V Ostravě vzniká divadelní archiv

11/6 2018

Ostravský divadelní archiv je ojedinělým projektem evropského formátu, Ostrava bude navíc jediným městem v ČR, které se bude něčím podobným prezentovat. V rámci první fáze své činnosti archiv mapuje repertoár Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče, Divadla loutek, Komorní scény Aréna a Divadla Mír. Ambicí projektu je zaznamenat a zpřístupnit odborné i laické veřejnosti celou historii profesionálního divadla v Ostravě a jeho významných osobností.

V Ostravě vzniká divadelní archiv

Vedoucí projektu Ostravského divadelního archivu Stanislava Hrušková. Foto: NDM – Eva Mikulášková

„Cílem je vytvořit digitální databázi zahrnující soupis repertoáru, premiér, inscenačních týmů či obsazení a rovněž soupis ostravských míst, na kterých probíhaly pravidelné divadelní produkce,“ upřesnila vedoucí projektu Stanislava Hrušková. „Zároveň budou digitalizovány dokumenty, aby badatelé získali přehled o historických pramenech,“ dodala s tím, že s nápadem na vytvoření Ostravského divadelního archivu přišel ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil v době, kdy se začal digitalizovat archiv NDM.

Pro veřejnost bude archiv zpřístupněn v elektronické podobě u příležitosti 100. výročí NDM, tedy nejpozději na podzim roku 2019. Projekt je realizován za finanční podpory města Ostravy.