Zlaté medaile pro dárce krve

25/11 2014

Osm desítek dárců krve, kteří odevzdávají tuto nenahraditelnou tekutinu v Krevním Centru Fakultní nemocnice Ostrava, převzalo v pondělí 24. listopadu v obřadní síni Nové radnice zlaté medaile doktora Janského za 40 bezpříspěvkových odběrů. Mezi oceněnými bylo 20 žen. Vyznamenání předal primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Zlaté medaile pro dárce krve

Zlaté medaile doktora Janského za 40 odběrů krve předal oceněným primátor Tomáš Macura. Foto: P. Havránek

„Je pro mne velkou ctí, že jednou z mých prvních ceremoniálních povinností ve funkci primátora je právě předat ocenění za dárcovství krve,“ vyzdvihl primátor Macura. „Vedení města tyto aktivity podporuje a bude podporovat,“ ujistil.

Spolu s Tomášem Macurou blahopřáli vyznamenaným předsedkyně Oblastního spolku Českého červeného kříže Milada Němčíková, zástupci Krevního centra FNO, zdravotních pojišťoven a další. Setkání zpestřilo vystoupení studentů Janáčkovy konzervatoře.

Ještě než celá slavnost začala, zeptali jsme se některých dárců, proč vlastně tuto činnost provádějí. „Protože si myslím, že je to tak správně, že to pomůže lidem, a že i já se mohu dostat do situace, kdy budu krev potřebovat,“ konstatoval osmadvacetiletý Antonín Štefánik z Poruby. O tom, že jsou jeho slova více než pravdivá, svědčí jeho vlastní příběh. Krev začal darovat v osmnácti. Když mu bylo dvaadvacet, havaroval na motorce a lékaři mu naordinovali transfuzi. „Takže mi tu krev vlastně vrátili,“ usmívá se Štefánik s tím, že je teprve na začátku cesty. „Můj otec má na kontě 180 odběrů a právě jím jsem se nechal inspirovat,“ vypráví.