Stužka za záchranu života je bílá

22/7 2014

Na uniformách strážníků Martina Jandury a Petra Blasche se skví bílé stužky Za záchranu života. V úterý 22. července jim je osobně předal primátor Ostravy Petr Kajnar. Jménem celé rady města jim poděkoval za rychlou a rozhodnou akci, díky níž zachránili život osmačtyřicetiletého muže, jehož postihla zástava srdce.

Stužka za záchranu života je bílá

P. Kajnar předává ocenění strážníkům M. Jandurovi a P. Blaschovi. V pozadí ředitel MPO Z. Harazim. Foto: J. Urban

„Jsme na vás hrdí. Váš čin opět dokládá, že městská policie je tu pro občany a že dobře vyškolení strážníci jsou kdykoliv připraveni podat lidem pomocnou ruku,“ konstatoval Kajnar.

K události došlo 21. června v ranních hodinách na Hlavní třídě v Porubě. Vyznamenaní strážníci byli přivolaní do jednoho z místních obchodů k muži, který zkolaboval a zůstal bezvládně ležet na zemi. Muž přestal dýchat a začal modrat. Policisté mu okamžitě poskytli první pomoc a v masáži srdce pokračovali až do příjezdu rychlé záchranné služby. „Bylo to po fyzické i psychické stránce velice náročné, tvář toho muže asi nikdy nezapomenu,“ vzpomínal při přebírání ocenění starší z dvojice strážníků, jednapadesátiletý Blasch. Podobně hovořil i jeho o 15 let mladší kolega Jandura.

„Bylo to hrozně rychlé, nebyl čas přemýšlet, o něčem uvažovat. Můžeme jen poděkovat, že se v našem výcvikovém středisku věnuje otázkám poskytování první pomoci a záchrany života mimořádná pozornost. Tím jsme přesně věděli, co a jak máme provádět, jak se máme zachovat,“ shrnul Blasch.

Ředitel Městské policie Ostrava Zdeněk Harazim přítomné informoval, že zachráněný muž už ukončil hospitalizaci a vrátil se domů. Podle vyjádření ošetřujícího lékaře by bez pohotové pomoci strážníků neměl šanci přežít.

Stužka Za záchranu života je udělována od roku 2005. Je bílá s červeným křížem a dvěma červenými pruhy.