U Stodolní ulice vznikne kulturní čtvrť

22/6 2017

Ostrava odkoupí soubor šesti budov v těsné blízkosti historických městských jatek, které město získalo loni. Jde o objekt, který byl vybudován v letech 1925 až 1927 v rámci rekonstrukce jatek a který původně sloužil jako předchladírna, chladírna a mrazírna. Koupi souboru staveb za bezmála 38 milionů korun odsouhlasilo 21. června městské zastupitelstvo.

U Stodolní ulice vznikne kulturní čtvrť

Kvůli zachování jednotného stylu by obnovu zakoupených objektů mohlo projektovat stejné architektonické studio, které vyhrálo soutěž na rekonstrukci jatek. Foto: L. Kaboň

Jak informoval primátor Tomáš Macura, jde o budovy v centrální části města s přístupem z ulice Stodolní, Masné a  Porážkové. Jsou převážně ve špatném stavu a těsně přiléhají k objektu historických jatek, jedna přímo stěnou. V případě plánované rekonstrukce a přestavby jatek na galerii moderního umění by vytvářely novému kulturnímu stánku nevzhledné okolí, navíc se jejich majitelé automaticky stávají účastníky řízení o stavbě a mohou je komplikovat.

„Díky koupi těchto budov můžeme naopak realizovat záměr města vytvořit z této lokality kulturní čtvrť Ostravy, jejíž vznik přispěje ke zkulturnění a obnovení věhlasu Stodolní ulice a centra Ostravy,“ uvedl primátor Macura. Objekt by podle aktuálního konceptu měl sloužit hlavně k podpoře kreativního umění a pro komunitní a spolkovou činnost.

Město jednalo s majiteli objektu opakovaně, při čemž problémem byla různá ocenění souboru budov ve znaleckých posudcích. Ten poslední je nakonec ohodnotil na 30,5 mil. korun. Rozdíl mezi touto cenou a schválenou kupní cenou je podle primátora Tomáše Macury akceptovatelný. „Protože znalecký posudek nemůže zohledňovat potenciál budoucího rozvoje území,“ vysvětlil.

Původně majitelé požadovali za stavby okolo 50 milionů korun.