy podávat do 25. května. Informace o poskytování podpory z fondu a formuláře jsou na webu města v sekci Životní prostředí a na portálu www.dychamproostravu.cz. Je možné si je vyzvednout také na magistrátu a úřadech v Radvanicích a Slezské Ostravě. Děti pojedou na pobyty v termínech od 1. 11. 2013 do 30. 4. 2014. (ph)

Šance pro zdravotně postižené

Centrum pro zrakově postižené Moravskoslezského kraje realizuje od 15. dubna t. r. až do 14. února 2015 projekt s názvem Na trhu práce máme své místo!, který je spolufinancován z peněz EU i rozpočtu ČR.
Projekt podporuje osoby se zdravotním postižením v získání vhodného zaměstnání. Aktivity nejsou určeny osobám s úplnou ztrátou zraku nebo sluchu. Zájemce čeká poradenský program, pracovní a bilanční diagnostika, rekvalifikace, psychologické poradenství, motivační či doprovodné aktivity – např. příspěvek na hlídání dětí, veřejnou dopravu, vstupní lékařskou prohlídku aj. Zaměstnavatele, kteří vytvoří nové pracovní místo pro účastníka projektu, čeká příspěvek na mzdové náklady účastníka po dobu šesti měsíců. Kontakt a informace na www.czp-msk.cz a tel. 596 115 318. (sb)

úřad práce

Pracovní místa stále chybí

Evidovaná nezaměstnanost roste již sedmý měsíc po sobě a k 31. březnu 2013 kontaktní pracoviště Ostrava (dále jen KoP Ostrava) registrovalo 25 085 uchazečů o zaměstnání. Nezaměstnaných osob přibylo meziměsíčně 283, meziročně 3 643. V průběhu měsíce března počet nově zaevidovaných osob meziměsíčně mírně poklesl a počet uchazečů s ukončenou evidencí vzrostl.
Podíl nezaměstnaných osob se v porovnání s předchozím měsícem zvýšil o 0,2 procentního bodu a na konci března tak dosáhl 10,8 %. Hodnota ukazatele roste od července minulého roku a meziročně je o 1,8 procentního bodu vyšší. Nově se v průběhu března ucházelo o zaměstnání 1 784 osob, což je o 19 méně než v únoru a o 41 více než před rokem.
Během března byla ukončena evidence na KoP Ostrava 1 501 uchazečům o zaměstnání, což je oproti předchozímu měsíci o 293 více a v meziročním srovnání o 403 osob méně. Do zaměstnání z nich nově nastoupilo nebo začalo samostatně podnikat 638 (42,5 %) osob. Jednalo se v největší míře o pomocné a nekvalifikované profese a administrativní pracovníky. Dále se jednalo o zedníky, pracovníky v oblasti prodeje, číšníky a servírky, obchodní zástupce a řidiče nákladních automobilů. Počet osob, které byly vyřazeny pro porušení některého z ustanovení zákona o zaměstnanosti, se v březnu nepatrně zvýšil (+29). Počet nabízených volných pracovních míst je nedostatečný a neuspokojivý. Uchazeči a zájemci o zaměstnání jich měli v závěru března k dispozici 1 815. Zájem o vysokoškoláky je stále neuspokojivý, největší poptávka je převážně jen po lékařích a řídicích pracovnících ve stavebnictví. O jedno volné pracovní místo se mohlo koncem března 2013 v okrese Ostrava teoreticky ucházet až 13,8 osob. (ju)


Strana 5

životní prostředí

Ostrava patří k městům, která letos nenavyšují důležité komunální služby

Termín poplatků za odpad se blíží!

Do 30. června musí občané Ostravy zaplatit poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Poplatek pro rok 2013 zůstává nezměněn, představuje 498 korun za osobu.
Občané ho mohou zaplatit již nyní, úhrada je možná složenkou, bankovním převodem (doporučujeme z důvodu předpokladu výrazně delších čekacích lhůt v pokladně), nebo v pokladně magistrátu, kde přijímají i platební karty. Na blížící se termín splatnosti budou občané už tradičně upozorněni zaslanými složenkami v průběhu května až června, do systému SIPO bude poplatek naveden v červnu.
Nově byla zavedena společná odpovědnost poplatníka – nezletilého a jeho zákonného zástupce za zaplacení poplatku. V případě nezaplacení bude dluh vyměřen a vymáhán po zákonném zástupci – rodiči.
Změny platné od 1. ledna 2013 jsou uvedeny v Obecně závazné vyhlášce č. 12/2012 schválené zastupitelstvem města dne 5. prosince 2012, která je k dispozici na internetových stránkách města www.ostrava.cz (magistrát – právní předpisy – vyhlášky města Ostravy). Od příštího roku již občanům nebudou složenky hromadně zasílány. Číslo bankovního účtu a variabilní symbol zůstanou zachovány, proto si ponechejte ústřižek složenky.
Poplatek bude možné zaplatit opět v pokladně magistrátu, bankovním převodem či prostřednictvím SIPO. Doporučujeme využít možnost placení poplatku přes SIPO, informace podají pracovnice oddělení daní a cen nebo lze využít formulář na webových stránkách města v sekci úřad – potřebuji si vyřídit – poplatky a finance – poplatek za komunální odpad. Předejdete tak následným problémům a případnému vzniku nedoplatku, který je následně vyměřen a vymáhán daňovou exekucí, případně prostřednictvím soudního exekutora, dluh se tak výrazně prodraží. (mmo)

Pokladní hodiny v budově magistrátu (dveře č. 101):

pondělí, středa 8–17 hod.
úterý 8–15.30 hod.
čtvrtek 8–16 hod.
pátek 8–11 hod.

Zahrádkářům

Svoz zeleně a prodej kompostu jsou dvě ze služeb společnosti OZO Ostrava, které jsou určeny zvláště majitelům zahrad. OZO Ostrava už třetí sezonu nabízí přistavení speciálních hnědých popelnic na zeleň, co čtrnáct dnů se popelnice vyprazdňují, za likvidaci odpadu občan neplatí, hradí pouze přepravu. Popelnice mají perforované stěny a dvojité dno, aby se k uloženému rostlinnému odpadu dostal vzduch. Jsou nabízeny ve dvou objemech – 120 a 240 litrů, pojmou i další biologicky rozložitelné odpady.
OZO Ostrava sváží zeleň do své kompostárny, kde z ní vyrábí kompost a zeminový substrát. Oba výrobky jsou v prodeji přímo v kompostárně OZO v Ostravě-Hrušově a jejich cena je nesrovnatelně nižší než v hobbymarketech. Informace o svozu zeleně na tel. 596 101 143, o prodeji kompostu a substrátu na tel. 596 227 256. (k)

Statutární město Ostrava vyhlašuje na základě usnesení č. 1757/ZM1014/24 ze dne 24. 4. 2013 výzvu v oblasti kultury

„Kulturní Stodolní“ na podporu oživení kulturního života ve Stodolní ulici pro roky 2013–2016

Bližší tematické vymezení výzvy

Hudba:

Podpora mladých a začínajících umělců: soutěže kapel a hudebníků, koncerty, prezentace apod.

Nezávislá hudební scéna: současné projekty hudební avantgardy a alternativní scény.

Akustické hudební projekty: folková hudba a příbuzné žánry (blues, jazz, country apod.).

Jiné umělecké formy:

Současná poezie a divadla malých forem: prostor setkávání pro mladé literáty, divadelníky a hudebníky nejrůznějších žánrů.

Workshopy – umělecké dílny: workshopy a umělecké dílny se zaměřením na pohybové a hudební umění; muzikoterapie, práce s hudebními nástroji.

Audiovizuální projekty: DJ & VJ workshopy, výtvarné umění atd.

Networking a další:

Tematická setkávání: jazykové, sociální mítinky; projekce, přednášky, besedy, interaktivní programy apod.

Otevřené projektové okruhy: prostor pro prezentaci neziskových organizací, studentských aj. projektů. Kreativní prostor.

Pro rok 2013 je v této oblasti vyčleněna částka 1 500 000 Kč.

Kritéria pro žadatele:
Podmínky podání (vyjma čl. 13.3.6., odst. 1), hodnocení žádostí a projektů se řídí „Programem podpory a rozvoje veřejných kulturních služeb na území statutárního města Ostrava v letech 2012–2016“ uveřejněném na webových stránkách města www.ostrava.cz.

Lhůta pro podání žádostí a projektů pro rok 2013 nebo víceletých projektů na vymezené období je 31. 5. 2013.

Kontaktní osoby:
Bc. Naděžda Brožková, tel. 599 443 231, e-mail: nbrozkova@ostrava.cz, Petr Adamek, tel. 599 442 287, e-mail: padamek@ostrava.cz.


