Z jednání zastupitelstva města

2/7 2015

Kompletní inteligentní systém řízení dopravy, který umí pomocí ovlivňování světelných křižovatek udělovat preference vozidlům MHD, hasičů a dalších složek, Ostrava zatím mít nebude. Část projektu, na kterém se nedokázala shodnout rada, odmítlo 1. července na svém mimořádném zasedání i ostravské zastupitelstvo.

Z jednání zastupitelstva města

Zastupitelstvo města Ostravy při svém zasedání. Foto: J. Urban

Podstatou celého systému je vybavení šestnácti světelných křižovatek speciálními řadiči a jejich propojení s dispečinkem a palubními systémy ve zhruba 600 vozidlech městské hromadné dopravy. Má to umožnit plynulejší a rychlejší průjezd vozidel MHD křižovatkami a lepší řízení dopravy ve městě.

Důvodem zrušení nyní soutěžené části systému v hodnotě zhruba 120 milionů korun, z nichž by podstatná část byla hrazena z dotace z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko, byla nemožnost ukončení všech potřebných dodávek a prací ve smluvním termínu do 31. srpna letošního roku. Původně vymezený čas na realizaci projektu byl vyčerpán kvůli postupu jedné z firem, která se po neúspěchu ve výběrovém řízení obrátila se stížností na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Členové zastupitelstva na svém 7. zasedání naproti tomu schválili vydání potvrzení zřizovatele pro Městskou nemocnici Ostrava, které nemocnice potřebuje pro získání dotace na nákup moderní zobrazovací techniky za více než 50 milionů korun, z nichž až 85 procent může být uhrazeno z ROP Moravskoslezsko.

Projekt reaguje mimo jiné na deficit zázemí pro vzdělávání v oblasti moderních zobrazovacích metod v Moravskoslezském kraji a je zaměřen na zlepšení vzdělávacích podmínek studentů lékařských a dalších zdravotnických oborů, stejně jako středních zdravotních škol.