Superpočítačové centrum v cílové rovince

26/8 2014

Slavnostním otevřením v úterý 26. srpna své nové budovy v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se výstavba Národního superpočítačového centra IT4Innovations, projekt, na jehož přípravu poskytlo město Ostrava sedm milionů korun, dostává do cílové rovinky.

Superpočítačové centrum v cílové rovince

Nová budova Národního superpočítačového centra IT4Innovations v areálu VŠB – TU Ostrava.

Jak zmínil jeho ředitel Martin Palkovič, asi 170členný kolektiv zaměstnanců centra čeká nyní příprava technologií pro datový sál a především nákup superpočítače, který svým výkonem desetinásobně překročí výkon současného superpočítače Anselm. Tak zvaný Velký cluster bude uveden do provozu v roce 2015 a zařadí se mezi sto největších superpočítačů na světě.

Výstavba centra IT4Innovations je financováno prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Celkem 85% nákladů je hrazeno z prostředků Evropské unie, 15% ze státního rozpočtu České republiky. Výstavba nové budovy, která se stane domovem pro superpočítačovou infrastrukturu a výzkumné týmy, přišla na téměř 190 milionů korun. Na ploše téměř 10 000 m2 nabízí prostory a vybavení pro výzkum a vývoj v oblasti informačních technologií, prostory pro výzkumné pracovníky i administrativu projektu, zasedací místnosti vybavené nejmodernější technikou a především datový sál pro samotný superpočítač.

Architektonický výraz nové budovy je postaven na podobě kompaktního kvádru, který symbolizuje kovovou krabici na počítač. Na kvádru je aplikován silný motiv - do schématu převedený plochý spoj.

Slavnostního otevření se zúčastnili místopředseda vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jaromír Veber, rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák a další.