Strana 6

proměny města

Investice pro terminál na Hranečníku se realizuje ve Slezské Ostravě

Pod radnicí se staví rondel

Jen kousek pod radnicí Slezské Ostravy na Těšínské ulici, v místech, kde v minulosti stávala škola na Baranovci, začala výstavba kruhového objezdu, který souvisí s projektem Terminálu na Hranečníku, budoucího moderního uzlu veřejné dopravy v krajském městě.
Rondel je sice dva kilometry vzdálený od lokality na Hranečníku, přesto s terminálem úzce souvisí. Staví se v rámci projektu spolufinancovaného z ROP „Obvodová komunikace Františkov – II. etapa, 1. část“. Stane se součástí přeložky stávajícího úseku Těšínské mezi ulicemi Bohumínskou a Keltičkovou, která bude na trati chystané trolejbusové linky od Sýkorova mostu na Hranečník.
Dopravní terminál Hranečník by měl už v závěru příštího roku umožnit komfortnější přestup cestujících z východních okrsků Ostravy a z oblasti Karvinska do centrální části Ostravy mezi linkami příměstské dopravy a autobusovými, tramvajovými a trolejbusovými linkami DPO. Realizace projektu má stát asi 200 milionů korun, kolem 90 milionů dodá ministerstvo financí.
„Očekáváme, že situování přestupů do jednoho místa výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti cestujících. Zavedení trolejbusové dopravy do této části Slezské Ostravy pomůže ekologizaci dopravy ve městě,“ konstatoval náměstek primátora Tomáš Sucharda.
Cestující se mohou na Hra¬neč¬níku těšit na bezbariérové zastávky s informačním systémem, čekárnu, bufet, trafiku, řidiči MHD na sociální zázemí. Dojde i na stavební úpravy ulic Těšínské a Počáteční včetně instalace světelné signalizace. (vi)

Foto: Staveniště okružní křižovatky pod slezskoostravskou radnicí má souvislost s budoucí trolejbusovou linkou z centra Ostravy na Hranečník.

Čisté silnice vizitkou města

Společnost Ostravské komunikace (OK) průběžně zbavuje silnice ve městě prachu i v zimních měsících. S kompletním čištěním začala 11. dubna. Zatímco vozovky I. tříd musela zvládnout do konce dubna, pro silnice a místní komunikace II. a III. tříd jim vyhláška stanovuje termín 31. květen. Úklid silnic ve městě zajišťují kromě OK ještě Ředitelství silnic a dálnic ČR, Správa silnic MSK, v obvodech i další subjekty.
„Silnice se zbavují štěrku, prachu a jiných nečistot, jsou vlastněné městem, státem i krajem. Pracuje pět samosběrných čisticích vozů a tři kropicí vozy,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Tomáš Sucharda. „Vloni nás čištění stálo 5 140 tisíc Kč, letos město vynaloží podobnou částku.“
OK čistí také silnice III. tříd v městských obvodech. Vloni bylo na tuto oblast úklidu vyčleněno 2 150 tis. Kč. „Předpokládáme, že do těchto lokalit letos město investuje vyšší sumu peněz než vloni. Nadlimitní čištění místních komunikací se nám v předešlých obdobích osvědčilo. Nový menší samosběrný vůz zvýší efektivitu čištění ulic a zlepší tak kvalitu ovzduší,“ podtrhl Tomáš Sucharda. (vi)

Foto: Samosběrné čisticí vozy Ostravských komunikací mají v těchto dnech napilno.

stalo se

POMSTA: UKOPNUTÉ ZRCÁTKO.

Operátor tísňové linky městské policie přijal oznámení o výtržníkovi v Ostravě-Zábřehu, který poškozuje zaparkovaná auta. Když strážníci dorazili na místo, 19letý mladík ani nezapíral, že ukopnuté zrcátko bere jako pomstu učitelce ze střední školy. Jednání bylo kvalifikováno jako přestupek a bude postoupeno správnímu orgánu. Před majitelkou vozidla mladík slíbil škodu uhradit.

PRIMITIVOVÉ.

Na nechutném a primitivním činu se domlouvali tři mladíci v nákupním centru v Ostravě-Třebovicích, slyšel je jiný muž, který zavolal strážníky. Patnáctiletí výtečníci pomočili a poplivali toalety, strážníkům přiznali, že pili vodku, přístroj jim naměřil hodnoty v rozmezí 0,38–1,12 ‰ alkoholu. Potomky si převzali přivolaní rodiče, o události bude informován orgán sociální péče.

BUDKA JAKO OBĚŤ.

Obětí 43letého muže se stala telefonní budka v Ostravě, muž sluchátkem sklo budky rozbil, a tak svědek zavolal městskou policii. Pachatel byl zadržen ještě uvnitř zařízení. Jako důvod uvedl rozčilení po ztrátě blízkého člena rodiny. Při řešení však vyšlo najevo, že dotyčný se dopustil téhož činu před měsícem v jiné budce, tehdy byl přestupek postoupen správnímu orgánu. Nyní bude věc kvalifikována podle vyčíslené škody.

Zveme do kurzu

Městská policie Ostrava zve na další z bezplatných kurzů pro veřejnost, který se uskuteční ve středu 29. května od 16 hodin v ulici Hlubinské 6 v Moravské Ostravě. Květnové téma nese název Co se děje za zdí, hovořit se bude o domácím násilí. Účastníci kurzu se dovědí, jak by se měli zachovat, pokud mají podezření na domácí násilí, a jak se zachovat, pokud se sami stanou jeho obětí, kam je možné se obrátit. Nebude chybět oblíbená sebeobrana a dětský koutek pro děti účastníků.
Přineste si sportovní oblečení a hygienické potřeby pro sprchování. Informace na tel. 599 414 165, 950 739 407 nebo prostřednictvím elektronické pošty na adrese info@mpostrava.cz. (mp)


Strana 7

sociální péče

Klientům se zdravotním postižením pomohly evropské peníze i podpora města

Čtyřlístek má nové chráněné bydlení

Pěkný dárek dostali klienti ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením od města Ostravy. Od 22. dubna najde pět mužů a jedna žena z tohoto centra nový domov v rodinném domku v Ostravě-Martinově, který na počátku letošního roku prošel rozsáhlými stavebními úpravami, aby v něm klienti získali samostatné bydlení s veškerým pohodlím. Budou tady mít k dispozici také velkou kuchyň s potřebným vybavením, obývací pokoj, dvě koupelny a dvě sociální zařízení. Dům obklopuje rozlehlá zahrada pro zahradničení a další volnočasové aktivity.
Začátkem června bude v objektu dvoupodlažní vilky v Thomayerově ulici v Ostravě-Vítkovicích slavnostně otevřena další nová pobytová služba Čtyřlístku – Chráněné bydlení Thomayerova. Tato služba bude poskytována devíti uživatelům s lehkým a středně těžkým mentálním postižením i v možné kombinaci s postižením tělesným.
V objektu sídlilo do června loňského roku Centrum pracovní výchovy Čtyřlístku. V souladu s Koncepcí transformace sociálních služeb zajišťovaných příspěvkovými organizacemi města Ostrava bylo na počátku roku 2011 rozhodnuto o změně využití této budovy pro chráněné bydlení, které umožňuje klientům kvalitní život v přirozeném sociálním prostředí. Dům je v rekonstrukci, každý z pokojů se v současnosti vybavuje novým nábytkem, aby se v něm jeho obyvatelé cítili opravdu jako doma. V přízemí budovy vzniká společná jídelna, v podkrovních prostorách také relaxační místnost. Chráněné bydlení bude díky hydraulickému výtahu bezbariérové.
Realizace tohoto projektu, vybudování nové pobytové služby chráněného bydlení, o kterou byl mezi klienty Čtyřlístku dlouhodobě velký zájem, by nebyla možná bez finanční podpory z Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko, dotovaného Evropským fondem pro regionální rozvoj, a bez podpory města Ostravy. (br)

Foto: Domek v Martinově rekonstruovaný pro klienty Čtyřlístku.

Umění nevidomých

Festival Dny umění nevidomých na Moravě 2013 nabídne přehlídku uměleckých schopností nevidomých a těžce zrakově postižených profesionálních i amatérských umělců v různých oborech. Koná se v Knihovně města Ostravy u Sýkorova mostu od 7. do 24. května. Zúčastní se i zahraniční hosté. Informace na www.kmo.cz nebo tel. 599 522 544. (g)

Dotace školám

Celkem osm středních škol z Moravskoslezského kraje obdrží evropské dotace na nové vybavení, které zkvalitní a rozšíří výuku. Dotace se týkají také dvou ostravských škol – nové pracoviště výuky frézování ve Vítkovické střední průmyslové škole a gymnáziu, Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická dostanou vybavení pro lepší pochopení a praktický nácvik výuky. (hob)

Ekonomické problémy má i charita

Charita Ostrava nemá jistotu ve financování provozu sociálních služeb vzhledem k plošnému krácení dotační podpory od Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
„Zkrácení dotací z ministerstva představuje proti roku 2012 výši 4,5 mil. Kč. Pokud se stanovisko ministerstva do půlky roku nezmění, bude Charita Ostrava nucena omezit služby a propouštět personál,“ přibližuje finanční nejistotu provozu služeb Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava. Ohroženy jsou služby noclehárny, azylových domů, domova pro seniory a domova pro lidi s duševním onemocněním.

Hospic s podporou

Přes stávající výpadek dotací chce Charita Ostrava reagovat na současnou ekonomickou situaci, která vyvolává zvýšenou potřebnost služeb pro lidi, kteří jsou odkázání na sociální pomoc. Z toho důvodu připravuje s podporou donátorů rozšíření služby startovací byty o 6 bytových jednotek. „Hospicové služby se nám nyní podaří finančně posílit díky podpoře z Programu švýcarsko-české spolupráce,“ uvádí Pražák a doplňuje: „Velmi si podpory vážíme, ale celkovou situaci organizace tyto účelově vázané prostředky nemohou vyřešit.“ Charita Ostrava poskytla v roce 2012 služby celkem 5 500 lidí. Letošní zima maximálně vytížila služby pro lidi bez přístřeší, vyžádala si více volných židlí a přistýlek, od listopadu do konce března noclehárny poskytly kolem 7 000 noclehů.

