Vybraní architekti navrhnou vzhled jatek

22/3 2017

O návrh budoucího vzhledu městských jatek, které mají sloužit galerii Plato, se utká v soutěži deset architektonických kanceláří. Ty dodají do 21. dubna návrhy na proměnu budovy jatek. Porota návrhy posoudí a vítěz by měl být znám během června letošního roku. O průběhu soutěže informoval primátor Tomáš Macura.

Vybraní architekti navrhnou vzhled jatek

Budova městských jatek. Foto: Lukáš Kaboň

Architektonická soutěž na proměnu objektu bývalých městských jatek pokračuje. Město původně oslovilo přímo pět architektonických kanceláří a Rada města k této pětici přidala dalších pět, takže soutěží deset kanceláří. „Máme konečně vybranou desítku zájemců se skvělými referencemi, kteří už určitě pracují na podkladech ze soutěžních podmínek. Na přelomu dubna a května posoudí porota jejich díla a v červnu by mohl být znám vítěz. Musím říct, že jsem opravdu zvědavý, jaké návrhy na proměnu bývalých jatek dorazí,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura. Porota může vybrat soutěžní návrhy, které následně nechá dopracovat na základě zpřesněných soutěžních podmínek, anebo může vyhlásit výsledky soutěže z dodaných návrhů.

Oslovené kanceláře doložily svou kvalifikaci nejen zaslanými portfolii a referencemi. Na svých kontech mají řadu realizací staveb pro kulturní instituce. Díla některých oslovených účastníků získaly ocenění na mezinárodních soutěžích a festivalech, např. architekt Robert Konieczny a jeho tým KWK PROMES na World Architecture Festival 2016 v Berlíně získal cenu World of the Year 2016 za Národní muzeum ve Štětíně – Centrum dialogu Przelomy.

Několik žádostí muselo být ze soutěže vyřazeno, protože doručily návrhy až po stanoveném termínu. Soutěže se řídí zákonnými podmínkami, takže nebylo možné je dodatečně akceptovat.