Sportovcem roku je Nikol Tabačková

18/4 2018

Známe nejlepší ostravské Sportovce roku 2017 v kategoriích Nejlepší jednotlivec, Nejlepší kolektiv, Nejlepší handicapovaný sportovec, Talent roku, Sportovní legenda a letos podruhé byla vyhlášena kategorie Společensky odpovědná firma. Jedná se již o 11. ročník této sportovní ankety, v níž si hlavní cenu převzala oštěpařka Nikol Tabačková, juniorská mistryně Evropy. Sportovní legendou byl vyhlášen hokejista a trenér Vladimír Vůjtek.

Sportovcem roku je Nikol Tabačková

Vítězové ankety Sportovec roku Ostravy 2017. Vepředu Vojtěch Konečný, stojící zleva: Stanislav Benda, Tomáš Demek (oba z TTC Ostrava 2016), Václav Menšík (3E PROJEKT), Sára Karasová, Václav Raštica (dědeček Nikol Tabačkové) a Vladimír Vůjtek.

„Anketou Sportovec roku chceme poděkovat těm, kteří tak skvěle reprezentují naše město. Ostravu považuji za město sportu, za město, které sportem žije. V našem městě máme v oddílech zastoupenou většinu sportovních odvětví, a to od žákovských a mládežnických kategorií až po dospělé,“ řekl náměstek primátora pro školství a sport Vladimír Cigánek.

Sportovce v anketě nominuje veřejnost i sportovní kluby a komise města pak rozhodne hlasováním o vítězích.

Vítězové jednotlivých kategorií za rok 2017:

Nejlepší jednotlivec: oštěpařka Nikol Tabačková (1998). V roce 2017 získala zlatou medaili na mistrovství Evropy juniorů. Na seniorském mistrovství ČR skončila na třetím místě. Je členkou klubu Atletika Poruba a na podzim loňského roku přešla do tréninkové skupiny Jana Železného.

Nejlepší kolektiv: stolnětenisový tým TTC Ostrava 2016. Mistr ČR 2017, účastník Ligy mistrů v ročnících 2016/2017 a 2017/2018, kde postoupil z 3. místa ve skupině do čtvrtfinále Poháru ETTU (pohár Evropské unie stolního tenisu – druhá nejvýznamnější klubová soutěž).

Nejlepší handicapovaný sportovec: diskař, oštěpař a koulař Vojtěch Konečný. V roce 2017 obsadil na mistrovství světa handicapovaných sportovců v Londýně 9. místo a na mezinárodním mistrovství ČR získal stříbrnou medaili za hod oštěpem a bronzovou za vrh koulí.

Talent roku: sportovní střelkyně Sára Karasová (2001). V roce 2017 se stala juniorskou mistryní Evropy v jednotlivcích i družstvech a na mistrovství světa skončila v družstvech na páté příčce.

Sportovní legenda: hokejista Vladimír Vůjtek (1947). Hokejově vyrostl v týmu HC Vítkovice, kde jako centr útoku odehrál celou svou kariéru s výjimkou vojenské služby, kterou absolvoval v Dukle Trenčín. V roce 1979 skončil s vítkovickým týmem na třetím místě československé ligové soutěže. Po skončení aktivní kariéry se dal na trenérskou dráhu. Dvakrát dovedl Vítkovice a jednou Zlín do finále extraligy. Trénoval českou reprezentaci do 20 let, poté odešel jako hlavní trenér do KHL a s týmem Lokomotiv Jaroslav vybojoval dvakrát ruský titul, poté s Kazaní obsadil v KHL třetí příčku. S týmem Slovenska získal v roce 2012 stříbrné medaile na mistrovství světa. Českou reprezentaci vedl v roce 2016. V současné době působí v mateřských Vítkovicích jako trenérský konzultant.

Společensky odpovědná firma: 3E PROJEKT, a.s. Společnost patří k nejvýznamnějším partnerům Městského fotbalového klubu Vítkovice a finančně podpořila konání mládežnického fotbalového turnaje O pohár města Ostravy.  Kromě toho podporuje fotbalisty Klimkovic a motocyklového závodníka Ondřeje Klymčiwa, který pravidelně startuje na Rally Dakar.

Nikol Tabačková se nemohla slavnostního předání cen v Nové radnici zúčastnit, proto poslala alespoň na dálku videopozdrav ze soustředění v Jihoafrické republice. „Děkuji za ocenění městu, Centru individuálních sportů Ostrava i svému bývalému trenérovi. Dosáhla jsem na medaile v juniorské kategorii i na seniorském šampionátu České republiky a mým cílem pro letošní rok je kvalifikovat se na seniorské mistrovství Evropy,“ řekla na dálku Nikol Tabačková.

Sportovní legendou se stal hokejista a úspěšný trenér Vladimír Vůjtek starší. „Rád vzpomínám na Rusko. Přišel jsem tam jako vůbec první zahraniční trenér. Zázemí pro hokejisty je tam skvělé. Získat titul v KHL je něco neuvěřitelného, ale ještě za větší úspěch považuji zisk stříbrných medailí na mistrovství světa s hokejisty Slovenska,“ uvedl Vladimír Vůjtek. V současné době pomáhá hokejovým Vítkovicím jako konzultant. „Každým rokem se zvedáme. Sice jsme vypadli ve čtvrtfinále s mistrovskou Kometou Brno, ale čtvrté místo v základní části a 92 bodů, to tady dlouho nebylo,“ usmál se legendární trenér.

Cenu pro společensky odpovědnou firmu převzal Václav Menšík. „Ve společnosti 3E PROJEKT máme všichni blízko k sportu, buď jsme aktivně sami sportovali, nebo jsme fandové. Ze sídla naší společnosti vidíme na tréninkové hřiště Vítkovic, takže jsme začali podporovat tento tým. Věnovali jsme finance i na mládežnické fotbalové turnaje a vidíme, že jsou to smysluplně vynaložené prostředky,“ potvrdil marketingový ředitel firmy Václav Menšík.