Sbírka byla menší

Charita Ostrava ve spolupráci s Diakonií Broumov uspořádala 16. dubna tradiční humanitární sbírku šatstva a dalších nepotřebných věcí na nákladovém nádraží v Ostravě, naplnila jeden vagón, což je méně, než v předchozích letech. Přesto se zapojilo zhruba 500 ostravských domácností. Důvodem snížení zájmu mohou být i aktuální podomní sbírky šatstva, které jsou deklarovány jako „charitativní“, přitom další osud darovaného ošacení je netransparentní.

Přijďte na benefici!

Charita Ostrava připravuje na podporu Charitní pečovatelské služby Tereza v Katolickém domě v Ostravě-Staré Bělé 22. června v 18 hodin rockovou benefici „Let´s rock for Charita“ s kapelami Salamandra, Shiny Happy, Line, Adobre, Noizztoy a Whitesnake Tribute Band. Příznivci rocku tak mohou podpořit domácí péči o seniory. (k)

Klub v Michálkovicích

Klub pro děti a mládež se 19. dubna otevřel v Ostravě-Michálkovicích, na jeho provozování obvod obdržel dotaci od města. Je otevřen pro děti od 6 do 18 let, cílem bylo získat prostor pro spontánní aktivity dětí a pro vzájemné setkávání, k dispozici je i materiál pro vybrané výtvarné a rukodělné aktivity. Budou se tu konat i některé pravidelně organizované aktivity či jednorázové akce. (g)

z dopisů čtenářů

Dětská přání se mají plnit

Na podzim navštívil naši Základní školu a mateřskou školu v Mitušově 8 v Ostravě-Hrabůvce triatlonista Tomáš Slavata. Během besedy ve třídě 5. A dal prostor dětem k vyjádření jejich snů a přání. Mimo jiné se dozvěděl, že Anitka by chtěla jezdit na kole, ale žádné nevlastní, protože její maminka na něho nemá peníze.
Pro třídu pak letos jako blesk z čistého nebe přišlo od Tomáše Slavaty pozvání na představení cirku La Putyka v ostravském Gongu. Předcházela mu beseda s principálem Rosťou Novákem, který posluchačům ze škol a dětských domovů poutavě ukázal, jak cirkus funguje. Představení bylo úchvatné! A pak přišlo další překvapení. Za potlesku diváků si Anitka převzala od nadace Tomáše Slavaty dárek – své první jízdní kolo. Těžko říct, kdo byl více dojatý, zda Anita, která se nezmohla ani na slovo nebo její maminka, jen stěží skrývající slzy nebo spolužáci ze třídy.
Chtěli bychom poděkovat Tomáši Slavatovi, principálovi La Putyka panu Novákovi, akrobatům a hercům za fantastické zážitky. Podařilo se splnit jeden sen. I dnes jsou lidé, kteří jsou ochotni nezištně plnit přání dětí.

Hana Doležalová, třídní učitelka


Strana 8

tipy na výlet

Turistická sezona začala, kam se v Ostravě podívat ve volném čase a co nabídnout návštěvníkům

Je libo industriál, umění nebo zvířata v zoo?

DŮL MICHAL.

Důl Michal v Michálkovicích se pyšní opravenou těžní věží. Návštěvníci mohou vidět zrestaurovanou parní turbínu z roku 1913. Nově vytvořený je 3. návštěvnický okruh, jehož součást tvoří obří vyrovnávací tlakové nádoby. Jeden z programů „Po stopách havíře s permoníkem Michalem“ je zaměřený na první stupeň ZŠ, k vidění bude model areálu Dolu Michal postavený ze stavebnice Merkur. Pro sezonu jsou připraveny tři prohlídkové trasy.
Vstupné: 1. okruh: 90 Kč, 50 Kč snížené, 2. okruh: 80 Kč, 50 Kč snížené vstupné, 3. okruh: 40 Kč, snížené vstupné 20 Kč. Otevírací doba: Květen a červen – úterý až neděle, včetně 8. 5. Vstupy: 9, 11, 13 a 15 hod. Více informací na www.dul-michal.cz.

ZOO OSTRAVA.

V ostravské zoo žije přes 360 druhů zvířat. Návštěvníci se mohou těšit na nově otevřené návštěvnické centrum a restauraci s celoročním provozem. V nejbližších dnech bude otevřena průchozí Voliéra Papua se středně velkými druhy papoušků. Úpravami prochází také rybník, nový domov tu najde několik druhů zvířat – vzácní giboni bělolící, jeleni sika či jeřábi sibiřští.
Vstupné: Základní 110 Kč, 70 Kč snížené vstupné. Otevírací doba 9–19 hod. Více informací na stránkách www.zoo-ostrava.cz.

SLEZSKOOSTRAVSKÝ HRAD.

Vydejte se na hrad za koncerty, jarmarky, na divadelní představení a jiné kulturní akce. Ve dnech 18. a 19. května hrad ožije duchem válečníků, rytířským kláním, dusotem koní, kroužením dravých ptáků na Hradních slavnostech připomínajících 9. výročí otevření hradu. Po celý rok jsou k vidění expozice o historii hradu a města Ostravy, muzeum čarodějnic, akvária sladkovodních ryb a mnoho dalšího.
Vstupné: Základní 80 Kč, snížené vstupné 40 Kč. Otevírací doba: Březen – květen (úterý – neděle 10–18 hod.), červen – srpen (pondělí – neděle 9–20 hod.). Více informací na www.cerna-louka.cz.

MINIUNI.

Na ploše 1,5 ha areálu Miniuni na Černé Louce je možno zhlédnout více než 30 modelů významných budov evropských měst v měřítku 1:25 jako například londýnský Big Ben, pražskou Staroměstskou radnici nebo 12 m vysokou Eiffelovu věž. Součástí jsou i stavby divů starověku. V letošním roce jsou zde navíc vystaveny chrámy a katedrály z celého světa nebo historické i současné modely lodí.
Vstupné: Základní 70 Kč, snížené 40 Kč. Otevírací doba: Březen–květen (úterý – neděle 10–18 hod.), červen – srpen (pondělí – neděle 9–20 hod). Více informací na www.cerna-louka.cz.

DOLNÍ OBLAST VÍTKOVICE.

Důl, pece a koksovna tvoří dohromady areál nazývaný také „Ostravské Hradčany“. Nabízí jedinečnou vyhlídku z vysoké pece z výšky téměř 70 metrů na Ostravu a její okolí. Dokonalý technologický celek je národní kulturní památkou a byl díky své výjimečnosti zapsán i na seznam Evropského kulturního dědictví. Bývalý plynojem se proměnil v multifunkční aulu Gong. V bývalé energetické ústředně zvané U6 je interaktivní muzeum – Malý svět techniky ve stylu knih Julese Verna pro malé i velké.
Vstupné: Základní 150 Kč, snížené 90 Kč. Děti do 6 let zdarma. Otevírací doba: Úterý–neděle. Začátky prohlídek v 10, 12, 14, 16 hod. Více informací na www.dolnivitkovice.cz.

LANDEK PARK.

Největší hornické muzeum v ČR nabízí poznání, odpočinek i zábavu. Mapuje vývoj těžby uhlí na Ostravsku a Karvinsku, představuje historii báňského záchranářství. Součástí tras dolu Anselm v Petřkovicích jsou podzemní štoly, kam sfáráte původní těžní klecí. V nabídce jízda důlním vlakem a široká škála sportovně-rekreačních možností.
Vstupné: Velký okruh základní vstupné 150 Kč, snížené 90 Kč. Malý okruh základní 90 Kč, snížené 50 Kč. Otevírací doba: Pondělí–neděle (9–18 hod.), vstupy v každou celou hodinu. Začátek poslední prohlídky v 16 hodin. Více informací na www.landekpark.cz

HASIČSKÉ MUZEUM.

Expozice na Zákrejsově ul. 3 v Přívoze s hasičskou historií i současností. Sedm částí nabízí náhled do historie hasičství, ukázky současné techniky, pracoviště Integrovaného bezpečnostního centra a ukázky záchranných prací ve výšce a nad volnou hloubkou.
Vstupné: Základní 30 Kč, snížené 15 Kč. Otevírací doba: Začátky prohlídek úterý–pátek v 9, 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hod. V sobotu a neděli v 9, 10, 11 a 12 hod. Více informací na muzeum.hzsmsk.cz.

OSTRAVSKÉ MUZEUM.

V historickém interiéru budovy Staré radnice na Masarykově náměstí se nachází stálá expozice muzea rozdělená do tří celků – prezentace společenskovědných a přírodovědných sbírek, historie města a historie okolní přírody. Od 22. května bude k vidění výstava s názvem Křemen a jeho rodina zaměřená na rozmanitost přírodních forem oxidu křemičitého i složitějších sloučenin křemíku, doprovodí je velkoformátové makrofotografie.
Vstupné: Základní 60 Kč, snížené 50 Kč, děti 40 Kč. Otevírací doba: Pondělí–pátek (9–17 hod.), sobota (9–13 hod.), neděle (13–17 hod.). Více informací na www.ostrmuz.cz.

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ.

Budova Domu umění z roku 1926 na Jurečkově ul. v centru města dnes patří mezi skvosty ostravské moderní architektury, kvalitou sbírek se galerie v Ostravě přiřazuje k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v ČR. V květnu jsou k vidění kromě stálých expozic také výstavy Architektura znějící hudbou nebo Nábytek pro historická divadla.
Vstupné: Základní 50 Kč, snížené 20 Kč. Otevírací doba: Úterý–neděle (10–18 hod.). Více informací naleznete na www.gvuo.cz.

