Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Špičkový polský orchestr v Ostravě

Poslední změna: Pátek 17.02.2017 13:50 - Stejskal René

Pátek 17.02.2017 13:50

Jedno z nejlepších polských hudebních těles - Národní symfonický orchestr polského rozhlasu Katovice zahraje ostravskému publiku. Na koncertu 23. února, který je součástí klasického cyklu Janáčkovy filharmonie, zazní Don Quijote od Richarda Strausse a Koncert pro orchestr legendárního polského skladatele Witolda Lutoslawského.

Špičkový polský orchestr v Ostravě

Národní symfonický orchestr polského rozhlasu Katovice ve svém domácím sálu.

Janáčkova filharmonie koncertovala přesně před rokem v novém supermoderním koncertním sálu v Katovicích. Letos na oplátku přijede do Ostravy jeden z nejlepších polských orchestrů - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Koncert, na kterém zazní kromě Straussova Dona Quijota ještě Lutoslawského Koncert pro orchestr, se uskuteční 23. února od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy.

Za dirigentským pultem stane Alexander Liebreich, který je prvním německým dirigentem od 2. světové války, který vede polský orchestr.

„Janáčkova filharmonie uvažovala o spolupráci s Polskem, která se vzhledem k poloze Ostravy přímo nabízí. Po několika setkáních se uskutečnily právě tyto reciproční koncerty s Národním symfonickým orchestrem polského rozhlasu Katovice. Toto město má pro nás strategicky výhodnou polohu,“ řekl ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla. Pro posluchače je lákavé, že uslyší jiný orchestr než ten „domácí“.

Polský skladatel Witold Lutosławski vytvořil svou skladbu v roce 1954 na neoficiální objednávku dirigenta W. Rowického pro právě založený Orchestr varšavské filharmonie. Inspiroval se dílem stejného názvu Bély Bartóka, přesto se mu podařilo zkomponovat svébytné dílo, v němž zaslechneme názvuky polského folkloru. Skladbu hráli i Vídeňští filharmonikové.

Na jedné straně folklor na straně druhé fantazie, vtip a vynalézavost. Řeč je o Richardu Straussovi. Jeho Don Quijote je sice na skladatelovy poměry spíše usedlejším dílem, ale to, že se u komponování evidentně bavil, nezapře Strauss ani tady – přerušené hudební fráze, lidové odrhovačky, přehnaná zvukomalba nebo opravdu sugestivní „bečení ovcí”.
Vstupenky na koncert v ceně od 160 Kč lze zakoupit v pobočkách Ostravského informačního servisu a v Janáček pointu v Domě kultury města Ostravy. Tam se dá při nákupu čtyř a více vstupenek získat sleva 50 procent.