Svoboda se těžko nabývá a snadno ztrácí

19/11 2014

Svoboda není darem z nebes. Je to hodnota, o kterou je třeba usilovat každý den. Protože svoboda se těžko nabývá, ale velmi snadno ztrácí. Při slavnostním aktu u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii, k uctění 25. výročí událostí 17. listopadu 1989, na to upozornil primátor Ostravy Tomáš Macura.

Svoboda se těžko nabývá a snadno ztrácí

Ke slavnostní náladě setkání ke Dni boje za svobodu a demokracii přispěl sbor Chorus Ostrava. Foto: J. Urban

Setkání uspořádané v úterý 18. listopadu ostravskou pobočkou Konfederace politických vězňů ČR (KPV ČR) a občanským sdružením PANT pod záštitou města Ostravy se konalo ve vstupní hale Nové radnice. U pamětní desky obětem zla tu položili kytice květů primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák, představitelé církví, Sokola, Junáka, obce legionářské, konfederace politických vězňů, členů pomocných technických praporů, politických stran. Program, který řídil předseda ostravské pobočky KPV ČR Leo Žídek, obohatil svými vystoupeními smíšený pěvecký sbor při Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzitě Ostrava Chorus.

„Pro mne osobně jako pro otce dospívajícího syna, který s ohledem na svůj věk hledá v tuto chvíli sám sebe, je důležité poznání, že mladí lidé potřebují vzory a je špatné a hloupé, pokud tyto vzory hledají v akčních seriálech,“ svěřil se primátor Macura. Dle jeho názoru by těmito vzory měli být právě bojovníci za svobodu. „Jsou to lidé z masa a kostí, kteří měli odvahu a vůli postavit se zlu a byli ochotni obětovat své zdraví, svobodu a mnohdy i svůj život v boji proti totalitě,“ uvedl Tomáš Macura.

Letošní oslavy Dne boje za svobodu a demokracii byly o to slavnostnější, že od událostí 17. listopadu 1989 uplynulo symbolických 25 let. Jejich účastníci si připomněli a uctili také studenty, kteří v okupovaném Československu projevili svůj odpor k nacistické totalitě při demonstracích 28. října a 17. listopadu 1939.