Soutěž Šumná Ostrava se vydařila

9/12 2017

Do celoročních oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě se zapojili také žáci základních a středních škol, kteří se zúčastnili znalostní soutěže Šumná Ostrava. V předvečer oslav výročí byla soutěž vyhodnocena a žáci s nejlepšími znalostmi oceněni. Prvňáčci a druháci rovněž kreslili svou představu biskupa Bruna, Petřkovické venuše a Ostravského muzea. Je čekalo ocenění na podiu během oslav jubilea.

Soutěž Šumná Ostrava se vydařila

Nejúspěšnější účastníci soutěže Šumná Ostrava v kategoriích druhých až pátých tříd základních škol. Foto: René Stejskal

Dějepisnou soutěž Šumná Ostrava připravilo Wichterlovo gymnázium ve spolupráci s Ostravským muzeem a Základní školou Slezská Ostrava v Bohumínská ulici 72. Letošní jubilejní 10. ročník soutěže byl zaměřen na dějiny Ostravy do roku 1847 a zapojilo se do ní několik stovek žáků.

Nejúspěšnější žáci, kteří prošli základními koly na svých školách, soutěžili podle věkových kategoriích v 15členném finále v Ostravském muzeu. Čekaly je dotazy na objevitele Petřkovické venuše, museli uhádnout, jaké zvíře má Ostrava ve svém erbu, komu je zasvěcen nejstarší kostel, který panovník udělil Moravské Ostravě právo pořádat trhy, jak se v minulosti jmenovalo Jiráskovo náměstí anebo který vojevůdce navštívil město v 18. století. Nejmladší účastníci z prvních a druhých tříd rovněž kreslili obrázky s historickou tematikou a nejlepší si převzali ceny z rukou ředitelky Ostravského muzea Jiřiny Kábrtové na podiu na Prokešově náměstí během oslav 750. výročí.

Výsledky soutěže Šumná Ostrava

Skupina A (1. třídy):
1. Linda Kosubová, ZŠ Šalounova-Halasova
2. Petr Malý, ZŠ Bohumínská 72
3. Aneta Jačková, ZŠ Šenov

Skupina B (2. – 3- třída):
1. Karel Maralík, ZŠ Klegova
2. Ondřej Hlavsa, ZŠ Gen. Janka
3. Zuzana Broschová, ZŠ Bohumínská 72

Skupina C (4. – 5. třída):
1. Vojtěch Matuš, ZŠ Matiční
2. Jakub Ondruš, ZŠ Matiční