NOVÁ RADNICE.

Radniční věž je dominantou správní budovy města Ostravy postavené v roce 1931. Je vysoká 86 metrů, z vyhlídkové plošiny ve výšce 73 metrů nabízí při vhodném počasí daleké výhledy na pohoří Beskydy a široké okolí. Z pobočky Ostravského informačního servisu jezdí na věž rychlovýtah, zábradlí plošiny věže je jištěno pletivem.
Vstupné: Základní 50 Kč, studenti a senioři 40 Kč, děti 3–6 let 20 Kč, do 3 let zdarma. Slevy pro hendikepované. Otevírací doba: Pondělí–neděle 9–19 hod. Více informací
na www.ostravainfo.cz

Připravila Hana Oborilová

Foto 1: Slezskoostravský hrad

Foto 2: Na vyhlídkové věži Nové radnice


Strana 9

Ostrava kandiduje na Evropské město sportu

První letošní ostravský titul v kolektivních sportech vybojovali florbalisté Vítkovic. Za vzornou reprezentaci města jim během přijetí v radnici poděkoval náměstek primátora Martin Štěpánek. Zprava jsou hráči Petr Kološ, Filip Heczko, Tomáš Sladký, manažer klubu Petr Juříček a trenér Radomír Mrázek.

Proměna městského stadionu:

Foto: krytá tribuna pro 5 tisíc diváků

Na Městském stadionu v Ostravě¬ Vítkovicích probíhá od září 2012 nejzásadnější proměna sportoviště, jehož historie se začala psát už v roce 1939. Na místě betonových ochozů na východní straně vyrůstá nová krytá tribuna pro 5 tisíc sedících diváků. V rámci stavebních prací prováděných společností Metrostav dostanou dráhu a sektory nový tartanový povrch, bude položen nový trávník na hrací plochu, vybudovány vstupní brány a další objekty. Za oběma brankami vyrostou do Zlaté tretry (27. června) mobilní tribuny. S výstavbou protilehlých tribun se počítá ve druhé etapě projektu. Předpokládané náklady první etapy stavby jsou 480 milionů korun bez DPH.

Foto a vizualizace na stránce: Libor Vidlička a Projekt Studio


Strany 10-11

co, kdy, kde ve městě

Bezruči hostovali v Praze

Divadlo Petra Bezruče v dubnu tradičně hostovalo na spřátelené scéně pražského Divadla v Celetné. Od 15. do 18. dubna představilo inscenace Jana Mikuláška, Martina Františáka a Anny Petrželkové. Čtyřdenní maraton čtyř inscenací vzbudil pozornost pražského publika, zájem byl velký. Inscenace Na větrné hůrce, Rodinná slavnost, Správkař a Pěna dní nabídla divákům prožitek jedinečné atmosféry vykreslené originálním rukopisem každého z režisérů.

Zájem filmařů roste

Kanadská produkce v ostravské ČEZ Aréně natáčí reklamu na kanadské pivo pro promítání na kanadských stadionech během hokejových zápasů, v kanadské televizi a na internetu. I tato aktivita se uskutečňuje s ostravskou filmovou kanceláří pod značkou FILM OSTRAVA!!!. Zhruba stočlenný štáb a komparzisté tak znamenají pro město finanční přínos, protože plně využívají všech místních služeb.

Jindřich Štreit v Gongu

Dosud největší výstava světově uznávaného autora zdobí galerii multifunkční auly Gong v Dolních Vítkovicích. Místo je to vzhledem k tématu výstavy více než symbolické. Nabízí přes sto velkoformátových fotografií, které vznikaly v letech 2007 a 2008 v průmyslových halách a fabrikách strojírenských Vítkovic. Výstava potrvá do 5. června.

Přednášky, tvůrčí dílny

Kulturní centrum Poruba nabízí například 15. května pozoruhodnou přednášku Arnošta Vašíčka na téma Záhady Tichomoří, ale po celý měsíc také řadu tvůrčích dílen a pořadů pro děti i dospělé. Podrobněji na www.kcporuba.cz.

Den plný radosti na hradě

Občanské sdružení Modrý motýlek pořádá 23. května na Slezskoostravském hradě v rámci oslav Dne dětí „Den plný radosti pro všechny“, tentokrát s podtitulem „Máme rádi zvířata“. Akce je určena hendikepovaným dětem a mládeži ostravských škol a školských zařízení a pro přizvané žáky ZŠ. V programu, který začne v 9 hodin, vystoupí Heidi Janků, Hopsalín a děti. Představí se také strážníci a policisté, celníci, ČČK a organizace věnující se volnočasovým aktivitám dětí a mládeže. Součástí je výstava dětských prací a fotografií v mléčném baru Naproti na Zeyerově ul. 2 572 v Moravské Ostravě, potrvá do 17. května.

Pivní slavnosti se vrací

Po dvouleté odmlce se vrací Slavnosti pivovaru Ostravar. V areálu v Hornopolní ulici vystoupí v sobotu 8. června Kryštof s Richardem Krajčem, HorkýžeSlíže, Vypsaná fixa, Wohnout, Tomáš Klus aj. V ceně vstupného 250 Kč je půllitr piva Nefiltr. Vstupenky se prodávají také v ostravském infocentru.

V muzikálu Jitka Zelenková

Navštivte světovou premiéru (16. a 18. května v Divadle J. Myrona) či posléze reprízu krimimuzikálu Fantom Londýna, kterou připravuje Národní divadlo moravskoslezské. V režii Lumíra Olšovského například v roli britské královny Viktorie vystoupí Jitka Zelenková, hlavní hrdinku Evelyn ztvární Martina Šnytová.

Dechovky pošestnácté

Už od roku 1981 pořádá Ostrava mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů. Letošní XVI. ročník se koná o víkendu 7. a 8. června v Domě kultury města Ostravy, spolupořadatelem je i město. Letos vystoupí Májovák při slavnostním zahajovacím koncertu s Orffovou kantátou Carmina Burana spolu se sborem Permoník a členy opery NDM. Více informací na tel. 597 489 238.

Karneval chutí na Černé louce

Nabídne ho výstaviště Černá louka, kde se od 10. do 12. května uskuteční prezentace dobrého jídla a pití, nebude chybět kulinářská show a další potěšení pro labužníky. Degustace připraví špičkoví kuchaři.

Erbenovy balady v inscenaci

Hudební divadlo podle K. J. Erbena s názvem Kytice uvádí 20. května multižánrové centrum Cooltour na Černé louce. Inscenaci autora Pavla Helebranda tvoří balady Kytice, Vrba, Vodník a Svatební košile. Veřejnosti je určeno představení v 19 hodin, o den později pak pro školy a seniory ve 12 hodin. Vstupenky v informačních centrech nebo přímo v centru Cooltour.

Na co do domu kultury?

La Magia del Flamenco je temperamentní vystoupení francouzského divadla 10. května v Domě kultury města Ostravy, o dva dny později zazní Prokofjevova hudba ze záznamu baletu Romeo a Julie z Moskvy. Petr Spálený tu vystoupí 14. května, divadlo Ungelt nabízí představení Šest tanečních hodin v šesti týdnech 15. května. Podrobně o programu na www.dkmoas.cz.

Přijďte na fauna trhy

Ostravské Fauna trhy jsou chovatelskou a pěstitelskou prodejní burzou určenou pro širokou veřejnost, na výstavišti Černá louka se uskuteční 19. května. Akce se účastní drobní chovatelé např. okrasného ptactva, psů, koček, drobných savců, kožešinových zvířat atd., ale také dovozci a výrobci z oblasti chovatelství. Více na www.faunatrhy.cz.

Hrad žije první pomocí

Už pošesté se na Slezskoostravském hradě představí akce Hrad žije první pomocí, 1. a 2. června se tu pořádají soutěže nezdravotnických složek integrovaného záchranného systému. Nebudou chybět ani soutěže, hry pro děti, hudba a další akce, které seznamují s postupy kvalifikované pomoci při výjezdových akcích všude tam, kde se něco stane.

38. ročník hudebního festivalu nabízí hvězdné sólisty i orchestry

Sinfonietta zazní už 20. května

Janáčkův máj, nejznámější a nejkvalitnější hudební svátek Ostravy, je doslova za dveřmi, zahajovací koncert s tradiční Janáčkovou Sinfoniettou zazní opět v Gongu. Málokdo však ví, že festival se stal 20. května 1996 zakládajícím členem Asociace hudebních festivalů ČR a o rok později členem prestižní Evropské hudební asociace, a to jen jako třetí člen z ČR. Rok od roku láká více hudebních hvězd z řad sólistů i orchestrů mnoha zemí světa.
I letos se koncerty uskuteční nejen v Ostravě, ale i Českém Těšíně, Opavě, Kravařích, Ludgeřovicích a Příboře. Letošní festival je ve znamení mimořádných projektů, premiér a skladatelských jubileí, pozornost tak mimo jiné věnuje i Richardu Wagnerovi, připomene rovněž 60. výročí založení konzervatoře v Ostravě. Repertoár letošního ročníku je přepestrý, uspokojí i ty nejnáročnější.
Vstupenky, kterých valem ubývá, jsou v prodeji v DKMO, ostravských informačních servisech, informačních centrech okolních měst nebo také objednávkou na festivalový sekretariát poštou, faxem či e-mailem. Slevy na vstupném 50 procent mají držitelé průkazů TP a ZTP, u koncertů s jednotným vstupným pak mají slevu studenti a senioři. Při předložení koncertní vstupenky lze získat 20procentní slevu na jídlo v restauraci Moravská chalupa v Ostravě, vstupenka na koncert 10. června v příborském klášteře poskytuje 50procentní slevu při návštěvě Muzea Novojičínska v Příboru a do rodného domu S. Freuda tentýž den odpoledne. Podrobné informace o vstupenkách a celém programu na www.janackuvmaj.cz. (g)

Foto: Klavírní recitál věhlasného Garricka Ohlssona zazní v ostravském domě kultury 28. května.

