Strážníci oceněni za záchranu života

20/3 2018

Muže po infarktu úspěšně resuscitovali tři strážníci Městské policie Ostrava. Díky jejich pomoci muž nezemřel. Primátor strážníkům za jejich zákrok poděkoval a udělil jim stužky Za záchranu života.

Strážníci oceněni za záchranu života

Primátor Tomáš Macura blahopřeje strážníkovi Petru Velebovi. Foto: Lukáš Kaboň

Strážníci Petr Veleba, Adam Rokoš a Pavol Kikloš řešili v Přívoze 7. února ráno přestupek. „V té chvíli za námi přišel občan s tím, že za křižovatkou Hlučínské a Koksární ulice leží na zemi muž,“ popisoval Adam Rokoš. „Vydali jsme se na místo a za odstaveným autobusem našli muže, který ležel tváří k zemi,“ dodal Adam Rokoš. Z hlavní silnice na místo nebylo vidět a nebýt všímavého kolemjdoucího, muž by se pomoci nedočkal. „Obrátili jsme jej na záda, abychom zjistili, co s ním je. Měl tržnou ránu na čele způsobenou pádem, byl promodralý a nedýchal. Rozepnul jsem mu bundu, zaklonil hlavu a začal s masáží srdce,“ líčil Pavol Kikloš.

Petr Veleba mezitím volal lékařskou záchrannou službu a komunikoval s lékařem. „Problém byl v tom, že muž se sice po minutě masáže srdce dvakrát nadechnul, pak znovu přestal dýchat a to se několikrát opakovalo. Proto jsme mu celou dobu až do příjezdu sanitky muži masírovali srdce a v poskytnutí pomoci se střídali,“ uvedl Petr Veleba. Lékař, který dojel, zjistil, že muž utrpěl infarkt. Použil defibrilátor, a když pacient začal souvisle dýchat, za pomoci strážníků jej naložil do sanitky a převezl do nemocnice, kde se jeho zdravotní stav zlepšil. Následně lékař sdělil, že 63letý muž byl kardiakem a po infarktu, který jej zastihl na cestě, by bez pomoci strážníků zřejmě nepřežil.

Tři strážníky přijal primátor Tomáš Macura a udělil jim stužky Za záchranu života. „Děkuji za váš čin, za svědomitý výkon služby. Je to ukázka výborné práce městské policie a příklad pro vaše kolegy,“ poděkoval strážníkům primátor Macura.

Poděkování patří také všímavému občanovi, který na muže ležícího na zemi hlídku strážníků upozornil.