Začne platit nová vyhláška o nočním klidu

16/4 2017

Nová obecně závazná vyhláška o nočním klidu, která vstoupí v platnost 20. dubna, upravuje délku trvání kulturních a sportovních akcí s hudebními produkcemi. Sjednocuje dobu nočního klidu. Primátor Tomáš Macura hodnotí vyhlášku jako kompromis mezi pořadateli akcí a obyvateli, kteří se chtějí vyspat. Žádná akce nesmí rušit noční klid po druhé hodině ranní.

Začne platit nová vyhláška o nočním klidu

Vyhláška nově určuje dobu, kdy hudební produkce nesmí rušit noční klid. Ilustrační snímek: MMO

Ostravští zastupitelé přijali 5. dubna obecně závaznou vyhlášku o nočním klidu, která vstoupí v platnost ve čtvrtek 20. dubna 2017. Hlavním impulzem k jejímu vzniku bylo vyhodnocení loňské festivalové sezóny. Tato vyhláška mj. ruší loni přijatou OZV č. 7/2016, která upravovala délku trvání kulturních a sportovních akcí s hudebními produkcemi.

Základní změnou je vymezení doby nočního klidu v dotčených městských obvodech ve výjimečných případech od jedné hodiny do šesti hodin ráno. Pokud po dni, ve kterém se akce koná, následuje sobota, neděle anebo svátek, vymezuje se v těchto případech doba nočního klidu od dvou do šesti hodin ráno. Běžná doba nočního klidu je stanovena zákonem od 22 hodin do 6 hodin ráno.

K hodnocení průběhu loňských venkovních akcí posloužily desítky stížností, které obdržel magistrát města, úřady městských obvodů a Městská policie Ostrava. Protože byla loni přijatá regulace konaných akcí vyhodnocena jako nedostatečná, zastupitelé města rozhodli o nastavení nových, přísnějších podmínek.

„Hledáme rozumný kompromis mezi bavícími se návštěvníky oblíbených akcí a rezidenty, kteří se chtějí vyspat. Ke změnám jsme přistoupili, aby se minimalizoval počet nespokojených reakcí, kterých už loni bylo o něco méně než předloni. Zkrátili jsme dobu pro konání jednotlivých akcí, žádná z nich už nemůže trvat do tří do rána. Maximální limit je nastaven do druhé hodiny ranní. V monitorování situace budeme samozřejmě pokračovat i v letošním roce,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Vyhláška o nočním klidu přináší výčet 106 kulturních a sportovních akcí, při jejichž konání je zkrácena doba nočního klidu, a to od jedné hodiny do 6 hodin ráno. Pokud po dni, ve kterém se akce koná, následuje sobota, neděle nebo svátek, vymezuje se v těchto případech doba nočního klidu od 2 do 6 hodin ráno.

Pořadatelé vyjmenovaných akcí jsou povinni vždy nejméně 30 dní před jejich konáním oznámit městu podrobnosti o akci, jako je jméno nebo název a adresa pořadatele, přesný termín konání, předpokládaný počet účastníků, počet osob zajišťujících pořadatelskou službu, způsob likvidace odpadků a další.

Všechny ostatní venkovní veřejně přístupné akce spojené s produkcí hudby a hlukem lze provozovat pouze od 6 hodin ráno do 22 hodin večer. Oznamovací povinnost se na ně nevztahuje.

Z důvodu velikosti města Ostravy není doba nočního klidu zkrácena při konání předmětné akce na celém území města, ale jen v tzv. „dotčených“ městských obvodech, tedy těch, jejichž obyvatelé by mohli být zejména zvukem z hudebních produkcí rušeni.

Za porušení obecně závazné vyhlášky města hrozí fyzickým osobám pokuta do výše 30 tisíc korun, právnickým nebo podnikajícím fyzickým osobám pokuta do 200 tisíc korun.