Dream factory s Richardem Krajčem

Divadelní festival Dream Factory Ostrava chystá pro návštěvníky překvapení v podobě návratu Richarda Krajča na ostravské jeviště. V rámci pátého ročníku festivalu, který se bude konat od 4. do 9. června, bude uvedena oceňovaná inscenace Deštivé dny pražského Divadla Ungelt.
V americké premiéře této hry hrály mladé policisty světové filmové hvězdy Daniel Craig a Hugh Jackman. V české premiéře v režii Janusze Klimszy se představí David Švehlík a Richard Krajčo, který získal za ztvárnění role Dennyho v Deštivých dnech prestižní Cenu Thálie 2012. Ostrava se díky Dream Factory opět na pár dní stane tuzemským divadelním centrem. Od dubna je na webu Divadla Petra Bezruče www.bezruci.cz zveřejněn kompletní program festivalu, předprodej vstupenek už běží. (d)

Druhá šance čeká v kuchyni

Od konce dubna natáčí ostravské studio České televize nový pořad U Druhé šance, který je příběhem naděje, chtění, vůle a cesty k lepšímu žití. Tvůrčí skupina Kateřiny Ondřejkové připravila soutěžní reality show, která nabídne skutečné příběhy skutečných lidí, kteří přesto, že zatím neměli v životě příliš štěstí, neztratili vůli a snahu svůj život změnit k lepšímu. Její hrdinové usilují o možnost získat práci a jsou pro to připraveni něco udělat – v tomto případě se rekvalifikovat na kuchaře a úspěšně projít soutěží.
„Severomoravský region má vysokou nezaměstnanost, a tak chceme lidem nabídnout příležitost. Přicházíme tak s originálním formátem, který je kombinací soutěže, reality show a oblíbených pořadů o vaření,“ hodnotí Ondřejková. Na cestě účastníků show k novému oboru budou soutěžícím pomáhat a prověřovat je i hodnotit dva experti. Mistr kuchař Dalibor Navrátil, držitel francouzského řádu za gastronomii, milovník jednoduchosti, bylinek a kvalitních surovin, a Marcel Lesník, hudebník, podnikatel, majitel několika ostravských restaurací, který má pro nejlepšího z účastníků reality show připravenou práci kuchaře ve své restauraci.
„Nehledáme profesionály, ale lidi, kteří mají upřímný zájem využít ,druhou šanci‘, chuť naučit se nové profesi a zažít dobrodružství, které natáčení rozhodně přinese,“ připomíná režisér Jan Bělohlavý a zdůrazňuje: „Místo kuchaře, o které se v našem pořadu bude hrát, bude v Ostravě, a tak jsme logicky hledali lidi z Ostravy a jejího okolí.“ (jp)

Pozoruhodné výstavy výtvarníků i dalších tvůrců lákají návštěvníky

Pozvánka do Domu umění

Výstava s názvem Ovčáček!!! v ostravské Galerii výtvarného umění od 22. května nabídne soubor vybraných prací Eduarda Ovčáčka se zvláštním důrazem na tvorbu posledních deseti let. V ní mimo jiné směřuje k „minimalizovaným“ písmovým strukturám a na druhé straně k závěsným a prostorovým formám i instalacím komplementární barevnosti. Přehlídka je připravená u příležitosti umělcových 80. narozenin, potrvá až do 30. června.
Do 26. května pokračuje výstava s názvem Architektura znějící hudbou – soubor koláží 40 objektů z celého světa zasvěcených hudbě. Přehlednou formou poskytuje rozdílné přístupy k tématu významných tvůrců a architektonických týmů, jakými jsou Frank Gehry, Bernard Tschumi, Massimiliano Fuksas, Coop Himmelb(l)au, OMA, UN Studio, Daniel Libeskind, Renzo Piano, Rafael Moneo a další. Česká premiéra výstavy je skromným příspěvkem a snad i inspirací k opakujícím se diskusím o zřízení samostatného sídla pro Janáčkovou filharmonii Ostrava, uskutečňuje se v rámci 5. ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění pod novým názvem Archikultura 2013. (d)

Jeden ze světových objektů zasvěcených hudbě

Na dobrý rock a metal do hradu

Letošní, už 6. ročník Slezskoostravského Rock-Festu open air se bude konat 24. srpna na dvou podiích hradu – Nádvoří STAGE a Aréna STAGE, kde v poledních hodinách vystoupí mladé hudební soubory, ti nejlepší z hudebních soutěží Boom Cup a Radegast Líheň a od odpoledních do nočních hodin proběhne produkce známých rockových kapel.
I letos se tak mohou všichni příznivci rocku a metalu vydat k hradním branám, aby se již pošesté stali svědky dalšího dobývání starobylých hradeb v rámci festivalu.
Tato akce pravidelně uzavírá festivalové léto na Ostravsku, ani tady nebudou chybět špičky domácí hudební scény, mladé talentované formace i host ze zahraničí.
Součástí festivalu budou opět doprovodné akce i atrakce pro děti a mládež, občerstvení, workshopy a jiné aktivity. Pozvání na Slezskoostravský Rock-Fest 2013 již přijaly kapely Arakain, Cold Cold Ground (Fin), Synkopy 61, Kurtizány z 25. Avenue, Salamandra, Hentai Corporation, Abi Gail, Spider X, Glayzy, Up!Great a Acid station. (d)

Šangri-la až do konce července

Na výstavišti Černá louka v pavilonu C je ještě do 31. července k vidění unikátní výstava Šangri-la. Po Bratislavě, Brnu a Zlínu můžeme také v Ostravě nahlédnout do světa mýtů, přírodních krás, ale i života obyčejných lidí v Tibetu, Nepálu, Bhútánu nebo Indii. Výstava v sobě spojuje mystiku se skutečností, barevný svět států ležících na úpatí Himálaje se vším, co k nim patří. Dosud vidělo výstavu okolo 20 000 návštěvníků.
Autor výstavy, cestovatel a dobrodruh Rudolf Švaříček, který se hlásí k odkazu cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky, a sám tyto krajiny navštívil, pro návštěvníky připravil exotické sochy a masky, tropický prales s vycpanými, ale i živými zvířaty, nebo návštěvu oblasti nejvyšších velehor. Ze své nedávné cesty po Tibetu a Nepálu přivezl celou řadu unikátních sbírkových předmětů – nevarské dřevořezby, modlitební mlýnky, hromový klín, hudební nástroje mnichů či tibetský nábytek. Návštěvníci mohou vstoupit do chrámu buddhismu, svatyně nebo stúpy nebo do obydlí tamních lidí a společně hledat bájné území, pozemské ztělesnění ráje zvané Šangri-la. Procházku zeměmi pod Himálajem si tak můžete vychutnávat i nadále ve dnech úterý–pátek od 13 do 18 a sobota–neděle od 10 do 18 hodin. (hob)


 

Strana 12

o lidech s lidmi

Bezplatné kurzy nabízí městská policie všem občanům, najdou tu poučení i rady, které se můžou hodit

Umíte se o sebe postarat v nebezpečných situacích?

Snad každý mívá občas ten zvláštní pocit – někdo vedle vás, třeba při nákupu nebo na zastávce tramvaje – působí divně, vyvolává neklid, a tak člověk trochu odstoupí. Je to výsledek racionálního instinktu – pro pocit bezpečí. Být okraden, přepaden, stát se svědkem nebo dokonce objektem násilí, zkrátka dostat se do jakékoli nebezpečné situace, třeba i při nehodě či zdravotním kolapsu, to všechno vysvětlí a způsob, jak se chránit, naučí strážníci městské policie. Pravidelně v závěru měsíce pořádá Městská policie Ostrava bezplatné kurzy v rámci projektu Bezpečnější Ostrava pro všechny, kteří se chtějí nechat poučit, co všechno na ně nebezpečného čeká, ať už na veřejnosti či doma.

Překvapuje rychlost

Dubnový kurz přilákal desítky lidí. A nestačili se divit. Bohatý policejní archiv kamerových záběrů ukazuje finty, jakými mazaní lapkové vesele okrádají nepozorné občany v jakémkoli veřejném prostoru, v obchodech, na parkovištích a v dopravních prostředcích nejčastěji. Jsou to jen vteřiny… Základní záměr zlodějů je odpoutat pozornost, a to jakýmkoli způsobem, a sebrat, co se dá. Zásadní chyba postižených je pak neuvěřitelná nepozornost, lehkomyslnost, nedbalost a také obyčejná lidská hloupost. Mít na kreditní kartě napsaný PIN je snad naivita odpovídající dvouletému děcku a hraničící až s jistou mentální zaostalostí.
Za ,nejhnusnější‘ trestný čin krádeže je považována krádež na evakuovaném území při jakýchkoli katastrofách ohodnocená až na několik let vězení. Je docela překvapivé, že podle statistiky počet krádeží v Ostravě od roku 2009 stále mírně klesá.
Kurzy také poučí, jaké osobní pomůcky je dobré mít u sebe pro případ nebezpečí. Takový drobný alarm s názvem bodyguard je dobré mít po ruce nebo za tmy dokonce přímo v ruce, jeho 103 decibelů přehluší cokoli. Podobná je i karta do peněženky, která se aktivuje světlem. V bankomatu sice nefunguje, ale její poplašný signál uslyší kdekdo. Mezi nejrůznějšími spreji se nevinně tváří třeba ten v podobě tužky, a to pro pány, dámy si mohou pořídit sprej v podobě elegantní rtěnky. Malý dárek v rámci projektu Bezpečnější Ostrava dostanou na závěr všichni účastníci kurzu.

