Osobnosti Ostravy byly oceněny

13/12 2017

Dvě čestná občanství a čtyři Ceny města schválili zastupitelé Ostravy na svém zasedání 13. prosince. Čestnými občany Ostravy se stali lékař Věroslav Dušek a divadelní režisér a herec Luděk Eliáš. Cena města byla udělena Alexandře Gasnárkové, Jiřině Kábrtové, Renátě Huserové a in memoriam Blaženě Przybylové.

Osobnosti Ostravy byly oceněny

Oceněné osobnosti. Zleva: Renáta Huserová, Luděk Eliáš, Jiřina Kábrtová, Marek a Jan Przybylovi, Alexandra Gasnárková a vnuk V. Duška p. Kaloč. Foto: Jiří Zerzoň

Čestnými občany města Ostravy jsou od středy 13. prosince lékař Věroslav Dušek za osobní hrdinství v boji za svobodu a rozvíjení demokracie a režisér a herec Luděk Eliáš za mimořádný přínos pro kulturu města, osobní statečnost a zásluhy při vzdělávání mladé generace v oblasti válečné historie.

Cena města Ostravy byla udělena herečce Alexandře Gasnárkové, ředitelce Komorní scény Aréna Renátě Huserové ředitelce Ostravského muzea Jiřině Kábrtové in memoriam tragicky zesnulé ředitelce Archivu města Ostravy Blaženě Przybylové.

„Jsem dojatý. Bylo mi dopřáno dožít se vysokého věku, i když jsem měl neveselé zážitky. Myslím si, že o nich je třeba informovat mladou generaci. Mělo by to být varování před chybami, které se staly a také bychom se z těchto věcí měli poučit,“ uvedl 94letý Luděk Eliáš, který ve válečných letech přežil utrpení v koncentračních táborech a o svém osudu chodí dodnes vyprávět středoškolákům.

„Svým studentům říkám, že herectví je nejkrásnější povolání. Vždyť kdo může prožít tolik životů jako herec,“ řekla s úsměvem Alexandra Gasnárková. „Velice si ceny vážím. Těch 25 let v Komorní scéně aréna uběhlo velice rychle. Takový je čas,“ prohlásila Renáta Huserová. „Díky Ostravo. Na naše město můžeme být právem hrdi,“ děkovala Jiřina Kábrtová.

Ze zdravotních důvodů se nemohl dostavit Věroslav Dušek, za něj převzal cenu vnuk. Cenu pro Blaženu Przybylovou převzali její manžel a syn.      

Titul Čestný občan města Ostravy za celoživotní práci a významný přínos pro město Ostravu obdrželi:

MUDr. Věroslav Dušek - narozen v roce 1922, lékař – chirurg, od svých 4 let zapálený sokol a zejména celoživotní bojovník za svobodu a demokracii. Za války aktivně pracoval v sokolském odboji, byl zatčen, vězněn a deportován do koncentračního tábora Dachau. Během 5 let prošel dalšími německými koncentračními tábory. Do boje za demokracii se zapojil také v období Pražského jara v roce 1968, byl předsedou okresního klubu Společnosti pro lidská práva v Novém Jičíně. Po roce 1989 byl jedním ze zakladatelů obnovené Sokolské župy moravskoslezské, stal se jejím prvním starostou a funkci vykonával až do roku 1997. V roce 2017 se stal jejím čestným členem.

Luděk Eliáš - divadelní a filmový herec, moderátor a publicista se narodil v roce 1923. K divadlu se dostal v terezínském ghettu, přežil vyhlazovací tábor v Osvětimi, Birkenau, Sachshausenu, nálety i pochod smrti. Od roku 1956 zakotvil natrvalo v Divadle Petra Bezruče, kterého se stal v roce 1961 ředitelem. Uplatnil se také v televizi a rozhlase jako moderátor. Při okupaci v roce 1968 vysílal z improvizovaného studia ČT a podílel se na svobodném pookupačním vysílání. Luděk Eliáš pravidelně navštěvuje střední školy a beseduje se studenty o zážitcích z války a srpna 1968 a následné normalizace. Je členem ostravské pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu, nositelem ceny Jaroslava Šavrdy a rotariánského ocenění Paul Harris Felow.

Cenu města Ostravy obdržely:

Alexandra Gasnárková - významná ostravská herečka, v angažmá činohry NDM byla od roku 1970 do roku 2010, s divadlem externě spolupracuje doposud. Ztvárnila více než stovku divadelních rolí, jmenujme například Julii, Roxanu, Lady Macbeth, Manon, Maryšu, Markýzu de Merteuil a mnoho dalších. Hrála také v řadě českých TV inscenací a filmů. Je členkou hodnotící komise Herecké asociace pro udělování cen Thálie pro oblast moravských a slezských divadel. Déle než dvacet let učí na Janáčkově konzervatoři v Ostravě obor Herecká výchova s výbornými výsledky, což dokazuje řada jejích žáků, kteří získali angažmá v divadlech v Praze, Brně, Ostravě.

RNDr. Jiřina Kábrtová - dlouholetá ředitelka městské příspěvkové organizace Ostravské muzeum. Pod jejím vedením se v Ostravském muzeu otevřely nové expozice a dostala prostor i historie Ostravy. Je iniciátorkou mnoha prestižních výstav z posledních let jako např. Král, který létal, Cesta ke Zlaté bule sicilské, Albrecht Dürer a jeho současníci, Válečná tažení na Velké hedvábné cestě, Seznamte se: William Shakespeare, Korunovační klenoty nebo letošní Ostrava nevídaná. V rámci své profese se Jiřina Kábrtová dlouhou řadu let věnuje přednáškové a publikační činnosti a kromě klasické muzejní činnosti také pořádání zajímavých akcí, výstav a celoměstských projektů jako např. oslav 750 let od první písemné zmínky o Ostravě.   

Mgr. Renáta Huserová - ředitelka městské příspěvkové organizace Komorní scéna Aréna od roku 1994. Vybudovala z malého poloprofesionálního divadla prestižní divadelní scénu. Pod jejím vedením získává Komorní scéna Aréna významná divadelní ocenění již řadu let. V rámci cen Alfréda Radoka obdrželo divadlo v roce 2014 cenu nejvyšší. V roce 2016 získalo dokonce pět Cen divadelní kritiky a prestižní ocenění Divadlo roku 2015. V roce 2017 se Komorní scéna Aréna pod vedením Renáty Huserové zařadila mezi nejúspěšnější české divadelní scény a získala nejvyšší české divadelní ocenění – stala se Divadlem roku 2016 a pomyslně tak vstoupila do moravské a ostravské síně slávy. 

Cenu města Ostravy in memoriam obdržela:

PhDr. Blažena Przybylová - byla významnou ostravskou archivářkou, historičkou a dlouholetou ředitelkou Archivu města Ostravy. Od 90. let systematicky utvářela jeho novou podobu, smysl a rozvoj. AMO se stal pod jejím vedením moderní institucí s rozsáhlou publikační činností, především kvalitní edicí sborníku Ostrava. Spolupracovala se školami, učiteli dějepisu a ostravskými institucemi. Formou přednášek a výstav ráda seznamovala veřejnost s dějinami Ostravy a často otevírala dveře archivu žákům a studentům ostravských škol, spolupořádala konference a tematické exkurze. Jako ředitelka archivu se neuzavírala jen ve své instituci, ale stála u zrodu Okrašlovacího spolku za krásnou Ostravu, jehož pak byla aktivní členkou. Blažena Przybylová tragicky zahynula 31. 10. 2017, její místo po tragickém skonu zůstane bohužel navždy prázdné.