Začaly opravy poškozené dlažby na Masarykově náměstí

11/10 2011

Dnes ráno zahájila stavební firma Eiffage Construction práce na opravě dlažby na Masarykově náměstí v centru Ostravy.  Přivezla oplocení, s nímž bude ohrazena opravovaná část okolo kotvení vánočního stromu a pruh středem náměstí. Dlažba je poškozená s největší pravděpodobností vlivem použití nekvalitního materiálu ze strany dodavatele rekonstrukce dlažby před čtyřmi lety. Dodavatelem prací byla tehdy firma Tchas, jejíž nástupnickou firmou je právě Eiffage Construction.

Začaly opravy poškozené dlažby na Masarykově náměstí

K foto: Dlažba Masarykova náměstí z ptačí perspektivy

Poškození se projevilo záhy po rekonstrukci, impulsem k zásahu města, vedoucímu k řešení situace, pak byl propad hasičského auta dlažbou v květnu roku 2010. Město Ostrava, které do původní dlažby investovalo částku 34 miliónů korun bez DPH,  začalo poté vést dlouhodobý spor s firmou Eiffage Construction kvůli nejasnému původu dlažby. Ta měla být pořízena z tuzemských zdrojů a podle odborných posudků byla s vysokou pravděpodobností místo toho použita levnější varianta s menší trvanlivostí. Město Ostrava se nakonec po zhruba roce s firmou Eiffage Construction dohodlo bez soudu na tom, že náklady na opravu uhradí právě tato stavební společnost. Celková částka potřebná na rekonstrukci je 7 milionů korun. Z toho 6 milionů uhradí Eiffage Construction v rámci reklamace poškozených míst náměstí. Jeden milion bude poskytnut z městského rozpočtu na větší zpevnění středového pruhu, které nebylo součástí původního projektu. Zároveň s opravou by měla být dlažba na náměstí zdrsněná pískováním tak, aby v zimě neklouzala.

Popraskaná dlažba začne být rozebírána od zítřka, pak bude odtěžen podklad pod dlažbou. Během příštího týdne bude opravený pruh zpevněn a dlažba bude uvedena do stavu v době původní kolaudace. Opravena budou rozbitá místa po obvodu náměstí a kompletně bude vyměněna dlažba v nejpostiženějším prostředním pruhu náměstí o rozměru 15 x 50 metrů.

Celá oprava má být ukončena k 20. listopadu. Po tomto datu budou na Masarykově náměstí zahájeny vánoční trhy.