Zájem je velký

Sličné strážnice odpovídají na všechny otázky, vysvětlují, jak se podobným incidentům vyhnout i jak se chránit. Někteří účastníci kurzu jsou doslova překvapeni, co všechno se může stát, ale i tím, jak jednoduché je se podobným situacím vyhnout. Probíraná témata kurzu se každý měsíc mění, a tak se tu lze přiučit, jak například reagovat na domácí násilí, třeba i u sousedů, jak dávat první pomoc při nehodách a haváriích, co jsou přestupky a co trestné činy, které zákony je řeší, jak čelit kyberšikaně, kde všude a jak městská policie působí. Úsměvné je poučení, že na zloděje pamatoval už i historický Chammurapiho zákoník, podle nějž museli přistižení lapkové mnohonásobě zaplatit nebo je čekala dokonce poprava. Dodnes v některých zemích existuje pro zloděje trest useknuté ruky. Kdyby existoval i u nás, výrobci protéz rukou by byli multimiliardáři a dobrá čtvrtina národa by žádala o invalidní důchod.

I senioři jsou nadšeni

A pak to přijde. Druhá část kurzu je vždy věnovaná výuce sebeobrany. Tělocvična vystlaná žíněnkami i tlumící úprava stěn dovolují zkoušet nebezpečné pohyby, brzdí pády. Dva strážníci, na nichž je skvělá fyzická kondice patrná, vysvětlují zásady bezpečné obrany, jak se pohybovat, kam při sebeobraně cílit, jaké hmaty a chvaty lze použít, když napadeného někdo rdousí atd. Lidé se zapojují s chutí, berou to s nadhledem a humorem. Dlužno podotknout, že i senioři, kteří na kurzech bývají pravidelnými hosty, ale také mladí lidé. Pár jedinců chodí do kurzů opakovaně, baví je to.
Poučení a způsoby, jak se o sebe nebo i další občany postarat v případě jakéhokoli ohrožení, jsou nedocenitelná a měl by je znát každý. O to by byl náš život příjemnější. Olga Kubačáková

Foto 1: Otázek bývá hodně, návštěvníky kurzu témata vždy zaujmou

Foto 2: V tělocvičně nabízí městská policie instrukce a ukázky sebeobrany.

Foto 3: Strážníci názorně předvádějí, jak se při útoku bránit.

Foto 4: Karta jako do bankomatu, ale když z peněženky přijde na světlo, je ji pořádně slyšet


 

Strana 13

z archivu města

Sbírka map a plánů je historicky významná

Mapová sbírka uložená v Archivu města Ostravy čítá v současnosti více než 2 300 inventárních jednotek map a plánů nejrůznějšího měřítka, obsahu i stáří. Nalezneme tu mapy světa, Evropy, jednotlivých zemí a států, ale badatelsky nejcennější jsou samozřejmě mapy Ostravska, Ostravy i někdejších samostatných obcí, které v současnosti k městu náleží.

Kde stály hradby?

Jednou z nejstarších (dnes bohužel dochovanou již jen v kopii) je tzv. Anneisova mapa Ostravy z roku 1779. Za své jméno vděčí rakouskému inženýru Josefu Anneisovi, který v 70. letech 18. století prováděl mapování dolního toku řeky Ostravice za účelem realizace protipovodňových opatření. Přitom, byť jen schematicky, načrtl také situaci města včetně základní uliční sítě. Mapa je velmi cenná už proto, že jako jediná dosud známá zachycuje též polohu městských hradeb a bran.

,Fifejdy‘ jsou z němčiny

V letech 1833–1836 začaly být pro jednotlivé ostravské obce pořizovány podrobné katastrální mapy v měřítku 1:2 880 jako součást daňových operátů tzv. stabilního katastru. Výtisky těchto map, zhotovené pro úřední potřebu, vydávají svědectví mj. o stavebním vývoji města, o budování nových silničních komunikací a železnic. Barevně jsou na nich rozlišeny budovy kamenné a dřevěné, louky, polnosti, zahrady aj. Zachycují kromě toho též celou řadu tradičních místních názvů, z nichž některé jsou dnes již zapomenuty (např. Náplavy, oblast dnešní Černé louky), jiné se používají dodnes (Fifejdy – z něm. Viehweiden, pastviny pro dobytek). Dozvídáme se z nich i o jménech četných rybníků, které se v minulosti rozkládaly v dlouhé řadě od dnešní ulice Stodolní až do Přívozu.

Velká Ostrava

Od 80. let 19. století začaly být vydávány orientační plány města v podobě, jaká je nám známa i dnes. Podnětem k jejich vydání bývalo mnohdy nové pojmenování nebo přejmenování ulic, proto můžeme jejich prostřednictvím sledovat mj. i vývoj uličního názvosloví. To je případ mapy Moravské Ostravy z poč. 30. let 20. století, kterou vydal knihkupec Adolf Perout poté, co došlo ke sjednocení názvů ulic v rámci 7 obcí sloučených v roce 1924 do tzv. Velké Ostravy. Kromě toho se z ní však dozvíme také o umístění důležitých úřadů, škol a průmyslových podniků, ale třeba i zastávek městské hromadné dopravy.
Zvláštní část sbírky tvoří i rozmanité plány veřejných a soukromých budov. Jeden z nejzajímavějších mezi nimi je bezpochyby půdorysný plán baziliky Božského Spasitele v Moravské Ostravě zhotovený arcibiskupským stavitelem Gustavem Merettou. Jozef Šerka

Foto 1: Anneisův plán Moravské Ostravy a okolí z roku 1779

Foto 2: Půdorysný plán baziliky Božského Spasitele z roku 1883

Foto 3: Výřez z Peroutova orientačního plánu Moravské Ostravy z 30. let 20. století

Foto 4: Soutisk katastrálních map Moravské a Polské Ostravy a Zámostí z let 1833–1836


 

Strana 14

aktivní senioři

Zlepšovatelé zamíří do Prahy

Klub zlepšovatelů seniorů Ostrava se ve dnech 6.–8. června zúčastní v Praze mezinárodního veletrhu vynálezů a inovaci Invento, pro který připravili náměty z oblasti bezpečnosti silničního provozu. Představí protiskluzovou podložku pro chodce používanou na náledí, mechanická sklíčidla a objímky pro osobní automobily jako náhradu za sněhové řetězy a rotační vějíř pro nákladní auta, autobusy a kamiony. Senioři-vynálezci nezapomínají ani na hendikepované občany, připravili jim náhradu za sto let používaný pohon vozíku obručí. Páka umožňuje vozíčkáři rychlejší jízdu a po změně převodu také snadnější jízdu do svahu. Ostravští zlepšovatelé tak nabídnou své nápady výrobcům. Více o činnosti klubu se dozvíte na stránkách www.zlepsovatelesenioriostrava.estranky.cz. (liv)

Zoologická zahrada Ostrava má nové návštěvnické centrum s restaurací

Novinek k potěšení i poučení přibývá

Nové návštěvnické centrum v ostravské zoologické zahradě se v pátek 19. dubna otevřelo veřejnosti. Tento multifunkční objekt výrazným způsobem rozšíří služby pro návštěvníky zoo.
Centrum vyrostlo na místě původní letní restaurace nedaleko výběhu pand červených. Jeho výstavba rozšíří další možnosti realizace vzdělávacích aktivit pro děti i dospělé. A to nejen uvnitř centra, kde se nachází mimo jiné moderní učebna, nýbrž i v jeho bezprostředním okolí, kde vznikla zastřešená venkovní učebna a klidová zóna s edukativními prvky.
„Původní letní restaurace dosloužila v roce 2005, kdy byla kvůli havarijnímu stavu uzavřena. Byli jsme si vědomi, že takové místo, kde by se návštěvníci občerstvili, v naší zoologické zahradě chybí. Jsem velmi rád, že se to konečně povedlo a podařilo se nám vybudovat kvalitní nízkoenergetický objekt, který bude po mnoho let sloužit návštěvníkům zahrady,“ uvedl ředitel zahrady Petr Čolas.
Slavnostního otevření se zúčastnili náměstci primátora města Ostravy Dalibor Madej a Jiří Hrabina, ředitel úřadu Regionální rady Moravskoslezsko David Sventek, zastupitelé města, zástupce dodavatele stavby a další hosté. Vybudování návštěvnického centra stálo přibližně 55 milionů korun. Projekt byl spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci ROP Moravskoslezsko a městem Ostrava.
Návštěvnické centrum bylo vystavěno jako nízkoenergetický objekt využívající některé environmentálně šetrné technologie. Provoz budovy je zajištěn obnovitelnými alternativními zdroji energie, k vytápění jsou využívány dřevěné peletky, k částečnému ohřevu vody slouží solární energie. Součástí tohoto multifunkčního objektu je i restaurace s celoročním provozem. Venkovní terasa restaurace nabízí pohled přímo do přilehlého výběhu, který budou obývat stáda vzácných asijských kopytníků.
V ostravské zoo se s příchodem jara jakoby urychlil život. Opět se rodí, o velikonočním pondělí se tu například těšili z nadílky v expozici Na statku – narodilo se mládě nejmenšího plemene domácího skotu. Poprvé porodila samice zakrslého plemene tura domácího dahome. Prozatím se malý sameček s mámou zdržuje ve vnitřní stáji.
Nebezpečná zvířata ze zoo slouží také pro školení hasičů, kteří musejí umět manipulovat s jakýmkoli zvířetem, když je povolají k odchytu. (hob, k)

Foto 1: Nové návštěvnické centrum zoologické zahrady s restaurací

Foto 2: Ředitel zoo Petr Čolas v učebně návštěvnického centra s náměstkem primátora Jiřím Hrabinou (zleva) a zastupiteli města Leem Luzarem a Evou Dzimasovou Schwarzovou. Foto: L. Vidlička

Útulek v Ostravě-Třebovicích nabízí do dobrých rukou

KUBA

1,5 roku starý kříženec, který se v mrazu snažil přidat k lidem, aby se ho ujali. Je velmi temperamentní, statný, potřebuje pevnou ruku a aspoň základní výchovu. Vhodný jako hlídač k domku se zahradou nebo pro psí sporty.

