Zoo bude řešit elektřinu a parkování

24/2 2017

Rostoucí nároky na odběr elektrické energie bude Zoo Ostrava řešit rekonstrukcí stávající sítě za 89,5 milionu korun včetně DPH. Práce budou probíhat šetrně s ohledem na návštěvníky i zvířata. Do budoucna chce zoo řešit také problematiku parkování, a to výstavbou parkovacího domu. Informoval o tom náměstek primátora Břetislav Riger.

Zoo bude řešit elektřinu a parkování

Jeleni milu. Foto: P. Vlček

Rekonstrukci elektroenergetických rozvodů provede ostravská společnost VAE, která vyhrála veřejnou soutěž. Práce budou trvat 101 týdnů od předání staveniště, které je naplánováno na druhý březnový týden. Současnou síť s jedinou centrální trafostanicí a následnými kabelovými rozvody pro jednotlivé objekty, která už není dostačující, je značně zastaralá a často poruchová, nahradí vstupní trafostanice s kabelovými přípojkami a dvěma podružnými kioskovými trafostanicemi se zemními kabelovými propojeními, které budou elektřinou zásobovat všechny stavby v areálu. Obnovy se dočkají také elektrické rozvody a rozvaděčové skříně, stavebními úpravami projdou jednotlivé objekty a pavilony.

„Výši ceny ovlivňuje jednak členitý terén v areálu zoo, jednak velké vzdálenosti, které je třeba propojit. Naplánovanými pracemi směřujeme k vyšší provozní spolehlivosti, rychlému odstranění poruch a také k ekonomičtějšímu a bezpečnějšímu provozu,“ uvedl náměstek primátora pro investice Riger.

Výstavba parkovacího domu, který bude umístěn mezi současnými parkovišti, je plánována na rok 2019. Zatím existují dvě varianty parkovacího domu – pro 125 a pro 199 vozidel. Cena stavby by neměla přesáhnout 60 milionů korun. Současná kapacita parkovišť je 455 míst, ve špičce ale do zahrady přijíždí až 2000 automobilů.