Zlatá Janského medaile dárcům krve

5/12 2016

Osm desítek statečných žen a mužů přijalo v pondělí 5. prosince pozvání do Radnice města Ostravy na slavnostní předání Zlatých medailí MUDr. Jana Janského. Vyznamenání za čtyřicet bezpříspěvkových odběrů krve a krevních derivátů v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě jim udělil Český červený kříž.

Zlatá Janského medaile dárcům krve

FOTO: Prosincové předání zlatých medailí Jana Janského v Nové radnici. Snímky Petr Havránek

Janského medaili předali náměstek primátora města Ostravy Michal Mariánek spolu s předsedkyní oblastí rady ČČK v Ostravě Miladou Němčíkovou. Hosty přivítal v úvodu náměstek Mariánek, který připomněl jedinečnou a nezastupitelnou roli dárců krve při péči o zdraví lidí a záchraně životů a dárcům jménem města Ostravy vyslovil poděkování za nezištnost.

Dárci krve převzali kromě Janského plaket také upomínkové dárky a finanční odměnu statutárního města Ostravy. Slavnostnímu setkání byli kromě představitelů města a oblastního spolku ČČK přítomni také zástupci Krevního centra FN a zdravotních pojišťoven.

Ocenění plaketou je pojmenováno po Janu Janském, českém lékaři a psychiatrovi, objeviteli čtvrté krevní skupiny. Janského plakety jsou udělovány v České republice a na Slovensku. V ČR je uděluje Český červený kříž.