ASANTA

Roční fenka křížence asi s německým ovčákem, která nemá ani základní výchovu. Je učenlivá, hravá, hodí se k mladým sportovně založeným lidem. Potřebuje důsledného a trpělivého pánečka.

KETY

Čtyřletá kříženka milé povahy. Má moc ráda lidi, je čistotná, trpělivá, ideální na dlouhé procházky, může být na zahradě. V únoru nalezena v parku, pán ji i s očkovacím průkazem přivázal a odešel.

RAKEŤÁK

Šestiletý německý ovčák se spoustou energie, rád si hraje s hračkami, ale nerad je půjčuje. Dobrý hlídač, ale neměl by být celý den v kotci, protože při reakcích štěká a strká hlavu do mříží tak vehementně, až si poraní čenich.


 

Strana 15

Volejbalisté jsou MISTŘI!

Volejbalisté VK Ostrava se stali vítězi extraligy a mistry České republiky pro rok 2013! V dramatickém finále play off porazili obhájce titulu Jihostroj České Budějovice 4:2 na zápasy.
Svěřenci trenéra Zdeňka Šmejkala rozhodli o zisku zlatých medailí před zcela vyprodanou domácí halou na Hrušovské ulici v šestém zápase, který vyhráli 3:2. V závěrečném setu už sice prohrávali 9:13, ale v koncovce se jim povedl báječný obrat skóre.
Ostravští volejbalisté získali titul mistrů republiky potřetí v historii. Poprvé v roce 1968 triumfovaly Vítkovice, naposledy před sedmi lety (2006) zvedli pohár nad hlavy předchůdci dnešních mistrů ještě pod názvem DHL Ostrava. (vi)

Nejproduktivnější ostravský hráč Peter Michalovič překonává dvojblok soupeře. Z finálové série volejbalové extraligy Ostrava-České Budějovice (4:2 na zápasy).

Český běh žen má premiéru

Atletický oddíl SSK Vítkovice pořádá v sobotu 1. června u Fora Nová Karolina historicky první Český běh žen. Na 2,5 km dlouhý okruh, který povede kolem řeky Ostravice, přes Černou louku a Masarykovo náměstí zpět, vyběhnou v 10 hodin na trať Nordic Walking na jedno kolo ženy a dívky s hůlkami. Další závody: 10.30 h. – 300 m (dívky i chlapci, rodiče s dětmi), 11 h. – 2,5 km, 11.45 h. – 5 km, 12.15 h. – 10 km. Především kratší tratě jsou určeny i pro ženy, které nikdy nezávodily. Kromě běhu dětí, který je bez startovného, se účastnice musí přihlásit on-line na www.ceskybehzen.cz nebo v den závodu (startovné 150, 200 a 250 Kč). Doprovodný program bude plný soutěží, her, dobré muziky ap. Půjde v něm také o stovku vstupenek na červnovou Zlatou tretru. (vi)

Tretra slibuje skvělou podívanou

Startovní listina 52. Zlaté tretry Ostrava se zaplňuje dalšími velkými jmény. Kromě fenomenálního Jamajčana Usaina Bolta budeme 27. června na městském stadionu obdivovat další olympijské vítěze z Londýna tyčkaře Renauda Lavillenieho (Francie) a čtvrtkaře Kirani Jamese (Grenada).
Jejich jména přibyla k již dříve ohlášeným zlatým medailistům sprinterovi Blakeovi, oštěpaři Walcottovi, koulařce Adamsové, kladivářům Lysenkové a Parszovi a výškaři Uchovovi. Z české špičky by na startu neměli chybět Veselý, Kudlička, Maslák, Hejnová, Rosolová, Škrobáková, Holuša a Bába. Na Tretře bude k vidění celkem osmnáct disciplín, přičemž Bolt tentokrát poběží štafetu 4x100 m v týmu Racers TC.
Vzhledem k rekonstrukci městského stadionu se zahájení předprodeje vstupenek předběžně posunulo do druhé poloviny května. Přesnější termín bude zveřejněn na webu www.zlatatretra.cz. (vi)

Fotbalové mládí nastupuje

Ostrava a okolní města a obce se ve dnech 14.–16. května stanou dějištěm XX. ročníku fotbalového turnaje žáků do 15 let Kouba Cup, čtrnácti krajských výběrů Česka a hostů ze Slovenska.
První dva dny budou patřit zápasům ve třech skupinách. Moravskoslezský celek se představí v Hlučíně. Další skupiny se odehrají ve Vřesině a ve Vratimově v časech: 9, 10.30, 14, 15.30 a 17 hod. Týmy se 16. 5. střetnou o konečné umístění na hřištích ve Velké Polomi, Ostravě-Lhotce, Ludgeřovicích a Petřkovicích. Začátky jsou v 8.30, 10 a 11.30 hod. Finálové zápasy uvidí diváci na stadionu Bazaly (9.15, 10.45, 12.15 hod.). (vi)

Ilustrační foto: MS KFS

Svět míří do Poruby

Hlavní třída v Ostravě-Porubě se 14. a 15. června stane opět místem konání Kooperativa LifeInLine Tour, závodu in line bruslařů, který se pojede v rámci Světového poháru. Již v pátek večer se okruh uzavře pro pohodovou in line party, které se loni zúčastnily téměř dvě tisícovky bruslařů všech věkových i výkonnostních kategorií. V sobotu vyjedou na trať v délce 10 a 33 km nejlepší světoví bruslaři a bruslařky. (pc)

Volejbal v barvách

Turnaje Školního sportovního klubu Ostrava v minivolejbalu v rámci projektu Ostraváček se v hale Na Jízdárně účastnilo 123 ostravských dětí. V školském poháru vyhrála ve žluté kategorii ZŠ Porubská, ¬oranžové ZŠ Bulharská, oranžovožluté ZŠ Bělský les a červené ZŠ Proskovice. Nejlepšími hráči turnaje byli vyhlášeni Josef Dedek, Tomáš Matýsek, David Rychecký a Tomáš Vašíček.

město podporuje

LIGOVÝ FINIŠ.

Po domácím utkání s Příbramí (so 4. 5., 17) čekají Baník Ostrava v Gambrinus lize na Bazalech ještě dva soupeři: Dukla Praha (st 22. 5., 17) a Jablonec (so 1. 6., 17). Uvádíme úřední termíny zápasů, které se mohou ještě operativně změnit.


MEDAILE. ALE JAKÁ?

Házen¬kářky DHC Sokol Poruba už loňský titul mistryň ČR neobhájí. Baník Most letos dominoval česko-slovenské inzerlize (Poruba byla třetí) i domácí ligové nadstavbě. Po domácím utkání s novopečenými mistryněmi ze severu Čech (so 4. 5., 18 v hale Sareza v Hrušovské) už porubské ženy čeká závěrečný duel na Slavii Praha (12. 5.), který by měl rozhodnout o jejich konečném umístění.


NA KONÍČKY DO Staré BĚLÉ.

Nejlepší domácí parkuroví koně a jezdci budou k vidění ve dnech 17.–19. 5. v areálu JK Baník Ostrava ve Staré Bělé. Pojede se tam 49. ročník Velké ceny Ostravy, zároveň jako III. kolo Poháru České pojišťovny. Ve třídenním programu je devět disciplín v kategoriích Z, L, S, ST a ZL. Hlavní závod velké ceny v obtížnosti skoků T se pojede v neděli.


VOZÍČKÁŘI O TITULY.

