Soutěž na téma divadel bavila i učila

23/5 2016

Ostrava – město divadel. Tak se jmenovala další z řady celoměstských soutěží pro žáky 6. až 9. tříd základních škol a příslušných ročníků víceletých gymnázií, které pořádá ZŠ Ľudovíta Štúra v Porubě. Zúčastnilo se jedenáct družstev z osmi škol; ocenění těm nejlepším předal 23. května v Nové radnici náměstek primátora pro školství Martin Štěpánek.

Soutěž na téma divadel bavila i učila

Členky vítězného družstva (zleva Barbora Ohnoutková, Karolina Schwarzová, Tereza Košťálová) s hlavním pořadatelem soutěže Ludvíkem Uhrovičem. Foto: B. Krzyžanek

Cílem soutěže, kterou finančně podporuje město Ostrava, je probudit v dětech zájem o své rodné město, přiblížit jim jeho historii a vybudovat mezi nimi citové pouto. Zda se to daří, ukáže budoucnost. Každopádně pro děti je účast v této hře motivující a poučná.

„Jedna věc je, že jsme se hodně dozvěděly o historii divadel a divadelnictví. Druhá, že jsme si uvědomily, že Ostrava je opravdu kulturní město s rozmanitou a širokou divadelní nabídkou, ať už jde o činohru, operu a operetu či balet,“ svěřily se členky vítězného družstva z Matičního gymnázia.

To, co je překvapilo, jsou velké tradice ostravského německého divadla a skutečnost, že mnohé osobnosti, které se přičinily o rozvoj ostravského divadelnictví, si získaly celostátní, mezinárodní či dokonce světové renomé.

„Například Zdeněk Košler (světově uznávaný hudebník, v letech 1962-1966 šéf opery Státního divadla Ostrava), Vladimír Brázda (významná osobnost českého hudebně zábavného divadla, v Ostravě působil v letech 1939 až 1988), nebo Norbert Lichý (současný úspěšný ostravský herec), o kterém jsme připravovaly prezentaci,“ vyjmenovala děvčata.

Výsledková listina:

1. Matiční gymnázium, 2. družstvo: Schwarzová Karolína, Ohnoutková Barbora, Kubečková
    Matylda, Košťálová Tereza
2. Gymnázium O. Havlové, 2. družstvo: Petřík Michal, Poremski Petr, Uhrovičová Daniela,
    Skotnicová Adéla
3. Matiční gymnázium, 1. družstvo: Chaloupecký Vít, Maceček Marek, Raszka Jan, Zapletal
    Lukáš