Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

V Petřkovicích začala historická výstava

Poslední změna: Pondělí 09.01.2017 15:20 - Stejskal René

Pondělí 09.01.2017 16:15

Součástí letošních oslav k 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě je putovní výstava s názvem Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti. Mapuje nejdůležitější milníky v dějinách města. Postupně ji uvidí obyvatelé všech ostravských obvodů. Výstavu slavnostně zahájil  náměstek primátora Michal Mariánek se starostou Petřkovic Ivo Mikulicou v petřkovickém kulturním domě. 

V Petřkovicích začala historická výstava

Výstava o historii Ostravy měla svou premiéru v kulturním domě v Petřkovicích. foto: Jiří Zerzoň

Výstava měla svou premiéru 9. ledna symbolicky v Petřkovicích. „Letos slavíme 750. výročí první zmínky o Ostravě ze závěti biskupa Bruna ze Schauenburku. Historie Ostravy se ale začala psát před 25 tisíci lety právě v Petřkovicích, kdy zdejší vrch Landek osídlili lovci mamutů,“ řekl na zahájení výstavy náměstek primátora Michal Mariánek.  Díky archeologickému průzkumu se vrch Landek řadí k nejvýznamnějším nalezištím z doby kamenné ve střední Evropě. V ohništích byly objeveny zbytky kamenného uhlí ze sloje, která vychází na povrch, což dokazuje vůbec první využití uhlí člověkem. Na Landeku archeologové našli sošku – 4,7 centimetru vysokou figurku ženského těla vyřezanou z krevele, známou jako Landecká či Petřkovická venuše

Kolem Landeku také vedla proslulá obchodní jantarová stezka. V 6. století na Landeku vzniklo opevněné hradisko, později se se pány na Landeku stali opavští Přemyslovci – přímí příbuzní českých králů. Lokalita je dnes oblíbeným výletním místem s panoramatickým výhledem na Ostravu, s přírodními unikáty a s naučnou stezkou.

„Nebylo lehké umístit na pět panelů celou historii Ostravy. Věřím, že jsme vybrali ty nejvýznamnější milníky v dějinách města,“ uvedla Blažena Przybylová, ředitelka Archivu města Ostravy, který výstavu ve spolupráci s magistrátem připravil. 

V lednu je výstava kromě Petřkovic k vidění také ve Vítkovicích, v únoru se přesune do Krásného Pole a Michálkovic a v březnu do Hrabové a Svinova.