Hala ve Varenské bude od 16. do 19. 5. patřit hendikepovaným sportovcům. Stolní tenisté – vozíčkáři tady sehrají 19. ročník mistrovství České republiky. Šampionát představuje pro hráče vyvrcholení sezóny, během které odehráli deset nominačních turnajů v rámci Českého poháru. O tituly a medaile se muži utkají ve třech skupinách: para – postižení dolních končetin, kvadru – postižení dolních i horních končetin. Soutěž žen absolvují hráčky bez rozdílu postižení. (liv)

Naděje stolního tenisu

Mistrovství ČR skončilo pro pořádající TJ Ostrava úspěchem. Starší žáci Patrik Klos, Jiří a Tomáš Martinkové a Jakub Plachta vybojovali zlaté medaile v hale ve Varenské. Ve stejné kategorii skončily Ostravanky šesté, stejně jako vinou zranění oslabení dorostenci TJ Ostrava. (mm)

Medaile z ringu

Daniel Gábor zlato, Lukáš Dekýš stříbro! To je výsledek účasti boxerů BC Poruba na mistrovství ČR juniorů v Kroměříži. Gábor si poradil postupně s Ištokem, Czyganym a ve finále s Čurejou. Dekýš zvítězil nad Štruncem a Bartůňkem, ale ve finále podlehl Agateljanovi. (rt)

Do tanečního týmu

Roztleskávačky Fit & Fun Cheerleaders, které utvářejí atmosféru při zápasech hokejistů a florbalistů Vítkovic aj. zvou do svých řad dívky od 7 do 15 let. Informace na tel. č. 777 665 440. (h)


 

Strana 16

Ostravská muzejní noc 2013

Pátý ročník Ostravské muzejní noci v sobotu 25. května je očekáván s napětím. Každý rok se totiž této zábavné i naučné akce zúčastňuje více organizací i více návštěvníků, kteří si zvykli poznávat zázemí kulturních institucí v neobvyklé době a neobvyklým způsobem. Během Ostravské muzejní noci vypraví DPO tři bezplatné autobusy, které budou spojovat jednotlivé lokality. Společná výchozí zastávka je Výstaviště, odjezdy vždy v každou 10., 30. a 50. minutu. První odjezdy od Výstaviště od 16.50 hod. do půlnoci. Do některých organizací je pro velký zájem a omezenou kapacitu nutné si rezervovat místo. Kam se podíváme letos?

NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ.

Divadlo A. Dvořáka: od 20 hodin – zážitkový program, 30 hostů bude moci v divadle i přespat. Info na www.ndm.cz, nutná registrace a potvrzení, přihlášení na dita.eibenova@ndm.cz, tel. 596 276 201.

DIVADLO PETRA BEZRUČE.

Od 17 do 18 hod. pohádka Maxipes Fík, po představení focení v kulisách inscenace. Nutná rezervace, info na www.ostravskamuzejninoc.cz, info@bezruci.cz, tel. 605 268 799.

DIVADLO LOUTEK OSTRAVA.

Od 17, 18, 19, 20 a 21 hod. – Karkulka hledá babičku, inscenovaná prohlídka divadla, každou půlhodinu prohlídka nové přístavby. Rezervace lze vyzvednout ve foyer divadla 25. května od 16.45 hod., další na info@dlo-ostrava.cz, tel. 596 100 500.

ALLIANCE FRANÇAISE OSTRAVA.

Od 18 do 20 hod. prezentace společnosti, hodina francouzštiny pro začátečníky, „Bordeaux večírek“ s vernisáží, fotografiemi a ochutnávkami. Info na info@gvuo.cz, www.gvuo.cz, tel. 596 112 566, 596 115 425.

ANTIKVARIÁT A KLUB FIDUCIA.

Od 18 hod. architektonická procházka od Nové radnice k Domu kultury města Ostravy s výkladem Martina Strakoše. Od 18 do 22 hod. muzejní ateliér pro děti a rodiče ve Fiducii, tamtéž výstavy, info na www.antifiducia.cz, akce@antikfiducia.cz, tel. 596 117 312.

COOLTOUR.

Pavilon C na Černé louce: od 17 do 24 hod. výstava studentů Fakulty umění Ostravské univerzity, od 21 hod. představení Slovosledi uvádí Všichni Teigeho muži. Info na cooltour@cooltourova.cz. , www.cooltourova.cz, tel. 734 850 975.

DOPRAVNÍ PODNIK OSTRAVA.

Ústřední dílny DPO Martinov: od 16 do 23 hod. prohlídka historických tramvají, ze zastávky Dílny DP bude do areálu jezdit nízkopodlažní tramvaj. Info na dpored@dpo.cz, www.dpo.cz, tel. 597 401 140.

GALERIE MAGNA.

Od 18 do 22.30 hod. výstava unikátních skleněných objektů, tvůrčí dílny pro návštěvníky. Info na magna@email.cz, www.magna.zde.cz, tel. 599 502 123, 608 734 578.

DOLNÍ OBLAST VÍTKOVICE.

Hala Gong: od 18, 19, 20,21, 22 a 23 hod. prohlídka vstupní haly a výstavy Štreitových fotografií, od 18 do 24 hod. prohlídka NKP Dolní oblasti vč. Gongu, vstupné. Placené prohlídky interaktivního muzea. Info na nkp@vitkovice.cz, www.dolnivitkovice.cz, www.svet-techniky-ostrava.cz, tel. 724 955 121.

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ.

Od 17 do 23. 45 hod. volné prohlídky, výtvarné dílny, tvořivé dílny, malování na tvář, stínohra s fotkou na památku, představení cirkusu aj., překvapení na závěr. Info a rezervace na www.ostravskamuzejninoc.cz, info@gvuo.cz, www.gvuo.cz, tel. 596 112 566, 596 115 425.

HASIČSKÉ MUZEUM.

Od 16 do 24 hodin soutěže, projekce filmů, ukázky hasičské techniky, prezentace tísňových volání, malý koncert. Info na muzeum@hzsmsk.cz, http://muzeum.hzsmsk.cz, tel. 596 136 841.

CENTRUM KULTURY A VZDĚLÁVÁNÍ (Parník).

Od 16 hod. do půlnoci volný vstup na výstavy, od 18 do 20 hod. malovaný pohádkový karneval, od 20 hod. galerijní animace, jazz, show Patrika Kee, orientální tance aj. Info na www.ckv-ostrava.cz, www.sokolska26.cz, sokolska26@ckv-ostrava.cz, tel. 596 138 937.

INDUSTRIAL GALLERY.

Kavárna, výstava malíře Jakuba Hoška, od 20 hod. koncert a live projekce. Info na info@industrialgallery.cz, www.industrialgallery.cz, tel. 725 951 904.

JANÁČKOVA FILHARMONIE.

Od 17 do půlnoci procházka historií orchestru, animační program (zkušebna orchestru v DKMO), od 19.30 představení dětské kapely, od 20.30 hudební kinokavárna s filmovou projekcí. Info na office@jfo.cz, www.jfo.cz, tel. 596 619 914, 597 489 495.

JANÁČKOVA KONZERVATOŘ.

Od 17 do 22 hod. koncert Drumshow, prezentace tanečního oddělení, kytarový koncert, akordeonové varieté, dějiny hudby v kostce, koncert zobcových fléten, ukázky z inscenací aj. Info na info@jko.cz, www. jko.cz, tel. 596 112 007, 596 111 441, GSM 603 180 895.

KNIHOVNA MĚSTA OSTRAVY.

Ústřední knihovna od 17 do 22 hod. hledání dračího pokladu, hudební a taneční smršť, ukázky zahraničních kultur, přednáška o Tolkienovi. Ve všech pobočkách knihovny tradiční služby od 17 do 22 hodin. Info na kmo@kmo.cz, www.kmo.cz, tel. 599 522 612.

LANDEK PARK.

Od 18 do 24 hod. prohlídka expozic hornického muzea i záchranářství. Info na landekpark@vitkovice.cz, www.landekpark.cz, tel. 596 131 804.

MINIUNI.

Od 17 do 24 hod. volná prohlídka všech modelů v areálu Miniuni za Divadlem A. Dvořáka, info na miniuni.ovas@cerna-louka.cz, www.svetminiatur.cz, tel. 596 119 900.

MORAVSKOSLEZSKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA.

Od 17.30 do 23 hod. netradiční prohlídka prostor v podzemí, prezentace nejzajímavějších knih z fondu, běžné služby. Info na msvk@svkos.cz, www.svkos.cz, tel. 596 118 881-2.

MUZEUM A GALERIE MLEJN.

Od 17 do půlnoci křest knihy, výstava, komentované prohlídky, promítání filmů, mletí obilí. Info na galeriemlejn@gmail.com, www.mlejn.com, tel. 596 136 033.

NOVÁ AKROPOLIS.

Od 17 do půlnoci malování archeol. reprodukcí z Egypta, prezentace italské renesance, výstava, prodej. Info na ostrava@akropolis.cz, www.akropolis.cz, tel. 596 134 980.

SLEZSKOOSTRAVSKÁ GALERIE.

Od 17 do 24 hod. výstava Slavné vily 4+1. Info na www.slezskaostrava.cz, vvahalikova@slezska.cz, tel. 599 410 426.

STŘEDISKO VIRIDIAN.

Od 17 do 24 malování netradičního obrazu, výstava portrétů a aktů, zábavný tvůrčí program, přednáška malíře L. Kunce. Info na info@viridian.cz, www.viridian.cz, tel. 608 315 777, 739 093 206.

STŘEDNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA.

Od 17 do 22 hod. interaktivní výtvarné aktivity vč. hrnčířského kruhu, hudba. Info na studijni@sus-ostrava.cz, www.sus-ostrava.cz, tel. 596 114 985.

TYFLOCENTRUM.

Středisko pro slabozraké: od 18 do 21 hod. zkuste si, jak se žije bez zraku. Info na www.tyflocentrum-ova.cz, posta@tyflocentrum-ova.cz, tel. 596 783 073.

CHAGALL.

Od 17 do 23 hod. výstava Heleny Salichové, komentované prohlídky prodejních galerií, info na chagall@chagall.cz, www.chagall.cz, tel. 596 112 019. (ola)